שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יו"ר ועדת הבחירות: חשד לאי סדרים והצבעה כפולה בעשרות קלפיות
  חנן מלצר פנה ליועמ"ש ולמ"מ מפכ"ל המשטרה שיבחנו פתיחת חקירה פלילית בעקבות חשד לאי סדרים ב-31 קלפיות בבחירות האחרונות. בין היתר עלה חשש שחבר ועדת קלפי שלשל בעצמו 25 מעטפות לתיבה ושחבר אחר השתכר ונטש את הקלפי

  דיון מיוחד בכנסת בנושא הצבת מצלמות בקלפיות במעמד חנן מלצר (צילום: אלכס קולומויסקי)
  חשד לאי סדרים. חנן מלצר (צילום: אלכס קולומויסקי)

  יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולמ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, לצורך בחינת פתיחה בחקירה פלילית בעקבות חשד לאי סדרים בהצבעה ב-31 קלפיות בבחירות לכנסת ה-22 שנערכו לפני כחודש - כך נמסר היום (ד') מוועדת הבחירות המרכזית. בנוסף, מלצר העביר למנדלבליט וכהן חומרים שמהם עולה חשש להצבעה כפולה ב-22 מקרים בארבע קלפיות ותלונות נוספות על אי סדרים.

   

  מלצר, שציין כי החומרים שנאספו מעוררים חשד לכאורה לעבירות על טוהר הבחירות ועבירות פליליות נוספות, ביקש לעדכן אותו ואת יו"ר הוועדה שיחליף אותו בתוך חודש בדבר ההחלטות בנוגע לפתיחת החקירות, ולהמשיך ולעדכן בהתקדמות החקירות שייפתחו מדי חודש, עד לסיומן. מלצר ציין כי החומרים מבוססים על מידע שנאסף בוועדת הבחירות המרכזית ביום הבחירות ובימים הסמוכים, הן מדיווחים מגורמים חיצוניים והן כתוצאה מהליכי בדיקה שערכה הוועדה. הוא הדגיש בפנייתו כי "טוהר הבחירות הוא העומד בבסיס שיטת המשטר הדמוקרטי. טול מהבחירות את טוהרן - ונטלת מהן את הצדקת קיומן".

   

  צילום: בראל אפרים, חגי דקל

  צילום: בראל אפרים, חגי דקל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

     

  צילום: ועדת הבחירות המרכזית

  צילום: ועדת הבחירות המרכזית

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  החומרים שהועברו בחשד לאי סדרים בעבודתן של ועדות הקלפי נוגעים ל-13 קלפיות בירכא, חמש קלפיות בפוריידיס, שלוש קלפיות בשפרעם, שתי קלפיות בסכנין ושתיים בכפר קאסם, וקלפי אחת בכל אחד מהיישובים – ערערה, בית שמש, עראבה, כרמיאל וחיפה. לגבי קלפי מספר 9 בסכנין, מציין מלצר כי עלה חשש שאחד מחברי ועדת הקלפי הכניס בעצמו 25 מעטפות לתיבת הקלפי ומחק מהפנקס מצביעים שלא הגיעו להצביע. לגבי קלפי מספר 20 בעיר, מלצר ציין כי מתועד בפרוטוקול שהיא נסגרה במהלך היום לחצי שעה בשל התפרעות של מצביע, שכללה השלכת כיסאות, ושבעקבותיה היה צורך להמתין להגעת משטרה טרם חידוש ההצבעה.

   

  "המשקיף שתה משקאות משכרים ונטש את הקלפי"  

  בפרוטוקול ובטופס הדיווח של קלפי מספר 388 בחיפה נרשם שמשקיף מטעם הרשימה המשותפת "עשה מה שרצה" - נכנס ויצא ממקום הקלפי במהלך ההצבעה, שוחח עם בוחרים בשפה הערבית על אף בקשות מצד חברי הוועדה שלא לעשות כן, שתה משקאות משכרים ונטש את הקלפי בעת הספירה, תוך שהוא לוקח עמו את רשימת הבוחרים הראשונה.

   

  בקלפי מספר 1 בפוריידיס נחתמו 250 מעטפות בין השעות 18:20 לשעה 19:40 ובפרט – 150 מעטפות שנחתמו בחצי השעה שבין 19:10 ל- 19:40. מלצר מציין כי "מדובר בהיקף חריג ביותר למשך זמן זה". כמו כן, ממערכת דיווח שיעורי ההצבעה עולה שלפי הדיווח של ועדת הקלפי, בין השעות 16:00 ל-18:00 הצביעו בממוצע 92 מצביעים בשעה. "שיעור הצבעה זה עולה בהרבה על הנהוג וספק אם הוא גם אפשרי מבחינה מעשית", הוסיף מלצר.

   

  החומרים שהועברו בחשד להצבעה כפולה נוגעים לקלפי מספר 12 בדיר אל-אסד, שבה שיעור ההצבעה היה חריג ועמד על 95% והתגלו שבעה מקרים; לקלפי מספר 343 בחיפה, שבה היה שיעור הצבעה זהה והתגלו חמישה מקרים; לקלפי מספר 6 בג'סר א זרקא, שבה התגלו חמישה מקרים ולקלפי מס' 1 בלפיד, שבה התגלו גם כן חמישה מקרים.

   

  כמו כן, הועברה תלונתה של הפעילה הפוליטית אורנה אנג'ל, שבה נטען כי משקיפים שונים מטעם רשימות העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי גילו שבוועדות הקלפי שבהן הוצבו - כבר ישנם משקיפים מטעם אותן הרשימות, המחזיקים בכתבי מינוי מזויפים. בנוסף, צורפה תלונתה של ח"כ קטי שטרית (הליכוד) בנוגע לבוחרים ששהו לכאורה בחו"ל ביום הבחירות ועל פי דיווחים שהגיעו לידה, נרשם כאילו שהם הצביעו בקלפיות אליהן הם משויכים על פי כתובתם בארץ. עוד הועברו תלונות מטעם רשימות הליכוד והפיראטים, הכוללות תלונות על התנהלותן של ועדות קלפי שונות, שחלקן מעלות חשש לאי סדרים וביצוע עבירות פליליות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים