שתף קטע נבחר

עוד מכה לג'ונסון: הפרלמנט לא מצביע על הברקזיט

יו"ר הפרלמנט אסר להצביע גם היום על ההסכם שהושג עם האיחוד האירופי והכעיס את תומכי הברקזיט. 10 ימים לפני הדד ליין בבריסל שוקלים דחייה, ובממשלה הבריטית עובדים על חוק שיעביר את ההסכם בפרלמנט

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ספג הערב (יום ב') מכה נוספת בניסיון שלו להעביר בפרלמנט את הסכם הפרישה מהאיחוד האירופי: יו"ר הפרלמנט סירב לאפשר הצבעה על ההסכם שהשיג ג'ונסון עם הנהגת האיחוד.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עשרה ימים בלבד נותרו לתאריך היעד לפרישת בריטניה מהאיחוד האירופי (31 באוקטובר). הפוליטיקאים בבריטניה ממשיכים להתווכח אם בריטניה חייבת לפרוש בכל מחיר, לעזוב את האיחוד רק אם הסכם או לקיים משאל עם נוסף על הברקזיט.

הסכם ברקזיט ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
בוריס ג'ונסון. יספיק עד 31 באוקטובר?(צילום: רויטרס)

בשבת התכנס הפרלמנט הבריטי לדיון מיוחד וחריג - כינוס ראשון בסוף השבוע מאז מלחמת פוקלנד בשנת 1982. בדיון הפרלמנט דחה את ההצבעה על ההסכם, מה שחייב את ג'ונסון לבקש מהאיחוד האירופי דחייה נוספת של הברקזיט, ינואר 2020. רגע לפני ההצבעה הגיש חבר פרלמנט תיקון שקובע כי ההסכם לא יאושר עד "להשלמת החקיקה הכרוכה בו". ג'ונסון, שלמפלגתו השמרנית אין רוב בבית הנבחרים, ספג מכה קשה.

 

בעקבות הכישלון שלח ג'ונסון מכתב (לא חתום) לאיחוד האירופי בבקשה לדחות את מועד העזיבה. זמן קצר לאחר מכן שלח מכתב נוסף (שעליו דווקא חתם) ולפיו הוא אינו תומך במתן ארכה נוספת. שר הברקזיט בממשלתו של ג'ונסון, סטיב ברקלי, אמר הערב שבאיחוד האירופי שוקלים את הדחייה. האיחוד עשוי להסכים לדחייה של חודש נוסף או חצי שנה ויותר.

ג'ון ברקו יו
ג'ון ברקו, יו"ר בית הנבחרים(צילום: רויטרס)
 

בדיון היום בפרלמנט הודיע היו"ר ג'ון ברקו שהוא לא יאפשר לקיים הצבעה נוספת בעד ההסכם או נגדו. "ההצעה היום זהה במהותה להצעה משבת, ובית הנבחרים פסק בעניין הזה. גם הנסיבות היום זהות במהותן לנסיבות משבת", אמר ברקו לפרלמנט. "לכן ההחלטה שלי היא שהיום לא נדון על ההצעה הזאת. זה יהיה רפטטיבי ולא מסודר לעשות זאת", הוסיף ברקו והכעיס את המחוקקים שתומכים בברקזיט ואמרו שנמנעת מהם ההזדמנות להצביע על ההסכם.

ברקזיט בריטניה ()
 

ממשלת בריטניה מתעקשת שהממלכה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר, ולפי ברקו היא עדיין יכולה לעשות זאת. "שום דבר ממה שאמרתי לא פוגע בהזדמנות שיש לממשלה להבטיח את אישור ההסכם ולהעביר את החקיקה הדרושה עד סוף החודש. אם לממשלה יהיו את המספרים היא יכולה לעשות את זה", אמר ברקו לפרלמנט.

 

השרים בממשלתו של ג'ונסון אמרו שהם משוכנעים שיש להם את המספרים הדרושים לאישור ההסכם בפרלמנט. בעקבות פסיקתו של ברקו עוברת הממשלה לתוכנית ב': לקדם את החקיקה שתצליח להעביר את ההסכם בפרלמנט בדרך מתוחכמת, כלומר ללא הצבעה בעד ההסכם או נגדו. הממשלה מתכוונת לפרסם הערב חוק שנוגע להסכם. האופוזיציה תנסה להפילו.  

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים