שתף קטע נבחר

הרוגים, עשרות פצועים ועצורים: המהומות בלבנון מתגברות

כוחות הביטחון ממשיכים לנסות ולדכא את מחאת יוקר המחיה, כשהמוקד העיקרי הוא בביירות, באמצעות ירי גז מדמיע וכדורים חיים. עד כה דווח על שני הרוגים ועשרות פצועים - בהם גם אנשי כוחות הביטחון. צירים נחסמו ומפגינים ניסו להגיע אל בניין הממשלה. ראש הממשלה אל-חרירי הציב אולטימטום לשותפיו: "יש לכם 72 שעות למצוא פתרון למשבר"

גם היום (שבת) נמשכות ההפגנות האלימות ברחבי לבנון במחאה על יוקר המחיה. כלי תקשורת במדינה דיווחו עד כה על שני הרוגים, עשרות פצועים - בהם גם אנשי כוחות הביטחון - ועצורים רבים. מוקד המחאה העיקרי - הבירה ביירות. כמו כן, דווח כי כוחות הביטחון, שמנסים לרסן את המפגינים - שמתפרעים וחוסמים כבישים - החלו לנקוט אמצעים אגרסיביים יותר כלפיהם ועושים שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כגון גז מדמיע וירי חי. היום צפוי מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה להתייחס להתפתחויות בנאום שיישא. 

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הצלב האדום בלבנון הודיע אתמול שטיפל ב-64 פצועים ופינה 530 אנשים שלא יכלו להגיע לבתי חולים. בנוסף, המשרד לביטחון פנים בלבנון הודיע כי 52 אנשי כוחות הביטחון נפצעו אתמול בביירות. 

 

אתמול נשא ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, נאום על רקע ההפגנות הסוערות - והציב אולטימטום בן 72 שעות לשותפיו לממשלה למצוא פתרון למשבר. זמן קצר לאחר הנאום שוב פרצו מהומות ברחבי לבנון ומפגינים ניסו להגיע אל בניין הממשלה המרכזי בביירות.

 

 

"או שהשותפים שלנו לממשלה ייתנו תשובה חד-משמעית וברורה, לנו ולכל המפגינים, שיש הסכם בין כולם להפסיק את השחיתות, לבצע רפורמות ולתקן את המצב - או שאדבר באופן אחר", אמר אל-חרירי מבלי למסור מהו הצעד שבו ינקוט. "אני נותן להם זמן קצר מאוד: 72 שעות".

 

"אנו חייבים לעם הלבנוני אמת ושקיפות. מה שאנחנו רואים זה כאב אמיתי. אני מרגיש אותו ותומך בביטוי שלו. השאלה עכשיו היא איך לטפל בזה - כי זו האחריות שהעם הלבנוני הטיל עלינו", אמר אל-חרירי. הוא הוסיף: "במשך שלוש שנים אני מנסה למצוא פתרון אמיתי למצוקה הזו. על מדינתנו נכפו תנאים. החוב שלנו גדול עד כדי כך שאין לנו איך להמשיך עוד".

 

"הצגתי את הדברים בפני עמיתיי לממשלה ושאלתי האם הם רואים פתרון אחר", המשיך אל-חרירי. "הם השיבו בשלילה. בפועל, שמו בפניי כל מכשול - החל מהמאמץ להרכבת הממשלה ועד לאישור התקציב".

 

מיד לאחר נאומו של אל-חרירי, הגיבו פוליטיקאים לבנונים לדבריו. שר החוץ ג'ובראן באסיל אמר: "למה לחכות 72 שעות? בוא נתחיל עכשיו. ראש המפלגה הסוציאליסטית בלבנון, וליד ג'ונבלאט, הביע ספקנות: "דבר לא ישתנה ב-72 השעות הללו".  

 

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"הדבר הכי טוב שחרירי יכול לעשות זה להתפטר"

אתמול בשעות הצהריים זומנו שרי ממשלת לבנון לדיון חירום שאמור היה להתקיים ב-14:00 - אך קצת יותר משעה לפני המועד הודיעו על ביטולו. במקביל, שר החינוך הלבנוני אכרם שהיב הנחה לסגור אתמול את כל בתי הספר והאקדמיות במדינה בשל המחאות.

 

סמיר ג'עג'ע, מנהיג המפלגה הימנית "הכוחות הלבנוניים", קרא לאל-חרירי להתפטר: "אני מודע למאמצים של ראש הממשלה חרירי, אבל לצערי רוב השרים נמצאים במקום אחר לגמרי. הדבר הכי טוב שחרירי יכול לעשות עכשיו, בזמנים קשים ומאתגרים אלה, זה להגיש את התפטרותו מהממשלה כהכנה להרכבת ממשלה אחרת, שונה לחלוטין וחדשה, אשר יכולה להוביל את התיקון הכלכלי הנדרש במדינה".

