שתף קטע נבחר

בכיר במשרד החוץ: "מקווים שנעמה תשוחרר עד ביקור פוטין בארץ בינואר"

שר המשפטים ייפגש היום עם נציגי משפחתה של נעמה יששכר, שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר על הברחת 9.5 גרם חשיש. בכיר במשרד החוץ אומר כי הפרשה היא "עננה" ביחסי ישראל-רוסיה: "בהתחלה חשבנו שכדאי לשמור על שקט ושמגעים בפרופיל גבוה יגרמו נזק. עשינו כל מה שאפשר"

"אנחנו מקווים שפרשת נעמה יששכר תסתיים באופן חיובי עד ביקורו של נשיא רוסיה בישראל בחודש ינואר, ושנראה את נעמה בבית", כך אמר גורם בכיר במשרד החוץ. היום (ו') ייפגש שר המשפטים אמיר אוחנה עם נציגי המשפחה של הישראלית שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר בכלא הרוסי על הברחת 9.5 גרם חשיש - עורך דינה של יששכר והדוד.

נעמה יששכר (באדיבות המשפחה)
נעמה יששכר. באופן חריג, הקונסולית נכחה בכל הדיונים בעניינה(באדיבות המשפחה)

 

 

הבכיר במשרד החוץ הוסיף כי "כרגע פרשת נעמה יששכר היא סוג של עננה על היחסים בין המדינות". אך ציין כי היא לא פוגעת בקשרים המדיניים והביטחוניים. "אני מקווה שנעמה תהיה בקרוב מאוד בחיק משפחתה ברחובות והעננה תיעלם ונוכל לחשוב על דברים אחרים. יחסינו עם רוסיה, בלי לפגוע במשפחה, חשובים מאוד ויש על הפרק דברים כבדי משקל ביחסים כגון המצב בסוריה". הוא הדגיש: "ודאי שאין קשר בין התחום המדיני-ביטחוני לבין הפרשה הקשה הזאת".

 

בינתיים מתברר כי קונסולית ישראל במוסקבה, יפה אוליבצקי, הגישה בקשה לבקר את נעמה יישככר בכלא, ובמשרד החוץ מקווים שהביקור יתקיים כבר בשבוע הבא. אוליבצקי נשלחה על ידי משרד החוץ והשגרירות במוסקבה להשתתף בחלק גדול מהדיונים שהתקיימו בעניינה של נעמה בבית המשפט הרוסי - וזאת כדי לאותת לרוסים שישראל פוקחת עין אחר הטיפול הרוסי בפרשה. הגעת קונסולים לדיונים משפטיים של אזרחים ישראלים היא לא דבר של מה בכך ונעשית במקרים יוצאי דופן. הקונסולית אוליבצקי גם הייתה בקשה עם אמה של נעמה מאז תחילת הפרשה, וביקרה את נעמה בכלא כבר כמה פעמים.

 

בכיר משרד החוץ דחה את הביקורת שהופנתה כלפי המשרד והשגרירות במוסקבה, שלפיה לא עשו די בעניינה של נעמה: "משרד החוץ והשגרירות במוסקבה מעורבים בנושא הזה מאז תחילת הפרשה. יחד עם זאת, אנחנו ארגון שצריך לפעול לפי חוקים והמשפט הבינלאומי ואמנות. יש כלל בסיסי, שדיפלומטים זרים לא מתערבים בהליכים משפטיים במדינות השירות שלו. לא פעלנו בוואקום, אלא על פי הנחיות משרד החוץ. אלה גבולות הגזרה שלנו. כאשר אתה משרת במדינה אתה צריך לכבד את החוק שלה, גם אם אתה חושב שהמשפט חריג".

משרד החוץ (צילום: אוהד צויגנברג )
"היינו מעורבים מההתחלה". בניין המשרד בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג )
 

כבר בשלב מוקדם ישראל התערבה במישור המדיני, כאשר התביעה ביקשה להחמיר את האישום מסעיף של שימוש עצמי להברחה. מהשלב הזה ישראל העלתה הילוך בטיפול בפרשה. שגריר ישראל במוסקבה דאז גרי קורן נפגש בנושא עם סגן שר החוץ הרוסי מיכאל בוגדנוב, שהיה בעבר שגריר רוסיה בישראל ונחשב ידיד ישראל. קורן הבהיר לבוגדנוב שישראל לא מתערבת בעניינים משפטיים, אבל מבקשת מרוסיה להפעיל שיקול הומניטרי ולשחרר את נעמה. על פי בקשת בוגדנוב, השגריר העביר לרוסים איגרת רשמית. האיגרת נשלחה כבר בחודש מאי, ורוסיה השיבה באיגרת רשמית שהדהימה את הצד הישראלי: הרוסים הבהירו בה שזהו החוק הרוסי, והוא מתייחס בחומרה לניסיונות הברחה של סמים.

 

"בהתחלה חשבנו שיהיה נכון לנהל את המגעים בעניינה בפרופיל נמוך", הסביר הבכיר. "החשש מפרופיל גבוה היה שזה יגרום לה נזק ועלול להעלות את המחיר, מה שקרה בסופו של דבר. המחשבה שלנו הייתה שההיגיון הבריא יגבר, ושנעמה תרצה עונש של כמה חודשים ותשוחרר עם קנס. עד השלב הזה חשבנו שנכון לשמור על שקט. מרגע שזה הלך לסעיף של הברחה, העלינו הילוך".

 

הבכיר הדגיש: "בפרשה של נעמה עשינו את כל מה שאפשר. ליבנו עם המשפחה ונעמה". עוד הוא אמר: "הציפיות שלהם היו ברמה יותר גבוהה, אבל עבודה דיפלומטית היא עבודה מקצועית. אנחנו מבינים את המשפחה כי במקרה הזה נעמה משלמת מחיר מאוד כבד ואנחנו מקווים שזה יסתיים באופן חיובי. עד כמה שזה נשמע נורא - עלינו לכבד את הדין. זה משפט של מדינה ריבונית. אנחנו לא חושבים שהפרופיל הגבוה הועיל, אבל אנחנו מבינים את המשפחה".

 

 

1 ()
"היא משלמת מחיר כבד מאוד"
 

לגבי האפשרות של עסקת חילופי אסירים אמר הבכיר: "בשום שלב לא קיבלנו, לא בשגרירות במוסקבה ולא במשרד החוץ בירושלים, כל התייחסות מהצד הרוסי לגבי אפשרות לעסקה בין נעמה לאלכסיי בורקוב. אם זה עלה, זה עלה בערוצים אחרים".

 

הבכיר קרא לישראלים שטסים לחו"ל לנקוט משנה זהירות: "לא חשוב לאן אתם טסים, תבדקו היטב מה יש בתרמיל שלכם. פעם זה כדורי רובה, פעם זה מריחואנה רפואית עם אישורים שלא תופסים בחו"ל וגם לא ברוסיה. אנשים פשוט צריכים להקפיד. יש גבול עד כמה המדינה יכולה לדאוג לאזרחיה. כמו שאדם מקפיד לוודא שיש לו דרכון בתוקף, אז צריך להקפיד מה יש לו בתוך התיק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים