שתף קטע נבחר

מחלוקת ביצהר: "אוהבים את צה"ל" לצד "אוהבים את נוער הגבעות"

עשרות מתושבי ההתנחלות בשומרון השמיעו דעות מנוגדות בהפגנה מאולתרת ליד שער היישוב, בעקבות ההתפרעות הלילית שבמהלכה יודו אבנים לעבר חיילי צה"ל. "לא נקבל פגיעה בכוחות הביטחון", אמר אחד התושבים. אחר הזדהה עם התוקפים: "מדובר בנוער שמוסר את נפשו"

 

 

תושבי ההתנחלות יצהר בשומרון התאספו בצהריים (יום א') בשער היישוב בעקבות ההתפרעות שאירעה במהלך הלילה, ושבמהלכה יידו כ-30 צעירים אבנים לעבר לוחמי צה"ל ופצעו אחד מהם באורח קל. במהלך ההפגנה הספונטנית, שבה השתתפו עשרות מתושבי יצהר, נשמעו דעות חלוקות בקרב התושבים. אחדים הביעו תמיכה בחיילים, אך אחרים בחרו לתמוך דווקא במתפרעים.

 

היום ביקרו מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף, ומפקד החטיבה המרחבית "שומרון", אל"מ שגיב דהן, במרחב חטיבת "שומרון". המפקדים קיימו הערכת מצב שבה דנו בעיקרי תמונת המצב העדכנית, וכן סיירו ביישוב יצהר שבגזרה. במהלך הסיור נפגשו המפקדים עם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ודנו באירועים האחרונים.

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
דעות חלוקות ביצהר. ההפגנה הספונטנית(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
המפגינים בעד חיילי צה"ל(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

לצד שלטים שעליהם נכתב "אוהבים את צה"ל" ו"אוהבים את כוחות הביטחון", הונפו שלטים שעליהם נכתב "אוהבים את נוער הגבעות" ו"לא נפקיר את הנערים, תושבי יצהר התביישו". אחד התושבים שנכח בהפגנה אמר: "רוב תושבי היישוב הגיעו לכאן בשביל להפגין הזדהות ותמיכה עם חיילי צה"ל. אנחנו יורדים לחטיבה המרחבית עם שלטים 'אוהבים את צה"ל'. אחים שלנו מפה, שתומכים בפעולות האלו, החליטו להסב את תשומת הלב מהמסר שרוב תושבי יצהר רוצים לומר - מסר של אהבת חיילי צה"ל".

 

מנגד, תושב בשם יצחק נתיב אמר: "אני מורה לאזרחות ובתור מורה לאזרחות יודע שהממשלה והצבא צריכים לשרת את האזרחים. הריבונות היא של האזרחים. אנחנו אזרחים נורמלים במדינתם, ואנחנו רוצים שלא ינהלו אותנו תחת ממשל צבאי. יש פה מערכת שלמה של שב"כ שעושה מניפולציה ומפלגת אותנו סביב התנהלות צבאית שערורייתית כלפי אזרחים ואנחנו נגד זה".

 

תושב אחר, שלא הזדהה, אמר: "מדובר בנוער שמוסר את נפשו למעננו ולמען יישוב הארץ, נוער אידיאליסט שהלב שלי אליו. נערים עושים לפעמים שטויות. המחשבה שבגלל זה נפקיר אותם ונפנה להם גב היא התנהגות לא יהודית, ואני סולד מזה".

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: משי בן עמי)
ומהעבר השני: "לא נפקיר את הנערים תושבי יצהר"(צילום: משי בן עמי)

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: משי בן עמי)
(צילום: משי בן עמי)

הפגנה נגד אלימות ביצהר (צילום: משי בן עמי)
והיו גם כאלה שהביעו את שתי העמדות(צילום: משי בן עמי)

תושב שהביע תמיכה בחיילים אמר: "הם אחים שלנו ובמקרה הזה צר לנו שזה נהפך למציאות של שני מחנות. באנו עם מסר של חיבור ואהבה ואנחנו לא מוכנים לקבל פגיעה בכוחות הביטחון. תסכולים - יש, מציאות הזויה - יש, אבל פגיעה בכוחות הביטחון לא תתקיים יותר. זו דעה של רוב תושבי היישוב למרות שתשמעו גם קולות אחרים שמנסים לעשות מחטף לאמירה שלנו. אנחנו אוהבים את כולם, גם את אלה שחושבים אחרת".

