שתף קטע נבחר

תחנת הכוח הפוטו-וולטאית הגדולה בארץ תחל לפעול

פרויקט הענק, הנמצא סמוך לאשלים בנגב, מורכב מ-360 אלף פאנלים סולאריים שמביאים את תחנת הכוח להספק מותקן של 120 מגה-וואט, שיספק חשמל לכ-60 אלף בתים. הרישיון הוענק על ידי השר שטייניץ ורשות החשמל לשיכון ובינוי

עוד צעד בדרך לעמידה בהתחייבות של ישראל בהסכם האקלים בפריז: רשות החשמל ושר האנרגיה העניקו רישיון ייצור חשמל מאנרגיית השמש לשותפות "שניאור צאלים", שבבעלותה של שיכון ובינוי. ברשות החשמל אמרו כי רישיון זה יאפשר הפעלה מסחרית של תחנת הכוח הסולארית פוטו-וולטאית הגדולה בישראל לתקופה של 20 שנה.

 

סופרברנדס ()
האתר באשלים. מאות אלפי מראות

 

פרויקט הענק, הנמצא סמוך לאשלים בנגב, מורכב מ-360 אלף פאנלים סולאריים שמביאים את תחנת הכוח להספק מותקן של 120 מגה-וואט, הספק כפול מהספק תחנת כוח "משאבי שדה" שהחזיקה בשיא ההספק הפוטו-וולטאי עד כה. היקף ההשקעה בפרויקט הינו כ-600 מליון שקלים.

 

התחנה הוקמה על ידי חברת סולל בונה וחברת בילקטריק. תחנת הכוח תזרים אנרגיית שמש נקייה לרשת ההולכה של חברת החשמל במתח עליון, בתפוקה ממוצעת המספקת צריכת חשמל של כ-60 אלף בתי אב בישראל. תחנת הכוח מתפרסת על שטח עצום של כ-1,250 דונם בנגב וממוקמת בשטחי קיבוץ צאלים, בארי, רעים, שדה אברהם, יתד ופריגן.

 

ברשות החשמל אמרו כי מפאת היקף השטחים הרחב נדרשו בעלי הקרקעות לבצע חילופי מקרקעין, שהסדירו חלוקה הוגנת ושוויונית בניהן.

 

המיזם החל במקור כמיתקן חשמל מאנרגיה מתחדשת בטכנולוגית ייצור "תרמו-סולארית". טכנולוגיה זו מבוססת על המרת אנרגית השמש לחום המשמש לייצור חשמל בתחנת כוח קיטורית, ונחשבת כיום למורכבת ויקרה ביחס לטכנולוגייה פוטו וולטאית המבוססת על המרת אנרגיית השמש לחשמל.

 

לאור התפתחות הטכנולוגיה הפוטו-וולטאית ולצורך מזעור עליות לציבור צרכני החשמל, אישרה רשות החשמל בדצמבר 2015 בהתאם להחלטת הממשלה, הסבת תחנת צאלים לטכנולוגית ייצור פוטו-וולטאית היעילה והזולה. בכך נחסך לציבור 120 מיליון שקלים בכל שנה משנות פעילות התחנה.

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר: "מדובר בפרויקט משמעותי נוסף, שייצר חשמל לעשרות אלפי בתי אב בישראל באנרגיה נקייה. אני גאה לעמוד בראש משרד האנרגיה, שיחד עם רשות החשמל, מקדמים אנרגיה סולארית לייצור חשמל, בכמות הגבוהה מכל מה שנעשה בתחום זה בעשור האחרון. נמשיך לפעול לקידום אנרגיות מתחדשות בישראל, ולאור הפעולות שנעשו עד כה, בימים אלו אני בוחן את הגדלת היעד הנקבע בהחלטת הממשלה עד לשנת 2030".

 

אגב, השיא של כל הזמנים בייצור אנרגיות מתחדשות. הספק הייצור, בעיקר מאנרגיה סולארית, נקבע בחודש אפריל האחרון והוא עמד על 1,326 מגה-ואט, והיווה כ-19.3% מסך הייצור במשק. השיא הקודם נרשם בפברואר, אז הספק הייצור עמד על 1,295 מגה-ואט, והיווה כ-16.4% מסך הייצור במשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים