שתף קטע נבחר

קרן המטבע חותכת שוב את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי

בפעם השנייה בחצי שנה: הקרן הבינלאומית הורידה את התחזית של המשק ב-2019 מרמה של 3.3% ל-3.1% - וזאת לאחר שבאפריל הורידה את התחזית מרמה של 3.5%. כלכלני הקרן עדכנו שוב כלפי מטה את תחזית הצמיחה של כלכלת העולם לרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי של 2008 - 3% בלבד

 

 

חדשות לא מעודדות מקרן המטבע הבינלאומית לגבי הכלכלה הגלובלית בכלל ולגבי כלכלת ישראל בפרט: קרן המטבע הורידה בפעם השנייה ברציפות את תחזית הצמיחה של ישראל ל-2019 ל-3.1%. באפריל הורידה הקרן את התחזית מרמה של 3.5% ל-3.3%.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

האטה חריפה בצמיחה של המשק ברבעון השני של 2019

נתוני הצמיחה במשק: האטה - לא מיתון

אומדן ראשוני: האטה בצמיחה במשק

    

גם בנק ישראל עדכן את תחזית הצמיחה כלפי מטה לרמה של כ-3% בלבד, מה שמשקף פסימיות גבוהה כלפי הצמיחה העתידית.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

הפסימיות לא מצטמצמת לשנה הנוכחית אלא נמשכת אל תוך השנה הבאה ואף יותר: גם תחזית הצמיחה לשנת 2020 עודכנה כלפי מטה לרמה של 3.1% בלבד, לעומת צמיחה של 3.3% בתחזית שפורסמה באפריל האחרון. הקרן מעניקה גם תחזית ל-2024: 3% בלבד.

 

לפי אותן תחזיות, האינפלציה במשק צפויה לעמוד השנה ממש בגבול התחתון של יעד יציבות המחירים של הממשלה (1%-3%) ובשנה הבאה לטפס ל-1.3% - עדיין רחוק מאמצע יעד כפי שנגיד בנק ישראל אמיר ירון הציב לעצמו. בכל מקרה, גם בקרן צופים שנתיים של אינפלציה נמוכה מאוד. החדשות הטובות, לפי תחזית הקרן, האבטלה צפויה להישאר ברמת השפל סביב 4% בחמש השנים הקרובות.

 

האטה גלובלית

ההאטה בצמיחה בישראל היא תוצאה של סביבה מאקרו כלכלית גלובלית מאוד לא מעודדת: כלכלני הקרן עדכנו שוב כלפי מטה את תחזית הצמיחה של העולם לרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי של 2008 - 3% בלבד.

 

"הכלכלה הגלובלית נמצאת בהאטה מסונכרת", מסבירה הכלכלנית הראשית של הקרן, גיטא גופינאט. היא מייחסת את האטה בעיקר לחסמים החדשים בסחר הבינאלומי שפוגעים פגיעה קשה בתעשייה העולמית שיורדת ומצטמצמת לרמות "שלא נצפו מאז המשבר הפיננסי" וגם ממתחים גאו-פוליטיים שמעיבים על הכלכלה.

 

כלכלני הקרן מסבירים כי אותם מתחים וסיכונים טרם באו לידי ביטוי באופן מלא בגלל התגובה המהירה של הבנקים המרכזיים שחזרו למדיניות מרחיבה והרגיעו את השווקים, וגם על רקע הצמיחה המהירה של סקטור השירותים שממשיכה לתמוך בגידול בתעסוקה. ובכל זאת מדגישים בקרן כי התחזיות האלו נותרו "לא יציבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
תחזית הצמיחה נחתכת שוב
צילום: shutterstock
מומלצים