שתף קטע נבחר

אחרי 37 שנה: המלכה הרומנייה שסייעה ליהודים בשואה נקברה בארצה

עצמותיה של אלנה, המלכה האם של רומניה שהוכרה כחסידת אומות עולם, הובאו לקבורה במדינה 37 שנים לאחר שנפטרה ו-71 שנים מאז שעזבה את אדמת רומניה. ריבלין כתב על פועלה לנכדתה: "הוסיפה אור לשואה החשוכה"

עצמותיה של המלכה האם של רומניה, אלנה, שהוכרה כחסידת אומות עולם על-ידי "יד ושם", הובאו אתמול (שבת) לקבורה במדינה 37 שנים לאחר שנפטרה.  המלכה אלנה נפטרה בשנת 1982 בשווייץ, ומאז ועד היום לא הורשתה משפחתה לקבור אותה ברומניה.

המלכה אלנה ()
המלכה אלנה. סייעה ליהודים שהגיעו מ"רכבת המוות"

טקס השבעת הכנסת ה-22 (צילום: ערוץ כנסת)
ריבלין. המכתב שלו הוקרא בכל רשתות הטלוויזיה(צילום: ערוץ כנסת)

בתקופת מלחמת העולם השנייה השתמשה אלנה בסמכותה המוגבלת כדי להקל על מצבם הקשה של היהודים. לפי עדויות רבות, לאלנה הייתה השפעה מכרעת על מתן הרשות לסייע לנוסעי "רכבת המוות" שהגיעה לעיר רומן מפרעות יאשי בשנת 1941, שבהן נרצחו יותר מ-10,000 יהודים. לפי עדויות נוספות, אלנה סייעה גם למגורשי טרנסניסטריה, שאותם פגשה כאשר מטוסה נחת נחיתת אונס בקרבת מקום.

 

שגריר ישראל ברומניה, דוד סרנגה, הוזמן על ידי משפחת המלוכה להשתתף בהלוויה, ומסר לנכדתה של אלנה, הנסיכה מרגרטה, מכתב תנחומים מנשיא המדינה, ראובן ריבלין.

שגריר ישראל ברומניה עם נסיכת רומניה ()
שגריר ישראל ברומניה עם הנסיכה מרגרטה

במכתבו כתב הנשיא כי "העם היהודי מוקיר תודה עמוקה למאמציה האמיצים של המלכה האם אלנה להצלת יהודים בתקופת השואה. יהודי רומניה חוו תקופות של שגשוג ושל שפל בהיסטוריה המשותפת על אדמת המדינה. מעשים נעלים אלו, דוגמת פועלה של המלכה אלנה, מוסיפים קרני אור לתקופה החשוכה של השואה ברומניה".

 

מבין עשרות מכתבי התנחומים שהתקבלו מכל רחבי העולם, מכתבו של הנשיא ריבלין פורסם בעמוד הפייסבוק של בית המלוכה, והוקרא על-ידי כל רשתות הטלוויזיה שסיקרו את ההלוויה. 

 

עם עליית המשטר הקומוניסטי ברומניה לאחר מלחמת העולם השנייה, נאלצה משפחת המלוכה לגלות לשווייץ, שם נפטרה המלכה אלנה בשנת 1982. בנה, המלך מיחאי, חזר לרומניה לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי, ורק אתמול, כאמור, הותר למשפחה להשיב את עצמות המלכה האם למדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים