שתף קטע נבחר

טעות בתלוש גררה כתב אישום נגד הגננת

מנהלת הגן הואשמה שדיווחה על נתונים שלא משקפים את ניצול ימי החופשה של עובדת. אבל היא הוכיחה שמדובר באי-הבנה מול רואה החשבון שלה

בית הדין לעבודה בתל אביב זיכה לאחרונה מנהלת גן שהואשמה במסירת תלושי שכר פיקטיביים לעובדת. כנגד המנהלת נטען שבתלושים נכתבו ימי חופשה באופן שלא משקף את הניצול בפועל, אבל השופטת עידית איצקוביץ התרשמה שלא הייתה כאן כוונת זדון, וציינה שספק אם היה מקום לפתוח בהליך פלילי במקרה זה.

 

על פי כתב האישום, בשנים 2012-2006 העסיקה הנאשמת עובדת. במהלך כמה חודשים ב-2011 היא מסרה לה תלושי שכר שבהם הופיע רישום של ימי חופשה שלא שיקף את מה שקרה בפעול באותם חודשים. מנהלת הגן הכחישה שביצעה את העבירה וטענה שהמעשים המתוארים בכתב האישום הם בגדר "זוטי דברים" שאינם מקימים אחריות פלילית.

 

היא הסבירה שהיו כמה ימים שבהם הגן היה סגור (כגון ערבי חג), שנתפסו על ידה כימי חופשה שלהם זכאית העובדת על פי חוק. לדבריה, מאחר שהעובדת הועסקה בשכר חודשי, היא ביקשה ממשרד רואה החשבון שלה שאחראי על הנפקת התלושים שלא להפחית לה שכר אלא לרשום את הימים כ"ניצול ימי חופשה". היא הוסיפה שבתקופה הרלוונטית לכתב האישום, ההוראה ניתנה לגבי כמה חודשים רטרואקטיבית, אך המשרד רשם את כל הימים כניצול חודשי וזה מקור הטעות.

 

השופטת עידית איצקוביץ הבהירה שלפי חוק הגנת השכר חייב מעסיק למסור לכל עובד תלוש שכר המפרט בין היתר את מספר ימי החופשה שניתנו לו בתקופת התשלום ויתרת ימי החופשה שלה הוא זכאי.

 

לדבריה, אין מחלוקת על כך שבחודשים הרלוונטיים פירוט ניצול ימי החופשה של העובדת לא תאם את הניצול בפועל באותו חודש. ביחס לאחד החודשים הרישום בלתי הגיוני שכן מספר הימים שנוצלו לכאורה עולה על מספר הימים בחודש.

 

עם זאת, לדבריה, בנסיבות המקרה קיים יותר מספק סביר לכך שהנאשמת פעלה בתום לב והרישום נעשה בטעות. כך, מחומר הראיות עולה שהסיבה לרישום הלא נכון הייתה חוסר הבנה בהנחיות שנתנה הנאשמת למשרד רואה החשבון שלה. ברור מההנחיה שהנאשמת ביקשה לקזז ימי חופשה של העובדת שנוצלו בתקופה של שנה אך הללו נרשמו כניצול באותו חודש.

 

"היו מספר ימים במהלך השנה שבהן הגן היה סגור והעובדת (ועובדות נוספות בגן) לא עבדו בהם. שכר העובדת לא ירד באותם חודשים ולא נרשמו לה ימי היעדרות", נכתב בפסק הדין ונקבע שהאחראית על התלושים במשרד רואה החשבון רשמה את הימים כניצול ימי חופשה באותו חודש באופן שלא שיקף את המציאות.

 

השופטת הדגישה שהעבירה שבה הואשמה מנהלת הגן לא כוללת רישום לא נכון או רישום מוטעה של נתון, כשהוא אכן כלול בתלוש השכר.

 

בנסיבות אלה נקבע שלא הוכח שהייתה כוונה פלילית במעשיה של הנאשמת ויש לזכות אותה. השופטת הוסיפה כי "ספק אם יש הצדקה לנקיטה של הליכים פליליים במקרה כמו זה שלפנינו, שבו רישום החופשות בתלוש השכר קיים אך נפלה בו טעות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים