שתף קטע נבחר

זהו השביט שהגיע ממערכת שמש אחרת

נאס"א פרסמה תמונה שצילם טלסקופ החלל האבל, שבו נראה כוכב השביט C/2019 Q4 בוריסוב - המתקרב לשמש

 

כוכב השביט C/2019 Q4 בוריסוב (צילום: AP, NASA, ESA, D. Jewitt)
כוכב השביט C/2019 Q4 בוריסוב(צילום: AP, NASA, ESA, D. Jewitt)

 

טלסקופ החלל האבל תיעד את כוכב השביט C/2019 Q4 בוריסוב, שהתגלה בקיץ על ידי אסטרונום חובב המתגורר בחצי האי קרים. כוכב השביט נע במהירות של 177 אלף קמ"ש והוא צולם כשהיה במרחק של כ-420 מיליון ק"מ מכדור הארץ. התמונה עצמה פורסמה אתמול (יום ד') על ידי נאס"א.

 

אם יאושר סופית כי מדובר בגוף ממערכת שמש אחרת, זה יהיה האורח השני המוכר המגיע מחוץ למערכת השמש שלנו - אחרי האסטרואיד דמוי הסיגר, המכונה אומואמואה שהתגלה ב-2017.

 

 

מה שגרם לחוקרים לשער כי מדובר באורח ממערכת שמש אחרת הוא מסלולו הבלתי שגרתי של כוכב השביט וגם המהירות שלו. דווידה פרנוצ'יה מסוכנות החלל האמריקנית, הפועל יחד עם חוקרים בסוכנות החלל האירופית במעקב אחר עצמים הקרובים לכדור הארץ, אמר בחודש שעבר: "המהירות הנוכחית של כוכב השביט גבוהה, והיא הרבה מעל המהירות האופיינית של עצמים המקיפים את השמש באותו מרחק. המהירות הגבוהה מצביעה לא רק על כך שמקורו של האובייקט כנראה מחוץ למערכת השמש שלנו, אלא גם שהוא ייצא ממערכת השמש שלנו לעבר החלל החיצון".

 

במקביל, אסטרונומים בפולין - העוקבים גם הם אחר כוכב השביט המסקרן - אמרו כי צבעו אדמדם ואורכו כשני קילומטרים.

 

כוכב השביט שהגיע מחוץ למערכת השמש שלנו, יגיע לנקודה הקרובה ביותר לשמש במסלולו בחודש דצמבר. באמצע 2020 הוא אמור להגיע לאזור כוכב הלכת צדק ולאחר מכן הוא יעשה את דרכו חזרה למערכת שמש אחרת. בנאס"א אמרו כי טלסקופ החלל האבל ימשיך לעקוב אחר כוכב השביט הזה.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, NASA, ESA, D. Jewitt
התמונה שפרסמה נאס"א
צילום: AP, NASA, ESA, D. Jewitt
מומלצים