שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מאיר שמגר לא ייקבר בחלקת גדולי האומה
  לפי החוק, בחלקה בהר הרצל זכאים להיקבר רק נשיאים, ראשי ממשלה, יו"ר הכנסת ובנות זוגם. ואולם, אליעזר קפלן וטדי קולק נטמנו במקום לאחר שניתנו לכך אישורים מיוחדים. נשיא העליון המנוח שמגר ייקבר בגבעת שאול

  מאיר שמגר (צילום: רמי זרנגר)
  מאיר שמגר(צילום: רמי זרנגר)

  מדוע נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר, הנחשב לאחד מסמלי שלטון החוק הישראלי ואחד מגדולי המשפטנים שהיו כאן אי פעם, ייקבר בבית העלמין בגבעת שאול בירושלים ולא בחלקת גדולי האומה בהר הרצל - כפי שרבים היו ודאי מצפים?

   

  שמגר הלך לעולמו בגיל 94:

  "מהאבות המעצבים של המשפט הישראלי"

  מזיכוי דמיאניוק עד ההרשעה באונס בשמרת: פסיקותיו

   

  על פי החוק, בחלקת גדולי האומה שנחנכה בשנת 1952, זכאים להיקבר רק נשיאים, ראשי ממשלה, יו"ר הכנסת ובני זוגם. הרעיון היה שבחלקה ייקברו בעלי תפקידים ממלכתיים שמבטאים את ריבונות המדינה.

   

  ואולם, במרוצת השנים היו שני חריגים שלא ענו על ההגדרה בחוק: תחילה היה אליעזר קפלן שכיהן כשר האוצר הראשון של ישראל וסגן ראש הממשלה. הוא הראשון שנקבר בחלקה בשנת 1952, עוד לפני שהוחלט מי ייקבר שם. ואילו השני היה טדי קולק, ראש העיר של ירושלים במשך 28 שנה שנקבר בחלקה בשנת 2007 על פי החלטת ממשלה מיוחדת "בשל פועלו הייחודי למען בירת ישראל". לידו נקברה גם אשתו.

   

  בחרו לא להיקבר בחלקה: בן גוריון, ויצמן, בן-צבי, שרת ובגין 

  מנגד, יש לא מעט אישים שעונים על ההגדרה בחוק שבחרו לא להיקבר שם. כך, לדוגמה, דוד בן־גוריון קבור בשדה בוקר בנגב, חיים ויצמן קבור באחוזה שלו ברחובות, יצחק בן־צבי ביקש להיקבר כאחד האדם בהר המנוחות, משה שרת קבור עם מייסדי תל־אביב בבית הקברות טרומפלדור ומנחם בגין קבור על פי בקשתו ליד מאיר פיינשטיין ומשה ברזני, שניים מעולי הגרדום, בהר הזיתים.

   

  מנדלבליט: מאיר שמגר היה מנהיג משפטי דגול    (צילום: ליהי קרופניק)

  מנדלבליט: מאיר שמגר היה מנהיג משפטי דגול    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  איש יחסי הציבור רני רהב העלה בסוף השבוע את הסוגיה בפוסט שבו פנה בפומבי לשרת התרבות ויו"ר ועדת השרים לסמלים וטקסים, מירי רגב: "הגיע הזמן לתקן עוול נוראי, שנשיא בית המשפט העליון ייקבר גם הוא בחלקת גדולי האומה".

   

  השופט שמגר הלך לעולמו ביום שישי והוא בן 94. ארונו יוצב ביום שלישי ברחבת המבואה של בית המשפט העליון בירושלים, והציבור יוכל לעבור על פני הארון בין השעות 10:30 עד 13:00.

   

  טקס האשכבה יתקיים ברחבת המבואה בבית המשפט העליון בשעה 14:00 ובסיומו תתקיים הלוויה בבית העלמין בגבעת שאול בחוג המשפחה. ביקורי תנחומים בבית משפחת שמגר, רחוב אופיר 20 בתל אביב, בין השעות 10:00 ל-14:00 ובין 16:00 ל-21:00.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים