שתף קטע נבחר

ביקור נדיר: נציגה ישראלית בוועידה בבחריין

נציגת משרד החוץ השתתפה בוועידה בינלאומית בבחריין שדנה בהגנה על כלי שיט במפרץ הפרסי. ישראל משתתפת בקואליציה האמריקנית לאבטחת השיט במפרץ

מנהלת המחלקה לביטחון אזורי במשרד החוץ הישראלי, דנה בנבנישתי, עומדת בראש משלחת ישראלית שהשתתפה היום (ב') בוועידה בינלאומית להגנה על כלי שיט במפרץ הפרסי לנוכח איומי איראן שמתקיימת בבחריין שבמפרץ הפרסי.

 

  (צילום: AFP)
מנהלת המחלקה לביטחון אזורי, דנה בנבנישתי, הגיעה לוועידה בבחריין(צילום: AFP)

  

 

ההשתתפות הישראלית היא עוד סימן להידוק הקשרים בין ישראל למדינות המפרץ נגד האויב המשותף: איראן. הוועידה הבינלאומית להגנה על כלי שיט הוא תולדה של הכינוס הבינלאומי שנערך ביוזמת האמריקנים בוורשה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. היא גם באה בהמשך לסדנה הכלכלית שהתקיימה בבחריין ביוני השנה אלא שמקומה של ישראל נפקד מהסדנה הזאת.

 

שידורי הטלוויזיה ב איראן מכלית נפט עולה באש תקיפה מפרץ עומאן (צילום: AFP)
מכלית נפט נורבגית שהותקפה במפרץ הפרסי(צילום: AFP)
 

ארצות הברית מנסה לבנות קואליציה גלובלית להגנה על כלי שיט שתבטיח את תנועת מכליות הנפט לנוכח איומים של איראן שתקפה בעבר מכליות נפט. "הגנה על כלי שיט ושמירה על חופש תנועתן עומדים בראש סדר היום באזור", אמר שר החוץ של בחריין שייח חאלד אחמד אל חליפה בפתח הועידה במנמה בירת בחריין.

 

בראש המשלחת הישראלית עומדת כאמור דיפלומטית ישראלית בכירה, דנה בנבנישתי שהיא מנהלת המחלקה לביטחון אזורי. ביקורה בבחריין נחשב נדיר. בחודש אפריל השנה בוטל ביקורה של משלחת ישראלית בבחריין בראשות שר הכלכלה אלי כהן שבה היו חברים גם אנשי עסקים ישראלים ופקידים בכירים. הביקור בוטל עקב דאגה ביטחונית לשלומם עקב קמפיין של האופוזיציה נגד הגעתם של הישראלים.

 

שר החוץ ישראל כץ חשף בחודש אוגוסט בועדת החוץ והביטחון כי ישראל משתתפת בקואליציה האמריקנית לאבטחת השיט במפרץ הפרסי. שר החוץ עדכן את חברי הוועדה כי בעקבות ביקורו באבו דאבי ופגישתו עם שר החוץ של איחוד האמירויות, הנחה את משרד החוץ לפעול מול כל הגורמים הרלוונטיים בישראל ומול הממשל האמריקני לכך שישראל תשולב בנושא אבטחת השיט במפרץ.

 

בעקבות יוזמה זו משתתפת ישראל בתוכנית. לדברי כץ, ישראל שותפה לשיח שמתקיים בארצות הברית ובאזור ונוטלת חלק בהיבטי המודיעין ובתחומים נוספים שבהם יש לישראל יכולות ויתרון יחסי. לדבריו, מדובר באינטרס ישראלי מובהק במסגרת האיסטרטגיה לבלימת אירן וחיזוק הקשר בין ישראל למדינות המפרץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
דנה בנבנישתי, נציגת משרד החוץ בוועידה בבחריין
צילום: AFP
מומלצים