 

אתמול החלו להישמע ברחוב הלבנוני וברשתות החברתיות קריאות לציבור לצאת לרחובות בהמוניו ולחדש את המחאות. כלי תקשורת בלבנון דיווחו שמפגינים חסמו את הכביש המוביל אל שדה התעופה בשני הכיוונים, כשברקע דיווחים לא מאומתים על פוליטיקאים שמנסים לצאת מהמדינה אך המפגינים חסמו את דרכם, וכן על מפגינים שחסמו בתים של בכירים במדינה. רשת סקיי ניוז בערבית דיווחה כי נשקלת האפשרות להכריז על מצב חירום במדינה.

 

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: AP)
(צילום: AP)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

ביקורת כלפי חיזבאללה: "נסראללה, חברי הפרלמנט שלך הרעיבו אותנו"

במהלך ההפגנות בלילה החלו לדווח כי אחד מבכירי חיזבאללה משתתף בהפגנות - מה שגרם להכחשה של הדיווחים הללו. יחד עם זאת, חיזבאללה עוד לא הוציא התייחסות רשמית למחאה, אך זה לא מנע ממפגינים ומגולשים ברשתות החברתיות למתוח ביקורת על הארגון ולהאשים אותו במצב הנוכחי, כפי שעשה אחד המפגינים בשידור חי ברשת "אל-ערבייה".

 

המפגין פנה למזכ"ל הארגון חסן נסראללה ואמר: "חברי הפרלמנט שלך גנבו אותנו והרעיבו אותנו. אתה בכלל יודע כמה כסף היה להם? לא, אין לך מושג. אנחנו רעבים, במלוא מובן המילה, רעבים". נסראללה עצמו ינאם היום בשעה 10:45, וצפוי להתייחס לאירועים בלבנון.

 

אלפי בני אדם הפגינו בביירות ובמוקדים נוספים ברחבי לבנון, תוך שהם חוסמים רחובות עם צמיגים ופחי אשפה בוערים. כוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע לעבר המפגינים בביירות. הגורם המיידי לזעם הוא הטלת "מס וואטסאפ" על שיחות קוליות שיבוצעו באמצעות האפליקציה ודומותיה. 

 

 

 

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאות בלבנון נגד האלימות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מחאה בלבנון על יוקר המחיה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מחאה בלבנון על יוקר המחיה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בהתאם לקביעה החדשה, על כל משתמש בוואטסאפ או באפליקציות דומות של שיחות קוליות ברשת יחול מס יומי בסך 20 סנט ליום ושישה דולרים מדי חודש. עוד לפני שהמונים יצאו לרחוב, לבנונים רבים הביעו מורת רוח ברשתות החברתיות וציינו בין היתר כי "תעריפי התקשורת בלבנון הם ממילא הגבוהים בעולם".

 

לפי משרד התקשורת בביירות, המטרה היא לצמצם את ההפחתה בהכנסות מחברות הסלולר, שנבעה משיחות בחינם ברשת. אותה הפחתה בהכנסות הובילה לירידה בגובה המסים שאותם משלמות חברות.

 

ההחלטה על המס החדש במסגרת תקציב המדינה ל-2020 התקבלה כאמור בביקורת רבה שהתבטאה ברשתות החברתיות, ובשעות הערב החלה לזלוג לרחובות. המפגינים דרשו מהממשלה וחברי הפרלמנט להתפטר, ובמהלך ההפגנות נשמעו קריאות להפלת השלטון.

 

כלי תקשורת במדינה דיווחו על חסימות כבישים תחילה בביירות, ובהמשך גם בעוד ועוד מוקדים, ובהם העיר הדרומית צידון. בבירה נחסמו רוב הדרכים המרכזיות, מה שגרם לעומסים כבדים מאוד.

 

במהלך ההפגנות הקיפו מפגינים את רכבו של שר החינוך שהיב, ובקטעי וידאו מהאירוע ניתן לראות את הנהג מנסה לתמרן את דרכו בבטחה בין המפגינים. בשלב מסוים שני מאבטחים ירדו מהרכב עם כלי נשק אוטומטיים, וירו באוויר על מנת להרחיק את המפגינים, ללא הועיל. המפגינים התקרבו עוד יותר לכיוון המאבטח והחלו לצעוק "תירה בי, תירה בנו. אתם רוצים לירות? תירו!".

 

בעקבות המחאה הודיע שר התקשורת הלבנוני, מוחמד שקיר, כי הממשלה חוזרת בה מהחלטתה להטיל את המס על השימוש בוואטסאפ. בנוסף, הוא טען כי "ידיים זרות עומדות מאחורי המצב הזה שקורה עכשיו בלבנון". נשיא לבנון מישל עאון התקשר לראש הממשלה סעד אל-חרירי על מנת לדון במצב.

 

הכעס הציבורי לא מסתכם במס הוואטסאפ, וגזירה נוספת שנגדה מוחים היא העלאה מתוכננת של תעריפי החשמל בלא פחות מ-77%. כמו כן נוכחותם של הפליטים הסורים במדינה גורמת למתיחות, ורבים טוענים כי היא פוגעת בכלכלה ובפרנסתם.

 

 


פורסם לראשונה 18/10/2019 23:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מהומות בלבנון
צילום: רויטרס
מומלצים