 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, אמר לנוכחים: "אנחנו באנו לכאן, תושבי יצהר, תושבי השומרון, כדי לעמוד כאן בכניסה לחטיבת שומרון ולהגיד אמירה ברורה - אנחנו מוקיעים ולא נסכים שיהיה בשומרון כל גילוי של אלימות כלפי חיילי צה"ל. אנחנו תושבי השומרון שגרים כאן ונלחמים לבנות את ארץ ישראל נשמור על מחננו קדוש. בלי אלימות. אותם נערים פוחזים, שזרקו אבנים אתמול על חיילי צה"ל, פגעו לא רק בחיילי צה"ל אלא קודם כל ביישוב יצהר. ותושבי יצהר כאן כדי להגיד: די! תפסיקו להכתים אותנו. כי אנחנו אוהבים את חיילי צה"ל. מכאן אנחנו שולחים חיבוק אוהב לחטמ"ר שומרון. לשגיב דהן המח"ט, לאלוף הפיקוד נדב פדן ולכל החיילים ששומרים על כל עם ישראל".

 

לפי דובר צה"ל, כ-30 מתנחלים יידו כאמור אבנים במהלך הלילה לעבר לוחמי צה"ל סמוך ליצהר. לוחם צה"ל נפצע באורח קל וקיבל טיפול רפואי במקום. עוד נמסר כי במהלך האירוע שהתרחש בסביבות השעה 03:00 ניקבו המתנחלים את גלגלי הרכב שבו נסעו הלוחמים. בתגובה להפרת הסדר, השתמשו הלוחמים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי באוויר בהתאם להוראות הפתיחה באש.

 

כוכבי הנחה: למצות את הדין עם המתפרעים 

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, הנחה הבוקר לאתר את כלל המעורבים בתקיפת החיילים סמוך ליצהר ולמצות איתם את הדין. רא"ל כוכבי גינה את האירוע, כינה את התנהגות המתנחלים שהתפרעו השבוע "עבריינית" ואמר כי "לא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל, שעושים לילות כימים להגנת המתיישבים, יותקפו על ידי אלה המוגנים על ידם".

 

מדובר צה"ל נמסר כי בשיחה משותפת בין הרמטכ"ל לראש השב"כ נדב ארגמן ולממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הוחלט "לרכז מאמץ ולפעול בשיתוף פעולה למגר בכל דרך תופעה חמורה זו. צה"ל יפעל יחד עם השב"כ והמשטרה למצות במהרה את הדין עם מפרי החוק והסדר". עם זאת, טרם בוצעו מעצרים.

 

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, ציין כי "מדובר בקומץ מועט של נוער עברייני שנגדו נדרש לפעול בחומרה רבה. אני מגנה כל אירוע שבו תוקפים חיילים, מפקדים ואזרחים באלימות פיזית ומילולית בכל תוקף. אני רואה חומרה רבה באירועים האחרונים. צה"ל וכוחות הביטחון בפיקוד המרכז פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המועצה האזורית שומרון על מנת למנוע פעולות מסוג זה ולהבטיח שמירה על הביטחון ושגרת החיים בקרב תושבי הגזרה".

הרטמכ
"התנהגות עבריינית". רב-אלוף כוכבי(צילום: דובר צה"ל)

גם במערכת הפוליטית התייחסו לתקיפה האלימה. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו מסר בתגובה: "אני מבקש לחזק את לוחמי ומפקדי צה"ל שעושים לילות כימים כדי להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל, ללא יוצא מן הכלל. אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

 

יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, פרסם אף הוא הודעת גינוי בעקבות התקיפה האלימה ליד יצהר. לדבריו, "על פי דיווחי צה"ל התרחש הלילה אירוע חמור סמוך ליצהר בו הותקפו חיילים באבנים. אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן.

 

"כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג - בצפון, בדרום, ביהודה ושומרון ובכל מקום ברחבי הארץ: עם ישראל ואזרחי ישראל תומכים בכם ומחזקים אתכם. לא נעבור לסדר היום על שום פגיעה בחיילי צה"ל".

 

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן, אמר בתגובה לאירוע: "איך יכול להיות שיהודים תוקפים את חיילי צה"ל, את מי ששומר עליהם? מדינת ישראל צריכה לנקוט יד קשה כלפי חבורת פורעי החוק המופקרת הזו. הגיע הזמן לעשות לזה סוף. מחזק את החיילים וכוחות הביטחון. שיהיה להם ולכל עם ישראל חג שמח".

בנימין נתניהו בני גנץ בחירות 2019 (צילום: טל שחר, רויטרס)
נתניהו וגנץ. גינו את התקיפה(צילום: טל שחר, רויטרס)

גם שר החינוך, הרב רפי פרץ (הבית היהודי), גינה את האירוע: "פגיעה בחיילי צה"ל היא קו אדום. המקרה הלילה ביצהר הוא מקרה מזעזע שאסור שיקרה.

 

"לוחמי צה"ל עושים לילות כימים על מנת להבטיח ביטחון בכל הגזרות. מי שפוגע בחייל או במפקד אינו מיייצג שום דבר הקשור לאחיזה בארץ ולשמירת תורה ומצוות, וּודאי שאינו מייצג את תושבי יצהר והשומרון".

 

חבר סיעתו של פרץ, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי), התייחס גם לאירוע וכתב בטוויטר: "חיילי צה"ל וכוחות הביטחון הם אחינו ובנינו, וההתיישבות כתמיד מחבקת ועוטפת אותם ומוקיעה כל אלימות נגדם". עם זאת, לאחר מכן שיתף פוסט שבו נכתב, בין היתר: "לא ייתכן שעשרות פיגועים מדי חודש מסתיימים בכדורי גומי במקרה הטוב ובבריחה מחפירה במקרה הרע, וביצהר שולחים נשק חם". סמוטריץ' כתב: "כל מילה".

 

לאחר מכן התייחס סמוטריץ' גם לדברי הרמטכ"ל, שלפיהם יש "למגר בכל דרך תופעה חמורה זו", וכתב: "לרכז מאמץ - כן. לטפל בחומרה - בהחלט! 'בכל דרך' - ממש לא!!! רק בדרך החוקית בכלי המשפט הפלילי שמדינה דמוקרטית נותנת בידי רשויות החוק שלה. לא בענישה קוקלטיבית, לא במעצרים מנהליים, לא ב'חקירות צורך' בשב"כ. אבוי לנו אם מישהו יקבל מהאירוע הזה לגיטימציה להשתוללות לא חוקית ולא דמוקרטית".

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר כי "מי ששתק כשפגעו בפלסטינים, מי שהתעלם מפיגועי 'תג מחיר', מי שעצם עין כשתקפו פעילי שמאל, יתעורר עכשיו כשפגעו בחיילים? המפגעים האלה משתוללים ושורפים כדבר שבשיגרה כי הם יודעים שהמערכת מגלה כלפיהם סלחנות מופלגת. 'אחים יהודים'? פושעים".

 

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן נפגש הבוקר עם החיילים שהותקפו, חיבק אותם והבהיר להם את רגשות הכעס של התושבים כלפי האלימים: "כל תושבי השומרון ויצהר מוקיעים בשאט נפש פגיעה בחיילחנו היקרים. הקומץ שעשה את זה זה - נערים שברובם הגיעו מחוץ ליישוב ונפעל בכל הכלים שבידינו להעיף אותם מכאן. תושבי יצהר אוהבים את חיילי צה"ל יחד עם כל תושבי השומרון".

 

החשוד בתקיפת המג"ד שוחרר למעצר בית

ברקע הדברים יצוין כי בערב שבת נעצר תושב יצהר שלפי החשד תקף את מפקד גדוד הסיור של חטיבת גולני, סגן-אלוף איוב כיוף. לפי צה"ל, כמה מתנחלים חסמו את הרכב שבו נסע הקצין, אחד מהם פתח את דלת הרכב ואיים על היושבים בו. מפקד היחידה יצא את המתנחלים שהתרחקו מהמקום. מפקד גדוד הסיור הגיש תלונה במשטרה. החשוד בתקיפה שוחרר היום למעצר בית.

"לא היה צורך במעצר". עו"ד קידר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
"לא היה צורך במעצר". עו"ד קידר(צילום: עידו ארז)

את הערר מטעמו הגיש עו"ד עדי קידר מארגון "חננו". לדבריו, "אנו מברכים על החלטת בית המשפט המחוזי שהורה על שחרור העצור. מדובר במעצר שווא, מעצר מיותר. בית משפט קבע כי החשד ועילות המעצר הם ברף הנמוך וכי אין צורך במעצר.


"לא היה צורך במעצר, ולא היה צורך שצה"ל יעסוק במריבות עם המתיישבים במקום להתעסק בדבר האמיתי ובאויב האמיתי שנמצא בסמוך. כל ההליך היה מיותר ואני שמח שההליך בא לסיומו בערב החג".

 

יומיים לפני כן עצר מ"פ בגולני נער שמתגורר ביצהר בחשד שהצית אש בוואדי בין הגבעות של ההתנחלות לחווארה. הנער שוחרר ביום שישי בבוקר, וכמה שעות לאחר מכן הבחין החשוד באותו קצין שהגיע בכלי רכב צבאי ליישוב והתעמת איתו. בהמשך נעצר הנער בבית של קרובי משפחה.

 

יואב זיתון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ההפגנה ביצהר, היום
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים