שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צבא אסד חובר לכורדים נגד הפלישה הטורקית
  אחרי שננטש על ידי ארה"ב, הממשל הכורדי הכריז על הסכם עם המשטר הסורי שיסייע להדוף את הפלישה הטורקית לצפון סוריה. כוחות הצבא הסורי החלו לנוע לאזור הגבול הצפוני ונכנסו לעיר הכורדית מנבג'

   

  הכורדים חוגגים את פריסת הצבא הסורי בצפון המדינה    (צילום: רויטרס)

  הכורדים חוגגים את פריסת הצבא הסורי בצפון המדינה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כוחות של צבא סוריה נכנסו אמש (יום א') לעיר הכורדית מנביג' שבצפון המדינה. אתמול הודיע הממשל הכורדי כי בעקבות שיחות בין הצדדים הסכים משטרו של הנשיא בשאר אסד לסייע לכורדים להדוף את הפלישה הטורקית. אחרי ההכרזה החלו לנוע כוחות סוריים לעבר הגבול עם טורקיה.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  המהלך עלול להוביל להתנגשויות בין טורקיה לבין סוריה ולהתחדשות פעילות דאעש שכבר הובס במדינה, בזמן שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ מוותר על כל השפעה שנותרה לו בצפון סוריה לנשיא אסד ולבעל בריתו הראשי, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

   (צילום: MCT, רויטרס)
  המשטר הסורי יסייע לכורדים להדוף את הטורקים. אסד וארדואן(צילום: MCT, רויטרס)

  לפני שבוע הודיעה ארה"ב על פינוי חייליה מצפון סוריה כדי לאפשר לצבא טורקיה לצאת למבצע הצפוי שלה נגד הכורדים באזור. שעות אחדות לאחר ההכרזה החלו הכוחות האמריקניים לסגת מהאזור. בכך למעשה נטשה ארה"ב בפועל את הלוחמים הכורדים שנלחמו לצד הכוחות האמריקניים במשך שנים עד שארגון דאעש הובס שם.

   

  בימים האחרונים עשו כוחות טורקיים ובעלי בריתם את דרכם לעיירות ולכפרים בצפון סוריה, והתעמתו עם הלוחמים הכורדים לאורך 200 ק"מ. לפחות 130 אלף איש נעקרו מבתיהם בעקבות הקרבות.

   

  ההכרזה הכורדית אתמול על הסכם עם המשטר הסורי הגיעה אחרי שטראמפ הורה להוציא את כל הכוחות האמריקניים שנותרו בצפון סוריה, כדי להימנע מקורבנות אמריקניים. לא ברור אם אלף החיילים האמריקניים המוצבים בצפון סוריה יעזבו את המדינה לגמרי.

   (צילום: רויטרס)
  130 אלף איש נעקרו מבתיהם. כוחות טורקיים בסוריה(צילום: רויטרס)

   (צילום: EPA)
  כוחות טורקיים ברדכם לסוריה(צילום: EPA)

   (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  שר ההגנה האמריקני מארק אספר אמר בראיונות לכלי תקשורת אמריקניים כי הכוחות האמריקניים יפונו מצפון סוריה במהירות הנדרשת ובאופן שיבטיח את שלומם של הלוחמים. במקביל לניסיונות של וושינגטון להניא את נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארודאן, מהמבצע הקרקעי, היועצים הביטחוניים של טראמפ יתכנסו בהמשך כדי להחליט על הצעדים הבאים.

   

  אספר ציין כי קבוצה קטנה של לוחמים אמריקנים נקלעה לתקיפה ארטילרית של הטורקים, אותה כינה "אש חסרת הבחנה", ואמר שהוא עדיין לא יכול לקבוע אם הפעולה בוצעה במכוון. "ביממה האחרונה גילינו שהטורקים מתכננים להתקדם יותר ממה שהם תכננו מלכתחילה - וימשיכו לכיוון דרום ומערב", אמר אספר.

   

  הוא נשאל אם הוא חושב שטורקיה, החברה בנאט"ו, מסוגלת לפגוע בכוחות אמריקניים בסוריה - והשיב כי הוא לא יודע. לדבריו, לארה"ב לא הייתה אפשרות לעצור את 15 אלף הלוחמים הטורקים בדרכם לגבול הסורי כשהם מגובים בכוח אווירי. "אנחנו לא נילחם בטורקיה, חברה ותיקה בברית נאט"ו, בשם הכורדים", אמר אספר והודה כי מדובר ב"מצב נורא".

  כוחות צבא ארה
  לא ברור אם אלף החיילים האמריקניים בצפון סוריה יעזבו את המדינה. כוחות אמריקניים בסוריה(צילום: AFP)

  כוחות צבא ארה
  (צילום: AFP)

  חלוקת הכוחות בסוריה ()

  אתמול הצליחו כוחות פרו-טורקיים להשתלט את הכביש שמחבר בין מזרח ומערב המחוז הכורדי שבסוריה - וניתקו את דרכי הגישה לעיר קובאני, שם מוצבים הכוחות האמריקניים. עדי ראייה סיפרו שהלוחמים הטורקים נעו על הכביש המהיר M4 המחבר בין תל-תאמר לעין-עיסא.

   

  טראמפ שיבח את עצמו אתמול על החלטתו שלא להתערב בעימות שמסכן את הכורדים באזור. "ההחלטה שלא להתערב בלחימה בגבול טורקיה הייתה חכמה מאוד, לשם שינוי", צייץ הנשיא בטוויטר. "אלה שגררו אותנו באופן שגוי למלחמות של המזרח התיכון עדיין מעוניינים להמשיך להילחם. אין להם מושג כמה ההחלטה שקיבלו הייתה גרועה".

   

  בהמשך הסביר טראמפ למיליוני עוקביו: "אתם זוכרים כיצד לפני שנתיים עיראק עמדה להילחם בכורדים בחלק אחר של סוריה? רבים רצו שנילחם לצד הכורדים. אני סירבתי, והכורדים בחרו שלא להילחם. עכשיו קורה אותו דבר - רק עם טורקיה שנלחמת בכורדים במשך שנים רבות. טורקיה רואה במחתרת הכורדית (PKK) ארגון הטרור הגרוע ביותר. מי שרוצה להילחם בשביל אחד הצדדים - מוזמן. אנחנו עוקבים מקרוב".

  תושבים כורדים מתפנים לאחר התקיפה הטורקית בצפון מזרח סוריה (צילום: AFP)
  תושבים כורדים מתפנים לאחר התקיפה הטורקית בצפון מזרח סוריה(צילום: AFP)

  כורדים מגיעים ל Tall Tamr (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כורדים מגיעים ל Tall Tamr (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  האמריקנים הודיעו אתמול כי הם בודקים דיווחים לגבי לכידתו והריגתו של מזכ"ל מפלגה כורדית יחד עם לוחמים מקומיים במסגרת המבצע. "הדיווחים האלה מדאיגים מאוד ומשקפים את חוסר היציבות באזור מאז הפלישה", אמרו במחלקת המדינה.

   

  שר האוצר סטיבן מנוצ'ין רמז כי האפשרות להטלת סנקציות נגד טורקיה קיימת. "אנחנו ממתינים לקבל עדכונים מהאזור - ומסוגלים להטיל סנקציות גם בהתראה קצרה", אמר מנוצ'ין. "הזהרנו את הטורקים, הם יודעים היטב מה יקרה אם הם לא יפסיקו את מעשיהם".

   

  ארדואן הכחיש אתמול את הדיווחים על בריחתם של מאות אסירי דאעש מבתי הכלא באזור שנשלטו על ידי לוחמים כורדיים - ואמר כי מדובר בדיסאינפורמציה שנועדה להתגרות במדינות המערב. מנגד, אספר אמר כי בוושינגטון מודעים לדיווחים ועוקבים אחריהם. "משעה לשעה זה רק מחמיר", אמר שר ההגנה. "זה בדיוק מסוג הדברים שהזהרנו את ארדואן מפניהם אם ימשיך להתעלם מקריאותינו שלא להיכנס לסוריה".

  שער עיתון ליברסיון 14 באוקטובר 2019 על המבצע הטורקי נגד הכורדים בסוריה:
  במערב מזהירים מאסון הומניטרי. שער העיתון הצרפתי ליברסיון: "תחילתו של טבח"

  מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה היושב בלונדון, דיווח כי הטורקים הפציצו באזור ראס אל-עין שיירת רכבים שבה היו עיתונאים ואזרחים. לפי הארגון, תשעה בני אדם נהרגו. מנהל הארגון, רמי עבד אל-רחמן, אמר כי האזרחים שהיו בשיירה היו בדרכם מהעיר קמישלי כדי להביע את הזדהותם עם הכורדים.

   

  במערב מזהירים מפני אסון הומניטרי בעקבות המבצע הטורקי. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שוחחה אמש עם ארדואן לבקשתו - והפצירה בו להפסיק את המבצע הצבאי. גם נשיא צרפת עמנואל מקרון התערב, ואמר כי הבהיר לארדואן ולטראמפ שהמבצע הטורקי חייב להיפסק. ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שוחח גם הוא עם ארדואן ואמר כי המבצע שהוא מוביל עלול לפגוע במאמצים להחלשת דאעש - וקרא גם הוא לנשיא הטורקי לסיים את המבצע.

   

  מקרון הודיע הלילה בתום ישיבה דחופה של הקבינט הביטחוני כי צרפת תנקוט צעדים בשעות הקרובות כדי להבטיח את שלומם של אנשי הצבא והאזרחים שלה בצפון-מזרח סוריה. צרפת היא חלק מהקואליציה הבינלאומית בהנהגת ארה"ב הנלחמת בדאעש במזרח התיכון, וכוחות מיוחדים שלה הפועלים באזור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים