שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  סעיף תקיפת הקשישה הוקל: חבלה בכוונה מחמירה במקום ניסיון רצח

  צעיר מאילת הודה במשטרה כי התכוון להרוג את בעלת הבית שלו לאחר שפרץ לדירתה ושדד ממנה 630 שקלים. "הוא שם את הכרית על הפנים שלי, הדם מהפה היה על הכרית והלשון הייתה כחולה", העידה המותקפת (79) ברעד בבית המשפט. אחרי שנה וחצי נחתם עם התוקף הסדר טיעון מקל

  יוסף פרץ, תושב אילת בן 27, סיפר בחקירתו במשטרה כי התכוון להרוג את בעלת הבית שלו - קשישה בת 79 שמתגוררת בעיר. לפני יותר משנתיים הוגש נגד פרץ כתב אישום בגין ניסיון לרצח הקשישה, שוד בנסיבות מחמירות והתפרצות לבית מגורים. ואולם, בתחילת השנה נחתם עמו הסדר טיעון שבמסגרתו הופחתה העבירה המיוחסת לו. בסוף החודש צפוי להתקיים דיון נוסף בנוגע להסדר.

   

  זה קרה ביוני 2017: לפי כתב האישום המקורי שהוגש באותו החודש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, פרץ נכנס לביתה של הקשישה, אם שכולה, כדי לשדוד אותה. הקשישה ישנה באותה עת על הספה בסלון ביתה ומתחת הכרית שעליה הניחה את ראשה היה הארנק שלה.

   

  כשהקשישה הבחינה בנוכחותו של פרץ, היא צעקה לעברו "מה אתה עושה פה?". הנאשם, שנלחץ מצעקותיה, רכן מעליה, אחז בגרונה והחל לחנוק אותה. לפי כתב האישום המקורי, פרץ הצמיד את הכרית בחוזקה לפניה כדי לגרום למותה. כשסבר שהקשישה מתה, הוא חדל ממעשיו, הוציא 630 שקלים מהתיק שלה ויצא מהחלון.

   

  לאחר שהקשישה התאוששה - היא הזעיקה עזרה. פרץ נעצר כעבור זמן קצר, הודה במעשה וסיפר כי התכוון להרוג את הקשישה אחרי שנתפס "על חם" בדירתה.

  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
  אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)

  במענה לכתב האישום טען סנגורו של פרץ כי מרשו ביצע את המעשים תחת השפעת סמים ולא יכול היה להבין את תוצאות מעשיו. בנוסף, הסנגור הכחיש כי פרץ ניסה לגרום למותה של הקשישה אלא רק רצה לגרום לה להתעלף.

   

  הפרקליטות ניהלה הליך הוכחות ממושך במשפט, שהחל ב-2018. בסופו של דבר, החליטה הפרקליטות לחזור בה מהאישום המקורי ומהסדר הטיעון הוחלט להסיר את סעיף ניסיון הרצח.

   

  ב-22 במאי בשנה שעברה הגיעה המותקפת למתן עדות בבית המשפט, והצביעה ברעד על פרץ כמי שניסה לרצוח אותה. הקשישה סיפרה בבית המשפט כי אם הנאשם היה בוחר רק לגנוב את רכושה - היא אפילו לא הייתה מגישה נגדו תלונה.

   

  "אני לא יכולה לישון בלילות" 

  "אני נרדמת עם הטלוויזיה דלוקה ואז אני מרגישה מישהו בפינה מחטט בתיק", שחזרה הקשישה בעדותה. "אמרתי 'מי אתה, מאיפה נכנסת?'. חשבתי חבלן בכלל. הרגשתי שמישהו נכנס ואמרתי 'אל תהרוג אותי'. ואז הוא לא ענה לי, ישר הזיז את השולחן, את הספה, וחנק אותי בצוואר.

   

  "הוא המשיך לחנוק אותי ולא יכולתי לצעוק לעזרה ולא כלום... ואז התחלתי לשרוט אותו אחרי החניקה. הוא חונק אותי, שרטתי אותו. הוא היה בלי חולצה, שרטתי אותו בחזה. הוא לקח את הכרית ושם אותה על הפנים שלי והתחיל לדחוף אותה. אני חרחרתי... הוא שכב אחר כך עליי והדם מהפה היה על הכרית ואז אני מחרחרת. הוא חשב שאני גמרתי עם החיים. הוא ברח. כשהוא ברח אני הלכתי וצעקתי לעזרה. עם הגרון לא יכולתי. הלשון הייתה כחולה, ואז הלכתי לשכנים".

   

  עוד סיפרה הקשישה בעדותה כי "הוא לקח לי גם את הכסף וגם ניסה לרצוח אותי. אני בטראומה, זה לא יוצא לי מהמוח. הוא הרס לי את החיים. אחרי המקרה אני קיבלתי ממש פחדים. אני לוקחת כדורי שינה. אני לא יכולה לישון בלילות. אני כל הזמן רואה את התמונה שלו, את הפנים. בלילות אני לבד מדברת לעצמי. אני אומרת 'למה? מה עשיתי לו?'. כל לילה אני ישנה עם המחשבות האלה. עוד קצת והייתי מתה. לגנוב לא היה אכפת לי, אבל לנסות להרוג אותי? זה חורה לי בלב".

   

  אילוס אילוסטרציה קשישה זקנה (צילום: shutterstock)
  "הוא הרס לי את החיים" (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

  למרות עדותה המטלטלת של הקשישה בבית המשפט, החליטה כאמור הפרקליטות לחתום כעבור שבעה חודשים עם הנאשם על הסדר טיעון. בהתאם להסדר, שהוגש בינואר השנה לבית המשפט, פרץ הורשע בחבלה בכוונה מחמירה ושוד בנסיבות מחמירות.

   

  הפרקליטות דורשת לגזור על פרץ עונש של 10 עד 15 שנות מאסר. נציגת הפרקליטות, עו"ד מירב מילר, אמרה כי "הנאשם ביצע את העבירה על רקע חובו לספק סמים. אם המתלוננת לא הייתה מצילה את עצמה הלכה למעשה, ובעצם משימה עצמה כמעורפלת, תוצאות האירוע הזה היו יכולות להיות בנקל אירוע המתה.

   

  "המקרה הוא ברף חמור מאוד, גם מבחינת ניצול הקשישה, חולשתה, כשהיא בתוך ביתה שאמור להיות מבצרה. אין ספק שמדובר באירוע טראומתי שנצרב בתודעתה והפך את עולמה, ערער את בטחונה האישי וגרם לנסיגה בכל מערך חייה כפי שהיה עד כה".

   

  בסוף החודש צפוי להיערך כאמור דיון נוסף בנוגע להסדר הטיעון, לאחר שהתגלעה מחלוקת בין הצדדים בכל הקשור להשפעת הסמים על מעשיו של הנאשם.

   

  מהפרקליטות נמסר בתגובה: "במהלך המשפט, נעתר הרכב השופטים לבקשת הפרקליטות והגיע לאילת לשמוע את עדות המתלוננת ויתר עדי התביעה. מאחר והנאשם ביצע את המעשה תחת השפעת סמים, ביקשה הפרקליטות לקבל חוות דעת משלימה בעניין זה. לאחר קבלתה, הגיעה הפרקליטות למסקנה כי יהיה קושי בהוכחת כוונת הנאשם לרצוח את המתלוננת כנדרש בעבירת ניסיון רצח ולכן הוחלט להגיע להסדר במסגרתו הורשע הנאשם בעבירה של חבלה בכוונה מחמירה והפרקליטות עתרה לענישה משמעותית בין 10 ל-15 שנות מאסר. חשוב לציין כי ההסדר נערך על דעתם של המתלוננת ובנה ובהסכמתם. כמו כן, הופנתה המתלוננת לתסקיר קורבן אשר הוגש לבית המשפט בשלב הטיעונים לעונש".

   

  בהכנת הידיעה השתתפה יעל פרידסון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים