שתף קטע נבחר

המשבר הפוליטי רחוק מפתרון: נתניהו מתקרב לסיום המנדט

מגעים לא מתקיימים, כל מפלגה מתבצרת בעמדותיה, ובעוד 8 ימים יפקע המועד שניתן לנתניהו להרכבת ממשלה. למרות המבוי הסתום רה"מ לא ממהר להודיע לנשיא שהוא נכשל. בכחול לבן כבר נערכים לשכנע את האחרונים ברשימת הליכוד: "אם נלך לבחירות נוספות תאבדו את הכיסא"

ישיבת סיעה ליכוד (צילום: AFP)
כמעט שבוע לפקיעת המנדט. נתניהו ביום השבעת הכנסת(צילום: AFP)

המשבר הפוליטי רחוק מפתרון: 20 ימים חלפו מאז שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו את המנדט להרכבת הממשלה, ונכון לרגע זה, כמעט שבוע לפקיעת המועד הראשון שניתן על ידי נשיא המדינה, הממשלה עדיין לא נראית באופק.

 

בליכוד, בכחול לבן וגם בישראל ביתנו ממשיכים להתבצר בעמדותיהם שמקשות על צמצום הפערים ובשל כך כבר ימים ארוכים שלא מתקיימים מגעים, פגישות או שיחות רציניות בין הצדדים.

 

גם בליכוד וגם בכחול לבן בונים בעיקר על פרק הזמן האחרון שלפני מערכת בחירות שלישית - 21 הימים האחרונים - אז יופעל מכבש לחצים מכל הכיוונים. בכחול לבן ינסו לפורר את הליכוד וחלק מהגוש הימני ובליכוד בונים על עמיר פרץ והפעלת מכבש לחץ על ליברמן.

 

 
ציר הזמן ששירטט הנשיא לנתניהו על פי החוק, שכולל 28 יום להרכבת ממשלה, יפקע בשבוע הבא, ב-23 בחודש, כאשר ההערכה היא שהנשיא לא ייתן לנתניהו את ארכת 14 הימים שמאפשר החוק.

 

לאחר מכן צפוי הנשיא להעביר את המנדט ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, ל-28 יום, ללא אפשרות הארכה.

 

במערכת הפוליטית עולה בימים האחרונים שוב ושוב השאלה מדוע, למרות המבוי הסתום, נתניהו לא מחזיר את המנדט לנשיא ומבזבז את הזמן, למרות שאין ממשלה שיוכל להקים בתנאים שהוא מבקש. בימין מסבירים את התנהלות נתניהו בכך שהוא חושש מהקמת ממשלת מיעוט על ידי גנץ באופן כזה שישראל ביתנו תימנע בהצבעה או תיעדר ממנה. 

 ישיבת סיעה כחול לבן  (צילום: רויטרס)
צפוי לקבל את המנדט מהנשיא ל-28 יום. גנץ(צילום: רויטרס)

ליברמן כבר התחייב שלא יאפשר הקמת ממשלה שאינה ממשלת אחדות שמבוססת על שתי המפלגות הגדולות. אתמול אמר ליברמן: "אנחנו נשמח לשמוע מראש הממשלה שהוא מפרק את גוש החרדים והמשיחיים, ואז יש על מה לדבר. היחיד ששיתף פעולה לאורך השנים מאז ימי ערפאת והמפגשים בוואי פלנטיישן עם הח"כים הערבים והרשימה הערבית זה נתניהו".

 

ליברמן הודיע שהוא ממתין לתשובה מצוות המו"מ של הליכוד להתחיל במפגשים לגיבוש קווי יסוד "שמקובלים על רוב עם ישראל", כדבריו, אך בליכוד אומרים שאין בכוונתם ליזום מפגשים משותפים שכאלה.

 

בכחול לבן ינסו בימים הקרובים, ובמיוחד עם קבלת המנדט, להטיל את כל כובד המשקל על העשירייה האחרונה של הליכוד על מנת לשכנע את חברי הכנסת שנתניהו כבר החליט ללכת לבחירות נוספות ושמי שישלמו את המחיר על כך הם חברי הכנסת בספסלים האחוריים. האסטרטגיה תהיה ניסיון לפורר את הליכוד מבפנים, בעזרת מי שעלולים להפסיד את מקומם בכנסת הבאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים