שתף קטע נבחר

הפסקות חשמל ארוכות: "מה יקרה כשבאמת יהיה סוער?"

מזג האוויר הסוער שכלל רוחות וגשמים גרם להפסקות חשמל ברחבי הארץ, חלקן ממושכות. בנה של אביב מפ"ת זקוק למכשיר אינהלציה: "התנהלות הזויה, מדינה שחיה תחת מונופול". במקביל, נסגרו חופים ומסלולים מחשש לשיטפונות. מה צפוי בהמשך השבוע? התחזית המלאה

  

 

הפסקות חשמל רבות נגרמו אתמול (שלישי) ברחבי הארץ בשל מזג האוויר הסוער, שכלל רוחות חזקות וגשמים. תושבים רבים, בעיקר באזור חיפה והצפון, התלוננו על היעדר חשמל במשך שעות ארוכות, ועל הנזקים שנגרמו להם בימי החג בשל כך. בעקבות המערכת הסוערת שפקדה את ישראל גם לקוחות חברת "אנלימיטד", המציעה שירותי אינטרנט על גבי תשתית הסיבים האופטיים של חברת החשמל, חוו קשיי התחברות באזור תל אביב ורמת גן.

 

מזג האוויר הסוער לא גרם רק להפסקות חשמל נרחבות, אלא גם לנפגעים. בשעות הצהריים אתמול חמישה בני משפחה שבילו על חוף הים בזיקים נפגעו ממכת ברק. צוות מד"א פינה אותם לבית החולים ברזילי באשקלון, שם עדיין לא נרשם שיפור במצבם של אשר בן ה-14 שנפצע אנושות, גיסתו אפרת (21) שנפצעה קשה ושאר האחים, בני 13, 17 ו-24 שנפצעו באורח בינוני וקל.

  

מערכת סוערת: הפסקות חשמל, חופים סגורים ואירועים מבוטלים

חמישה נפגעו מברק בזיקים: "בחור נופף בכיפה וצעק 'אמבולנס, אמבולנס'"

 

עבודות חברת חשמל (צילום: חברת החשמל)
עבודות להחזרת החשמל(צילום: חברת החשמל)

שובל דדון, תושבת הקריות, סיפרה ל-ynet כי הפסקת החשמל באזורה החלה כשהייתה בביתה, בעיצומה של פגישה שאותה נאלצה לקיים בחושך. "זה מאוד מפריע וזו רק תחילת העונה. אני לא רוצה לדעת מה יהיה בהמשך", אמרה.  

 

אביב הירש מפתח תקווה תיארה מצב דומה שנמשך משעה 08:00 אתמול בבוקר: "בחברת החשמל אומרים שבשל מזג האוויר החמור יש תקלות - אבל זה היה קצת גשם, לא ראיתי הוריקן בחוץ. לכולם יש חשמל ורק בכמה רחובות בעיר עדיין לא החזירו אותו".

עבודות חברת חשמל (צילום: חברת החשמל)
עבודות חברת חשמל(צילום: חברת החשמל)
 

מכת ברק פגעה בשלושה אנשים בחוף זיקים (צילום: בראל אפרים)
פינוי הפצועים בחוף זיקים, אתמול אחר הצהריים(צילום: בראל אפרים)
 

עוד היא סיפרה כי בנה, הסובל מאסטמה חמורה, משתמש תדיר במכשיר האינהלציה. "מעל 14 שעות אין חשמל ואין צפי לחזרתו, המצב שלו מחמיר. תגובת חברת חשמל הייתה - 'במידת הצורך תפנו לטיפול רפואי'. מי ישלם על כך? אם זה מתחיל ככה, כשיש רק מעט רוחות, איך יצליחו להשתלט על המצב כשיהיה מזג אוויר סוער באמת?

 

"ההתנהלות שלהם הזויה", הוסיפה הירש, "אנחנו מדינה שחיה תחת מונופול ששולט בכולם ואין עם מי לדבר, אין תחרות. אנחנו משלמים מחירים מופקעים - אין מדינות בעולם שיש בהן רק חברה אחת שמספקת חשמל, באוסטרליה יש שבע. כשמתקשרים לחברת החשמל, עונה אותה מוקדנית ונותנת את אותה התשובה הלקונית. זה מקומם".

טמרה  (צילום: אבו חליל עוואד)
הפסקת חשמל בטמרה (צילום: אבו חליל עוואד)

דליה מנצור, גם היא מפתח תקווה, סיפרה כי משעה 11:00 אין חשמל בביתה. "הפעילו את הזרם ב-14:00 למשך שעה ורבע, ואז הוא הופסק שוב", סיפרה ל-ynet. "חברת החשמל טוענת שזה בגלל מזג האוויר הסוער, אבל לנו כבר אין חשמל הרבה לפני. ניסיתי להתקשר אליהם אבל מופעלת הקלטה. מאוד משונה שכל כך הרבה זמן אין חשמל, לחצי שכונה. אני מבינה שיש שם צוות מצומצם בימי החג, אבל אין להם אפילו צפי לחזרת החשמל. זה לא הגיוני, אי אפשר לעשות כלום. למזלנו אנחנו לא מארחים בחג".  

