שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הכורדים המותשים נסוגים: "חוששים מטיהור אתני"
  לקראת הדדליין מחר בערב, אז יפוג הסכם הפסקת האש עם טורקיה, הכורדים נסוגו מהעיירה האסטרטגית ראס אל-עין. "לא נשאר שם איש, זה נגמר", הכריז מפקדם. התושבים חוששים מהעתיד: "לא יבחינו בין לוחמים לאזרחים, מי שכורדי – יהרגו אותו"

  העיירה ראס אל-עין בצפון מזרח סוריה שממנה נסוגו ה כורדים (צילום: gettyimages, AP)
  (צילום: gettyimages, AP)

  הנסיגה הכורדית בעיצומה: הכוחות הסוריים הדמוקרטיים, קואליציית לוחמים שאותה מובילות המיליציות הכורדיות בצפון-מזרח סוריה, הודיעה אמש (א') כי אנשיה נסוגו לחלוטין מהעיירה האסטרטגית ראס אל-עין. זאת, במסגרת הסכם הפסקת האש עם טורקיה שאותו תיווכה ארה"ב, ושלפיו על הכורדים לסגת מאזור הגבול עד מחר בערב.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

    

  ראס אל-עין היוותה את אחד המוקדים המרכזיים של הקרבות במסגרת מבצע "מעיין השלום" שבו פתחה אנקרה, במטרה ליצור רצועת ביטחון בגבול, בעומק של 30 ק"מ בשטח סוריה. טורקיה דורשת לסלק מרצועה זו את הכוחות הכורדיים, אותם היא מגדירה טרוריסטים, ומקווה לשכן בה מיליוני פליטים סורים שברחו לשטחה.

   

  טראמפ חוגג את ההסכם עם טורקיה: "כולם שמחים"    (צילום: רויטרס)

  טראמפ חוגג את ההסכם עם טורקיה: "כולם שמחים"    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מזלום קובאני (צילום: MCT)
  "לצמצם את הנזק של החלטת טראמפ". מפקד הכוחות הכורדיים, מזלום קובאני(צילום: MCT)

  לפי "ניו יורק טיימס", הנסיגה מראס אל-עין כללה מאות לוחמים ואזרחים, אותם תיאר העיתון האמריקני ככחושים ומותשים. מפקד הכוחות הכורדיים באזור, מזלום קובאני, הכריז שהעיירה פונתה לחלוטין: "לא נשאר שם איש. זה נגמר".

   

  בלי כורדים, בלי נסיגה, בלי סנקציות: הניצחון של טורקיה

   

  קובאני התראיין לעיתון האמריקני בכתבה שפורסמה בלילה שבין ראשון לשני, והביע חשש מהמצב שלאחר הנסיגה הכורדית מהאזור שבין ראס אל-עין לתל אבייד – עיירה מרכזית נוספת שבה התחוללו קרבות קשים, ושכבר נכבשה על-ידי הטורקים. "יהיה טיהור אתני של העם הכורדי בסוריה, והממשל האמריקני יהיה אחראי לזה", הזהיר קובאני, תוך שהוא קורא לנשיא דונלד טראמפ להשאיר את חלק מכוחות ארצו במדינה.

  ילדה פליט פליטים סורית מ סוריה ש ברחו למחנה ליד מוסול ב עיראק (צילום: AP)
  "מי שכורדי - יהרגו אותו". ילדה כורדית שנמלטה לעיראק(צילום: AP)

  הפצצה טורקית של טורקיה ב צפון סוריה ב עיירה ראס אל-עין (צילום: AP)
  הפצצה טורקית בראס אל-עין לפני הפסקת האש(צילום: AP)

  קריאה זו של קובאני מגיעה על רקע הודעתו אתמול של שר ההגנה האמריקני מארק אספר, ולפיה אלף החיילים האמריקנים בצפון סוריה יוצבו מחדש בעיראק. לדברי קובאני, כוחותיו זקוקים ללפחות חלק מאותם חיילים על מנת להמשיך במאבקם העיקש נגד דאעש, ולמנוע ממנו את האפשרות להתחזק מחדש. בניו יורק טיימס ציינו כי טראמפ נוטה כעת להשאיר כמאתיים חיילים במזרח סוריה, ליד הגבול עם עיראק.

   

  לא אזור בטוח, כאוס

  הגנרל הכורדי התייחס גם להחלטתו של טראמפ מהשבוע שעבר לסגת מהאזור – החלטה שלטענת רבים היוותה אור ירוק לטורקים לפלוש אליו – ואמר כי וושינגטון צריכה "להגביל את הנזק של ההחלטה הזו ולשמור על האזורים ששחררנו יחדיו". אחד התושבים שנמלטו מראס אל-עין הוא עבד אל-קאדר נאבי בן ה-46, שביתו נהרס בהפצצה טורקית. "הולך להיות כאוס", הוא אמר לעיתון. "זה לא יהיה 'אזור בטוח'. הוא יושמד".

  חייל טורקי ב עיירה תל-אבייד אחרי שנכבשה בצפון סוריה מידי הכורדים כורדים (צילום: MCT)
  טענות למעשי ביזה. חייל טורקי בעיירה תל-אבייד אחרי כיבושה(צילום: MCT)
   

  לוחמים כורדים ב עיירה תל-אבייד לפני שנסוגו משם ב צפון סוריה (צילום: AFP)
  לפני כיבוש העיירה תל-אבייד: לוחם כורדי וברקע האמריקנים שנסוגו(צילום: AFP)

   

  הסורים משליכים אבנים ועגבניות: האמריקנים עוזבים את בסיסיהם    (צילום: רויטרס)

  הסורים משליכים אבנים ועגבניות: האמריקנים עוזבים את בסיסיהם    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הכורדים מביעים גם חשש מהמורדים הסורים והטורקים שנלחמים לצדה של טורקיה, ואשר צפויים להיכנס לאזורים שמהם הם נסוגים כעת. לפי דיווחים לא-מאומתים, באזורים שאליהם נכנסו אותם לוחמים כבר התרחשו אירועי ביזה שונים. "הם לא מבחינים בין לוחמים לאזרחים", טען נאבי, שבנו שיאר עזב את ראס אל-עין יחד עם תושבים פצועים בשיירת הרכבים שיצאה ממנה אתמול. "אם אתה כורדי – הם יהרגו אותך".

   

  בינתיים, כך נראה, הפסקת האש (שאותה אנקרה מכנה רק "עצירה") מחזיקה בשטח. על ההסכם הכריז ביום חמישי האחרון סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, בתום המפגש שלו עם הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן באנקרה. ההסכם שהושג קיבל למעשה את עיקר הדרישות של טורקיה, ולפיו על הכורדים לסגת בתוך 120 שעות – עד יום שלישי בערב – מהאזור.

   

  ארדואן מאיים "לשבור" את ראשי הכורדים

  יצוין כי לא ברור עדיין מהו אותו אזור שממנו עליהם לסגת, כיוון שלפי הטורקים הוא כולל את כל רצועת הביטחון אותה הם מקווים ליצור בין נהר הפרת לעיראק. לעומת זאת, הכורדים מדברים רק על שטח באורך של 100 ק"מ, בין העיירות ראס אל-עין ותל-אבייד. ארדואן הזהיר לאחרונה כי אם הכורדים לא ייסוגו לחלוטין עד מחר בערב, כוחותיו יחדשו את המבצע ו"ישברו את ראשיהם" של הלוחמים הכורדים.

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם תומכיו בעיר קייסרי (צילום: AP)
  מאיים לשבור את ראשי הכורדים אם לא ייסוגו. הנשיא ארדואן נואם בפני תומכיו בעיר קייסרי(צילום: AP)

  טורקיה טורקים פטריוטים מבצע נגד ה כורדים ב סוריה (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  בשטח עדיין מתרחשות תקריות מסוימות, אם כי באופן מוגבל ביותר. אתמול הודיעו במשרד ההגנה הטורקי שחייל אחד נהרג ואחר נפצע בהתקפה של המיליציות הכורדיות, שהשתמשו בטיל נ"ט ובנשק קל נגד כוח משימת ריגול בתל אבייד. לפי הטורקים, הכורדים הפרו 22 פעמים את ההסכם. גם הכורדים טענו מצדם להפרות טורקיות.

   

  לקראת פקיעת מועד ההסכם, יגיע מחר ארדואן לסוצ'י ברוסיה, שם ייפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין וידון עימו בנסיגה הכורדית. למוסקבה אמנם יש יחסים טובים עם אנקרה בתחומי ביטחון ומסחר, אך היא גינתה את הפלישה הטורקית. בעל בריתה של רוסיה, הנשיא הסורי בשאר אסד, הכניס את את כוחותיו לאזורי הכורדים אחרי שטראמפ נטש אותם, ובאנקרה הבהירו כי אין להם התנגדות שכוחותיו ישהו שם. הבוקר מסר משרד ההגנה הרוסי כי הוא מקווה שבעזרת שיתוף פעולה בין רוסיה, טורקיה וארה"ב, אפשר יהיה להביא "ביטחון ויציבות" לאזור.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  פליטים כורדים שנמלטו לעיראק
  צילום: gettyimages
  מומלצים