שתף קטע נבחר

הפגנה לשחרור נעמה יששכר מהכלא ברוסיה: "היא שבויה פוליטית"

מאות בני אדם מחו בתל אביב על עונש המאסר שנגזר על הצעירה הישראלית שנתפסה במוסקבה עם סמים: "היא קלף מיקוח במשחק של אינטרסים מדיניים. לישראל יש את האחריות להוציא אותה מהסיוט הזה". במקביל התקיימה הפגנה מחוץ לקונסוליה הרוסית בניו יורק

 

 

כ-200 בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר הבימה בתל אביב נגד עונש המאסר הממושך שנגזר בשבוע שעבר ברוסיה על נעמה יששכר (26), הצעירה הישראלית שבחפציה נמצאו 9.5 גרם של ג'אראס הודי בשדה התעופה במוסקבה. בתחילה הייתה ההפגנה אמורה להתקיים מול שגרירות רוסיה ברחוב הירקון בעיר, אולם לבסוף המיקום השתנה.

 

המפגינים קוראים לשחרורה של יששכר ונושאים שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "ההליך לא הוגן - זה הזמן לתקן", "איפה אתם כשצריכים אתכם", "שחררו את נעמה", "צדק לנעמה" ועוד. במקביל התקיימה הפגנה לשחרורה של יששכר מחוץ לקונסוליה הרוסית בניו יורק.

 

יפה, אמא של נעמה, שנמצאת ברוסיה, העבירה הודעה מוקלטת למפגינים: "אני רוצה להודות לכולם שבאתם. זה לא מובן מאליו. נעמה אומרת לי שהיא מרגישה אותי מאחורי החומות. אני יודעת שכל זה מגיע אליה. כשיש לי דקה לדבר איתה ואני שואלת איך עבר עליה היום היא אומרת שהיא קמה אופטימית, עשתה מדיטציה והרגישה את האנרגיות. כל האהבה מגיע אליה. היא מתגעגעת לחיבוק, למגע אנושי. אין לה את זה כבר חצי שנה. היא מתגעגעת לשבת בבית קפה השכונתי ליד הבית שלה, לשתות קפה הפוך ולשמוע את עברית מסביב, ואני יודעת שזה יקרה. רק שצריך שזה יקרה בקרוב כי חצי שנה זה המון זמן, המון ימים ולילות, מחשבות ובדידות. אנחנו צריכים לדרוש מהממשלה שתוציא אותה מכאן כמה שיותר מהר. אין לנו זמן למשא ומתן. צריך להחזיר את נעמה הביתה"

ההפגנה הערב בתל אביב:

הפגנה מחאה נעמה יששכר כיכר הבימה תל אביב החזקה הברחה סמים הודו (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הפגנה מחאה נעמה יששכר כיכר הבימה תל אביב החזקה הברחה סמים הודו (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מחאה בניו יורק לשחרורה של נעמה יששכר ()
ההפגנה מול הקונסוליה הרוסית בניו יורק

קרן, חברת ילדות של נעמה, אמרה על הבמה: "לפני עשר שנים נעמה ואני עלינו לישראל באותו הזמן. הבטחנו אחת לשנייה שנחגוג יחד עשור לעלייה ארצה. אתמול היא הבינה שאין סיכוי שנחגוג יחד עשור. נשבר לי הלב. הצגתי את עצמי כדי שתבינו שזו התכנסות של משפחה, של חברים ושל אזרחים מודאגים מהעובדה שנעמה שלנו הפכה לקלף מיקוח במשחק פוליטי: אזרחית מן המניין מוחזקת כבת ערובה בכלא הרוסי כבר חצי שנה. 193 ימים".

 

גל, בן דוד של נעמה, הוסיף: "סיפור כזה, כשבלי קשר למה שעשית - אתה נענש באופן כל כך לא מידתי, זה הפחד של כל אחד מאיתנו. להיות במצב כזה של מצוקה וחוסר אונים אף שלא פגעת באף אחד, לא גרמת נזק לאף אחד ולא התכוונת להזיק - זה מפחיד. בטח כשזה במדינה זרה. בשפה זרה. רחוק מאמא, מאבא, מהחברים הטובים, מהבית. לבד. זה פחד אלוהים. וכבר יותר מחצי שנה שנעמה חיה את הסיפור המפחיד הזה. ברגע הזה ממש היא בכלל לא יודעת שאנחנו פה".

 

דוד צור, חבר וממארגני ההפגנה, אמר על הבמה: עוד שבוע נגיע ליום ה-200 שנעמה יושבת בשבי. זה משוגע. אנחנו לא פוליטיקאים, כי אם היינו פוליטיקאים אני מאמין שהיינו משחררים כבר את נעמה. אם היינו פוליטיקאים, היינו עומדים בפני כל פלטפורמה ומבהירים שהקנאביס שנמצא בתיקה הוא לא הסיפור כאן.

היינו מסבירים למשפחה כבר בתחילת מעצרה שרוסיה מעוניינת בהחלפת שבויים ונעמה בת ערובה פוליטית. אם היינו פוליטיקאים, היינו משתוללים, שוברים כל שולחן ומרימים כל כיסא כשב-5 בספטמבר נעמה נעלמה והועברה לבית כלא אחר מבלי ליידע את המשפחה וצוות ההגנה. כן, פשוט נעלמה".

 

צליל אלוש, חברתה של יששכר, אמרה: "נעמה הייתה אמורה לנחות בארץ ביום הבחירות. במשך כמה ימים חיכיתי להודעה 'נחתתי בארץ, בואי לקפה', אבל ההודעה לא הגיעה. לא נלחצתי, גם אני טיילתי בעולם, אפילו עם נעמה בהודו, ואני יודעת ששם הזמן זה עניין יחסי.  עבר שבוע עד שהתחלתי לשלוח הודעות באובססיביות לטלפון כבוי. גם אז התרחיש ההזוי הנוכחי לא עבר לי בראש. החברה שלי שבויה בכלא סובייטי כבר 193 ימים. היא מתרגלת לשפה שהיא לא מכירה, לקור שאנחנו לא מכירים. היא ישנה על קרש במיטת קומותיים כל כך נמוכה שאי אפשר לשבת עליה. היא מקבלת שעה אחת של טיול ביום. היא שבויה פוליטית, אסירה של מלחמה קרה בין שתי מעצמות שאין לה שום קשר אליהן. היא קלף מיקוח במשחק של אינטרסים מדיניים. למדינת ישראל יש את האחריות להוציא אותה מהסיוט הזה".

הפגנה מחאה נעמה יששכר כיכר הבימה תל אביב החזקה הברחה סמים הודו (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

1 ()
1

לפני כחצי שנה נסעה יששכר (26) להודו בפעם השלישית כחלק מניסיונה להתמקצע כמדריכת יוגה. ב-9 באפריל, בדרך הביתה, רגע לפני שעלתה על טיסת הקונקשן ממוסקבה לישראל, נתגלו הסמים בתרמילה. מאז היא שהתה במעצר עד מתן גזר הדין. מאז מעצרה, משפחתה של נעמה כמעט לא יכלה לתקשר איתה. הפגישות עמה בבית המעצר הלכו והתמעטו ככל שחלף הזמן, שלטונות הכלא התעקשו שהמכתבים ממנה ואליה יהיו ברוסית.

 

הרקע למשפט של יששכר כולל פרשה מורכבת יותר ממעצר של תיירת עם כמות סמים קטנה: לאחרונה לחצה רוסיה על ישראל לא להסגיר לארה"ב את ההאקר אלכסיי בורקוב, המבוקש על ידי האינטרפול, שנעצר בנמל התעופה בן גוריון לפני ארבע שנים. הוא חשד בהונאה ועבירות סייבר בארה"ב.

 

שר המשפטים אמיר אוחנה נפגש אתמול עם נציגי המשפחה, שביקשו ממנו לעכב את הסגרתו של בורקוב לארה"ב. עוד הוסיפו נציגי משפחתה של הצעירה כי הם שומרים לעצמם את הזכות לפנות בנושא לבית המשפט העליון.

 

במקביל נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה את עניינה של יששכר, המחזיקה גם באזרחות אמריקנית, בפגישה שערך בלשכתו בירושלים עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. בשיחה הועלה גם עניין הסגרתו של בורקוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ההפגנה בתל אביב, הערב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים