שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה משותף לגרטה טנברג ולהנפקה הכושלת של WeWork

  בכנס כלכלי שנערך בשבוע שעבר בניו יורק הוצגו תנאים חדשים שכל חברה ועסק צריכים לסגל בדרך להצלחה. כל הפרטים על חוקי המשילות החדשים

  בשבוע שעבר נערך בניו יורק הכנס היוקרתי של לקוחות ׳סיטי בנק׳ שהגיעו מרחבי העולם. הכנס נערך תחת הכותרת: אקדמיה לאינבסטור ריליישנס. הכנס הבטיח את המדריך המלא והעדכני למנהלי קשרי משקיעים בחברות גלובאליות. הבטיח וקיים. לאורך השבוע, נפגשו במרץ מנכ״לים ובכירים מוכרים מקונצרנים

  בינלאומיים עם עמיתיהם וקיבלו עדכון מרתק על השינויים וההתפתחויות בתחום. בשנה שעברה, השם ווי וורק היווה שם נרדף להצלחה, השנה היוותה החברה עם השורשים הישראליים את הדוגמא החמה לכל מה שאסור שיעשה. למעשה, יום שלם הוקדש לחשיבות יישום כללי ה ESG . תחת הכותרת ESG, נשאלו 300 המשתתפים: האם הקדשתם משאבים ל״גוברננס״? האם רב שאלות המשקיעים הינן סביב תחום זה? כשמרבית המשתתפים מיהרו לאשר, כולם הבינו עד כמה אי יישום פרקטיקות מסורתיות של גוברננס הובילו לכשלון ההנפקה המהדהד של ווי וורק.

   

   

  ESG= סביבה, חברה ומשילות

  העולם משתנה וחברות ציבוריות או כאלה השוקלות גיוס הון נדרשות להתאים את עצמן לשינויים הנובעים מרגולציה וערכים שונים וברורים אותם מדגישים משקיעים. כחלק ממדיניות ההשקעה של קרנות, ישנה מגמה ברורה בנוגע ל- STAKE HOLDERS VALUE ולא רק שימת דגש על SHAREHOLDERS VALUE. ב׳סיטי בנק׳ הוחלט להקדיש יום שלם ל- ESG, מאחר ומדובר בשלושת האלמנטים המשמעותיים ביותר שכל חברה צריכה לסגל: סביבה, חברה ומשילות- ״גברננס״.

   

  WeWork כאמור, נכשלה במשימה הזו. בעיות המשילות הקשות שעלו עם ההכנות להנפקה, הובילו את וול סטריט להביע התנגדות למדיניות שהנהיגה החברה. ניכר כי ישנו בשנים האחרונות קשר ישיר בין הבחירה של משקיעים בחברות, ובין הדרך שבה אותן חברות מטמיעות את ערכי הESG. הקרנות המובילות בעולם כמו ״בלקרוק" ו"ואנגארד״, משקיעות סכומי עתק והן אלו שסוללות את הדרך ומובילות את השינוי התפיסתי בקרב משקיעים גלובליים.

   

  גריחכחכגחלעכ ()
  אדם נוימן. כשלון ההנפקה של ווי וורק

   

  על הנהלות של חברות שמחפשות משקיעים מרחבי העולם להפנים את הדרישות החדשות והסטנדרטים הנדרשים של השקעה בעלת אחריות חברתית ותאגידית. עם העלייה במשקיעים אקטיביסטיים מחד והגידול בקרנות פאסיביות מאידך, כאלו שאפילו אינן נפגשות עם ההנהלות, אלא מקבלות החלטות השקעה על בסיס אלגוריתמים, ניכר שהנראות והחשיבות של ערכים כמו שיוון בשכר לנשים וגברים במילוי תפקידים זהים, שילוב עובדים ממגדרים ומוצאים מגוונים בבורד ובעמדות מפתח, כמו גם מודעות לאיכות הסביבה ותגמול הנהלה בהתאם להישגים וערכים העולים בקנה אחד עם ערכי המשקיעים, הופכים להיות דומיננטיים יותר ויותר מבחירה ניהולית, הם הפכו להכרח. השקעה בעלת אחריות חברתית, או באנגלית- סושיאלי ריספונסיבל אינבסטינג, הגיעה עד היום להיקף של כ- 23 טריליון דולר, כאשר כמחצית מהיקף הנכסים מנוהלים באירופה, כשליש בארה"ב והגידול בהשקעה בנכסים על בסיס אי. אס ג'י גדל ביותר מ 200% בעשור האחרון.

   

  כמו כן, הפופולריות של תעודות סל מבוססות אי. אס ג'י צמח להיקף השקעה של כ – 11 מיליארד דולר ונראה שמספרים אלו ימשיכו לגדול בקצב מהיר יותר ככל שהחקיקה בתחום והפופולריות של תנועות ממש כמו מחאת האקלים שמובילה הנערה גרטה טונברג משבדיה והדרישה לשכר זהה שאיננו תלוי מגדר בספורט, מאבק שראינו עם זכייתה של נבחרת ארה"ב בכדורגל במונדיאל, עולים לכותרות.

  התפיסה הרווחת היא ששילוב של השקעה "ערכית" עולה בקנה אחד עם פרקטיקת השקעה טובה יותר וארוכות טווח ולפיכך זו מגמה שתישאר ואף תתגבר. המספרים, כפי שהוצגו בבירור בשבוע שעבר בניו יורק, מדברים בעד עצמם ולפיכך, אין ספק שנראה היקף הולך וגדל של הון המושקע בחברות אשר מטמיעות באופן נרחב את כל שלושת האלמנטים של אי. אס. ג'י.

   

  כדי להיערך לשינויים ולהשתלב במגמה העולמית ריכזנו מספר טיפים למנהלים:

  +הדגישו את חשיבות הערכים הכלולים באי. אס ג'י בכל מחלקה בחברה באמצעות הטמעת עקרונות של ממשל תאגידי, סביבה וחברה לאורך ורוחב החברה. ערכו השתלמויות לנושאי משרה בעמדות מפתח, חשוב שהנושאים יהפכו לחלק מהdna של החברה בכל הרבדים של הארגון.

  +התייחסו לנושא כחלק מתפיסת העולם של ההנהלה והבורד, הדגישו באתר ובמצגת המשקיעים את הגיוון שיש בהנהלה ובבורד מבחינת מגדר, מוצא אתני וכו׳.

  +בורד שכולל גברים בלבד או אשה אחת כעלה תאנה עשוי להיראות למשקיעים כחברה לא עדכנית אשר לא פועלת על פי הערכים המונהגים בוול סטריט.

  +בחרו להתמקד במספר קריטריונים הרלוונטיים לחברתכם באופן ספציפי והדגישו כיצד בכוונתכם ליישם שינוי עקבי לאורך זמן.

  +הסבירו למשקיעים כיצד מתוגמלת ההנהלה בהתאם לאבני דרך של הצלחה שעולה בקנה אחד עם ציפיות המשקיעים.

  +דאגו לכלול דירקטורים כאשר החברה מבצעת מהלכים משמעותיים במידה ומשקיעים גדולים מעוניינים להיפגש איתם, לצורך תיאום מהלכים אסרטגיים המשקפים את קולם של המשקיעים.

  +הקפידו לכלול מהלכים שנקטתם בכל מצגת או תקשורת עם משקיעים והיו ערוכים להשיב על שאלות בנושא זה.

   

   

  מירי סגל הינה המייסדת והבעלים של חברתֿ MS-IR בניו יורק המלווה חברות בתהליכי הנפקה ומספקת ייעוץ אסטרטגי לחברות גלובאליות

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים