שתף קטע נבחר

ארה"ב: טורקיה הסכימה להפסקת אש. טראמפ: "תודה, ארדואן"

בתום פגישה עם נשיא טורקיה הודיע סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: "ארדואן הסכים לעצור את המבצע ולאפשר לכורדים לסגת במשך 120 שעות". שר החוץ הטורקי היה נחרץ פחות: "זו לא הפסקת אש, רק נותנים לטרוריסטים לעזוב". טראמפ צייץ מוושינגטון: "חדשות גדולות מטורקיה, חיי מיליונים יינצלו"

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס הכריז הערב (יום ה') בתום פגישתו עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי וושינגטון ואנקרה הגיעו להסכם על הפסקת אש בצפון סוריה. במסיבת עיתונאים באנקרה אמר פנס כי הצדדים סיכמו שטורקיה תעצור את המבצע שלה נגד הכורדים ותאפשר לכוחות הכורדיים לסגת במשך חמישה ימים מהשטח שבו היא מתכוונת ליצור רצועת ביטחון שתרחיק אותם מגבולה. אחר כך יוכרז סיום המבצע.

 

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים של פנס אישר שר החוץ הטורקי את עיקריה, אבל נקט מילים זהירות יותר: "אנחנו עוצרים את המבצע רק כדי לתת לארגוני הטרור לעזוב את האזור הבטוח. זו לא הפסקת אש – הפסקת אש מתקיימת רק בין שני צדדים לגיטימיים".

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

סגן נשיא ארה
פנס ומזכיר המדינה האמריקני פומפאו הערב בטורקיה(צילום: רויטרס)

סגן נשיא ארה
סגן נשיא ארה"ב וארדואן, הערב. פגישה של 4 שעות(צילום: רויטרס)

אם ההסכם שהוכרז הערב ייושם, פירושו שבפועל טורקיה תסיים את המבצע כשהשיגה את שתי המטרות המרכזיות שעליהן הכריזה בצאתה אליו, לפני שמונה ימים: שליטה ברצועה ביטחון בעומק של יותר מ-30 ק"מ בתוך שטח סוריה והסגת כל כוחות המיליציה הכורדית YPG משם.

 

גורם רשמי טורקי אמר הערב לסוכנות הידיעות רויטרס שבשיחות עם ארה"ב השיגה טורקיה "בדיוק את מה שרצתה". ההסכם מחייב את טורקיה להפסקת אש מוחלטת אחרי נסיגת הכורדים מרצועת הביטחון, אבל אינו מחייב אותה להסיג משם את כוחותיה שלה. ארה"ב גם התחייבה הערב לבטל את מעט הסנקציות שהחליטה להטיל על הטורקים, ופירוש הצעד הזה הוא שאנקרה גם לא תיענש על מה שהספיקה לעשות בשמונת ימי הלחימה.

 

החגיגה המוזרה של טראמפ: "יום גדול לציוויליזציה"

דקות לפני הודעת פנס על הפסקת האש צייץ נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בטוויטר כי "חדשות גדולות באות מטורקיה" והוסיף: "תודה לך, ארדואן. חיי מיליונים יינצלו". אחרי ההכרזה הרשמית על הפסקת האש צייץ טראמפ שכדי להשיג את ההסכם נדרשה קצת "אהבה קשוחה" – רמז לסנקציות שהטילה וושינגטון על הטורקים ואולי גם רמז למילים הבוטות שבהן השתמש במכתבו לארדואן שפורסם בלילה שעבר.

 

  ()

חלוקת הכוחות בסוריה ()

טראמפ הוסיף כי הפסקת האש היא "תוצאה מדהימה", וכי יסיר את הסנקציות על טורקיה "מהר מאוד". לכורדים אמר ש"כקבוצה" הוא מבקש להודות להם, ושהפסקת האש הצילה את חייהם. הנשיא האמריקני נשמע בציוציו כמי שחוגג השכנת שלום של ממש בין טורקיה לכורדים, אף שבפועל מדובר רק בהסכם אי-לוחמה זמני ושהוא מביא בעיקר את טורקיה להשגת מטרותיה: "זה יום גדול לציוויליזציה. אני גאה בארה"ב שצעדה איתי בדרך נחוצה, גם אם לא שגרתית. אנשים ניסו להשיג את ההסכם הזה במשך שנים". על ארדואן אמר כי הוא "איש קשוח" שעשה את הדבר הנכון.

 

הכוחות הכורדיים עצמם אינם חלק בהסכם, ולפי שעה לא ברור לגמרי אם הם יכבדו אותו. לפני השיחות אותתו הכורדים כי יתנגדו לכל הסכם מהסוג שעליו הכריז הערב פנס, אבל הערב טען סגן הנשיא כי ארה"ב קיבלה מהם ערבויות שהם ייסוגו.

 

פנס: "הנסיגה הכורדית כבר החלה"

הפגישה בין סגן הנשיא פנס לארדואן נמשכה יותר מארבע שעות, ובסיומה אמר פנס כי במסגרת ההסכם שהושג תיעצר כל פעולה צבאית בצפון סוריה, וכי המבצע יסתיים כשנסיגת הכורדים מרצועת הביטחון המיועדת תושלם. פנס הודיע כי ארה"ב קיבלה ערבויות מהלוחמים הכורדים שהם ייסוגו, וכי הנסיגה הכורדית כבר החלה ונעשית בסיוע וושינגטון. לדבריו הפסקת האש תשרת היטב את האינטרס של הכורדים בסוריה, ותיצור בצפון סוריה רצועת ביטחון לטווח הארוך.

 

סגן הנשיא האמריקני אמר עוד כי עם יישום הפסקת האש – ארה"ב לא תטיל עוד סנקציות על טורקיה. כשנשאל אם וושינגטון הציעה לטורקיה דבר כלשהו מלבד הסרת הסנקציות עליה השיב בשלילה. פנס הדגיש כי ארה"ב וטורקיה מחויבות שתיהן למציאת פתרון בדרכי שלום ליצירת אזור בטוח בסוריה, והוסיף כי יש עדיין עבודה רבה לעשות באזור.

סגן נשיא ארה
פנס נאם, שר החוץ הטורקי ענה: "לא נתנו ערבויות על קובאני"(צילום: AP)

כשברקע הטענות הקשות שארה"ב בגדה בכורדים אמר הערב פנס כי הוא מאמין שהיחסים האיתנים בין וושינגטון לכורדים בסוריה יימשכו.

 

אחרי מסיבת העיתונאים של פנס אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו כי וושינגטון ואנקרה סיכמו שכוחות טורקיים הם שישלטו ברצועת הביטחון המיועדת בסוריה, ושהנשק הכבד ייאסף מידי הלוחמים הכורדים ועמדותיהם ייהרסו. הוא התייחס גם לטענת פנס שסוכם כי סוריה לא תצא למבצע צבאי בעיר הסורית קובאני, וטען כי טורקיה לא נתנה לאמריקנים שום ערבויות בעניין זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
טראמפ ארדואן. יש הסכם
צילום: AFP
מומלצים