שתף קטע נבחר

"סבתא גרפיטי" נאבקה בניאו-נאצים ונענשה

כבר יותר מ-30 שנה שאירמלה מנש-שרם יוצאת לרחובות גרמניה, מסירה כתובות ניאו-נאציות ומציירת לבבות על צלבי קרס. ביום כיפור, בזמן הירי ליד בית הכנסת, בית המשפט קנס אותה על גרימת נזק לרכוש

כבר יותר מ-30 שנה אישה שמכונה בגרמניה "סבתא גרפיטי" נלחמת בגזענות, ומוחקת צלבי קרס וכתובות גזעניות ברחובות. לעיתים היא תולשת ומגרדת שלטים וסטיקרים גזעניים, ובפעמים אחרות היא מרססת לבבות על צלבי הקרס.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

אירמלה מנש-שרם, בת 74 מברלין, התחילה במאבקה נגד הגזענות ב-1968. היא ראתה בתחנת אוטובוס סטיקר שהדביקו ניאו-נאצים בעד הפושע רודולף הס – והחליטה להסיר אותו. במשך השנים היא הואשמה בגרימת נזק לרכוש, אך החודש נענשה לראשונה על פעילותה ונדרשה לשלם קנס.

אירמלה מנש שרם סבתא גרפיטי לבבות על צלבי קרס גרמניה (צילום: AP)
אירמלה מנש-שרם(צילום: AP)

מנש-שרם הואשמה בארבעה מקרים בדצמבר 2018 שבהם ריססה לבבות ברחובות העיירה אייזנאך במזרח גרמניה, על גרפיטי עם הכיתוב "NS-Zone" (אזור נאצי). תושב העיירה תיעד את אירמלה ודיווח למשטרה.

 

ביום הכיפורים פסק בית המשפט שמנש-שרם תידרש לשלם קנס של 300 אירו על הגרפיטי באייזנאך. ההחלטה עוררה ביקורת, במיוחד לאור העיתוי: בזמן שגבר חמוש רצח שני בני אדם ליד בית הכנסת בעיר האלה. "לא עשיתי שום דבר רע", אמרה אירמלה, שאינה יהודייה. 

אירמלה מנש שרם סבתא גרפיטי לבבות על צלבי קרס גרמניה (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

"סבתא גרפיטי" החליטה לערער על ההחלטה, ותומכיה גייסו כספים למענה כדי שתוכל לשאת בהוצאות המשפט. בית המשפט אמר לה שהיא יכולה להימנע מהקנס ולתרום 500 אירו לארגוני צדקה. היא סירבה ואמרה שתרומה שכזו תהיה הודאה באשמה.

 

במשך השנים האישה שלא יוצאת מהבית בלי ספריי זכתה בפרסים ובהוקרה על פעילותה. "זו הרגשה נפלאה", אמרה ב-2016 ל-CNN על מלחמתה בגזענות. "יש הידרדרות של ניצול חופש הביטוי בשנים האחרונות. לדעתי הגענו לתחתית".

 

"אנשים אומרים לי שאני לא סובלנית, ושאני לא מכבדת את חופש הביטוי של הימין הקיצוני. אבל אני אומרת: לחופש הביטוי יש גבולות. הגבול עובר כשהשנאה והבוז לאנושיות מתחילים", אמרה אירמלה. ב-2015, בשיא משבר הפליטים באירופה, מחקה את כתובות "מרקל חייבת ללכת" וריססה במקומן: "זכרו להתרחק מהשנאה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אירמלה מנש-שרם בפעולה
צילום: AP
מומלצים