 

"אין לנו חשמל משעה 16:00 ואין לנו עם מי לדבר", סיפר אבו חליל עוואד, תושב טמרה שבצפון. "אנחנו מתקשרים לחברת החשמל והם לא עונים. הייתה קצת רוח, אבל זה מגוחך שהם תולים בכך את האחריות. לשכנים שלי יש ילדים והם צריכים חשמל. אם זה התחיל ככה - תהיה קטסטרופה. המינימום זה שמישהו יענה ללקוחות, אבל הם מונופול. מה אכפת להם".

 

בתוך כך, עיריות בצפון הארץ פרסמו הודעות בנושא בפייסבוק. מטעם עיריית נשר, למשל, נכתב: "כרגע יש הפסקת חשמל במספר אזורים בנשר. בחברת חשמל אין צפי לסיום טיפול בתקלה. בכל מקרה חירום ניתן לפנות גם למוקד העירוני לסיוע לתושבים".

 

בתגובה לדברים מסרו בחברת החשמל כי "מדובר בהפסקות קצרות מועד. האירועים מטופלים באופן שוטף ונמצאים בשליטה מלאה". החברה התייחסה לכך גם בפייסבוק, וכתבה: "בשל מזג האוויר הסוער והפתאומי, שכלל רוחות חזקות וגשמים - נגרמו נזקים ובהם גם נזקים מורכבים לקווי מתח גבוה במספר מוקדים, במיוחד בחיפה ובצפון הארץ. לפיכך, תוגברו צוותי חברת החשמל על מנת לתקן את הנזקים בהקדם. חלק מהנזקים כבר תוקנו וצוותי החברה נמצאים כעת בשטח לטפל בשאר".

גשר קרס ב צומת צמח  (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק הירדן)
בשל רוחות עזות: גשר קרס בצומת צמח (צילום: דוברות מועצה אזורית עמק הירדן)
סוכה  ()
סוכה מתעופפת ברוח, פתח תקווה

סוכות מתפרקות ב רוח  (צילום: חיים אוחיון )
(צילום: חיים אוחיון )

סוכות מתפרקות ב רוח  (צילום: חיים אוחיון )
(צילום: חיים אוחיון )
     

במקביל, רשות הכינרת הודיעה כי בשל מזג האוויר הרחצה בכל חופי איגוד ערים כינרת אסורה. בשל מזג האוויר והחשש לשיטפונות, רשות הטבע והגנים הודיעה כי גם היום, כמו אתמול, מסלולי הטיול בנחלים דרגה ואוג יהיו סגורים, וכן כל מסלולי הסנפלינג בנחלי מדבר יהודה. בנוסף, שמורת עין גדי נסגרה למטיילים למעט בית הכנסת העתיק ונחל דוד תחתון, ומסלול נחל המערה ומערת התאומים בהרי ירושלים.

 

בתוך כך, הפקת פסטיבל התמר ביטלה את המופע "הולך נגד הרוח" שאמור היה להתקיים אמש במצדה, ואת מופע הזריחה של "החלונות הגבוהים". האירועים שנקבעו בהמשך השבוע יתקיימו לפי שעה כמתוכנן. מההפקה נמסר כי ניתן יהיה לקבל החזר כספי מלא על המופעים בנקודת הרכישה, או להמיר את הכרטיס לערב "מרעידים את המדבר" שיתקיים ביום חמישי.

 

התחזית להמשך השבוע

מזג האוויר החם ימשיך ללוות אותנו בלילה שבין שלישי לרביעי, עם טמפרטורות גבוהות מהרגיל לצד גשמים מקומיים שיירדו ברוב אזורי הארץ, בשילוב סופות רעמים בודדות ומשבי רוח חזקים.

 

מידות החום החזויות היום: קריית שמונה 35-25, קצרין 32-21, צפת 32-23, טבריה 37-23, נצרת 34-23, חיפה 33-24, תל אביב 30-24, ירושלים 29-20, אשקלון 29-24, עין גדי 37-30, באר שבע 32-21, ערד 29-21, מצפה רמון 29-19, ואילת 40-28.

 

ומה צפוי בהמשך השבוע? היום תורגש ירידה קלה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה חם מהרגיל לעונה. גשם מקומי יירד לפרקים, בעיקר בדרום הארץ ובמזרחה - שם גם קיים חשש לשיטפונות.

 

מחר, יום חמישי, תחול ירידה קלה נוספת בטמפרטורות, וייתכן גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה. ביום שישי תורגש עוד ירידה במידות החום, שיהיו קרובות לממוצע, ומזג האוויר יהיה נוח. בשבת יהיה דומה.


פורסם לראשונה 15/10/2019 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חברת החשמל
עובדי חברת חשמל פועלים בהרצליה
צילום: חברת החשמל
מומלצים