שתף קטע נבחר

האחיין נגד הדוד: למי שייכת ירושת הסבא?

קשיש הוריש את רכושו לאח מבניו, תוך נישול נכדיו מבן אחר שהלך לעולמו קודם לכן. אחד הנכדים טען בביהמ"ש שסבו היה נתון להשפעה לא הוגנת

בית המשפט למשפחה בנצרת קבע לאחרונה שצוואה שערך קשיש לפני מותו, ובה הוריש את כל רכושו לבנו, תוך נישול נכדיו מבנו האחר, תקוים חרף הטענה שהסב לא היה כשיר מבחינה רפואית לחתום על המסמך. השופט אסף זגורי קבע כי ההתנגדות שהגיש הנכד המנושל מהווה הליך סרק שהוגש בחוסר תום לב.

 

הצוואה מ-2016 נישלה את הנכד שהגיש את ההתנגדות ואת אחיו. הוא טען כי סבו לא רצה לקפח את צאצאי בנו, שמת מסרטן כשנה קודם לכן. לטענתו, בתקופה שבה הצוואה נערכה סבו כלל לא היה כשיר שכלית, ודודו ניצל זאת והשתמש בשליטה המוחלטת שהייתה לו על חייו כדי ללחוץ עליו לערוך את הצוואה.

 

הדוד טען כי מדובר בהתנגדות סרק. לטענתו, אחיינו ידע היטב שסבו סלד ממנו עמוקות וביקש להבטיח שלא יזכה ברכושו לאחר מותו. הוא הפנה להליכים משפטיים שהתנהלו עוד שהמנוח היה בחיים ובהם סיפר על הסכסוך ביניהם.

 

השופט זגורי הדגיש שמלכתחילה ההתנגדות הוגשה בחוסר תום לב של הנכד, שבעצמו לא האמין בטענה שסבו לא היה כשיר. הוא הפנה לכך שבהליך אחר, שהתנהל כשנה לאחר עריכת הצוואה, העלה הנכד טיעון שסותר לחלוטין את עמדתו בהליך זה, שם ציין כי סבו כשיר להעיד, מבין עניין, יודע להביע את רצונותיו ומתנהל באופן עצמאי.

 

נקבע כי התיעוד הרפואי בעניינו של המנוח שכנע שהוא היה כשיר לצוות. בפסק הדין צוין כי הנכד הסתמך בעיקר על חוות דעת רפואית שניתנה לצורך קבלת עזרה סיעודית מהביטוח הלאומי, ובה אכן נכתב כי המנוח סובל מדמנציה חמורה וזקוק לעזרה יומיומית. אלא שמסמכים רפואיים אחרים ודוחות סוציאליים שנערכו חודשים ספורים לפני ואחרי מעלים כי לא זה היה המצב.

 

במסמכים אלה, שלא נערכו בשביל לקבל עזרה מוגברת מהביטוח הלאומי, והיו אמינים יותר בעיני השופט, נכתב כי המנוח מדבר, צלול, עצמאי, הולך לבד ויודע מה הוא רוצה.

 

באשר להשפעת הדוד, השופט ציין כי המנוח אכן היה תלוי בבנו בשנותיו האחרונות, וזה אף סייע לו לערוך את הצוואה כשהביא אותו לפגישה עם עורך דין והסביר לו על הצוואה.

 

למרות זאת, הוא סבר שבמקרה הנוכחי המעורבות והסיוע לא פגמו בצוואה, וזאת בעיקר לנוכח העובדה שהמנוח הביע את הרצון שהשתקף בהוראותיה במסגרת הליך אפוטרופסות שהתנהל בעניינו לאחר עריכתה.

 

השופט זגורי ציטט מדברים שאמר המנוח באותו הליך, כשסיפר על הסכסוך עם הנכד, הדגיש שוב ושוב שבנו הוא האדם היחיד שעליו הוא סומך והסביר שהחליט לערוך את הצוואה כדי להבטיח באופן חד-משמעי כי בנו יזכה בעיזבון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד דורית גלוברמן-קרט
מומלצים