שתף קטע נבחר

נתניהו החזיר את המנדט לנשיא שיעביר אותו לגנץ: "לא הצלחתי להרכיב ממשלה"

ראש הממשלה שוחח עם מנכ"ל בית הנשיא והודיע על החזרת המנדט להרכבת הממשלה. נתניהו במסר מצולם: "בני גנץ נותר שבוי בידיהם של ליברמן ולפיד". הנשיא הודיע כי המנדט יועבר בהקדם ליו"ר כחול לבן בני גנץ, ייתכן כבר מחר. כחול לבן: "זמן הספינים עבר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (יום ב') לבית הנשיא כי הוא מחזיר את המנדט להרכבת ממשלה - יומיים לפני שנדרש לעשות זאת לפי החוק. נתניהו שוחח עם מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי ואמר לו: "לא הצלחתי להרכיב ממשלה. אני מבקש להחזיר את המנדט לנשיא". מכחול לבן נמסר בתגובה כי "זמן הספינים עבר. הגיעה השעה למעשים. כחול לבן נחושה להקים את ממשלת האחדות הליברלית בראשות בני גנץ, שהעם בחר בה לפני כחודש".

 

 
בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
בנימין נתניהו, ראובן ריבלין ובני גנץ(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )
 

בהודעה בסרטון וידאו מסר נתניהו: "הודעתי לנשיא המדינה שאני מחזיר לידיו את המנדט להרכבת הממשלה. מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף, גם בגלוי וגם בסתר, כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. זה מה שהעם רוצה. זה גם מה שישראל צריכה, אל מול האתגרים הביטחוניים שהולכים וגדלים מדי יום מדי שעה. במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המו"מ, כל מאמץ כדי להקים ממשלה לאומית רחבה, כל מאמץ כדי למנוע בחירות נוספות. לצערי, פעם אחר פעם הוא פשוט סירב. תחילה סירב למתווה הנשיא, אחר כך סירב להיפגש איתי, אחר כך סירב לשלוח את צוות המו"מ שלו ולבסוף הוא סירב לדון במתווה הפשרה שהצעתי. הוא לא נתן לזה אפילו חמש דקות, שום דיון רציני, פשוט נתן תשובה אוטומטית שלילית. הוא התמיד בסירובו גם אחרי שקודם לכן נעניתי לבקשתו להיפגש עם הרמטכ"ל שהציג בפניו את מכלול האיומים והאתגרים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

 

"לצערי", אמר נתניהו, "הסרבנות של גנץ מעידה על דבר אחד. בני גנץ נותר שבוי בידיהם של ליברמן ולפיד. לפיד שרוצה במפלתו וליברמן שמונע משיקולים זרים שנוגעים לענייניו האישיים. גנץ לפיד וליברמן רק מדברים על אחדות. בפועל הם עושים את ההיפך הגמור. הם מעודדים פילוג וחרמות. הם פוסלים את חובשי הכיפות, ואת מי הם לא פוסלים? את חברי הרשימה הערבית המשותפת. הם מתואמים איתם כל הדרך לממשלת מיעוט של השמאל. אני רוצה שתבינו, ממשלת המיעוט תקום בתמיכתם של חברי הרשימה המשותפת, אלה שמאדירים את הטרור, אלה ששוללים את עצם קיומה של מדינת ישראל. המפלגות הערביות כבר המליצו על גנץ בפני הנשיא, בדיוק כפי שהתרעתי לפני הבחירות. ועכשיו, רק לאחרונה, הם החרימו את השבעת הכנסת וסירבו להצהיר אמונים למדינת ישראל. איך תוכל ממשלת המיעוט של גנץ שנשענת על מפלגות אלה, איך היא תוכל להילחם בטרור, בחמאס, בחיזבאללה, באיראן?

 

"התשובה פשוטה, היא לא תוכל. אם גנץ יתפתה להקים ממשלה מסוכנת כזאת, אעמוד בראש האופוזיציה ואפעל יחד עם חברי להחליפה במהירות. אבל עדיין לא מאוחר, אם גנץ יתעשת, אם הוא ישתחרר מהלפיתה של לפיד וליברמן, אם הוא יזנח את רעיון ממשלת המיעוט, נוכל להקים יחד את הממשלה שמדינת ישראל כל כך זקוקה לה בעת הזאת, ממשלת אחדות לאומית רחבה, של כל אלה המאמינים במדינת ישראל כמדינה יהודית, כמדינה דמוקרטית. זה היה הפיתרון וזה נשאר הפיתרון", דברי נתניהו.

 

בנימין נתניהו לאחר קבלת המנדט להרכבת ממשלה (צילום: AP)
בנימין נתניהו בעת קבלת המנדט(צילום: AP)

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין הודיע זמן קצר אחר כך שקיבל את הודעת נתניהו כי הוא משיב את המנדט משום שלא עלה בידו להרכיב ממשלה. בהתאם להוראות חוק יסוד: הממשלה, יפנה מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, לנציגי הסיעות כולם ויודיעם כי בכוונת הנשיא להעביר את המנדט להרכבת הממשלה בהקדם ליו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ ולהעמיד לרשותו את 28 הימים הנתונים לו על פי חוק.

 

"מנכ"ל בית הנשיא יודיע כי סיעה שמבקשת להביא את עמדתה בפני הנשיא, טרם הטלת המנדט על ח"כ גנץ, תוכל לעשות כן בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בחוק, על פיהם נתונים לנשיא שלושה ימים מעת הודעתו של ראש הממשלה, ח"כ נתניהו, להטיל את המנדט על ח"כ אחר", לשון הודעת בית הנשיא.

 

לאורך היממה האחרונה לא שוחח נתניהו עם שותפיו לגוש אך ערך התייעצויות פוליטיות עם מקורביו כיצד להיערך לרגע שבו גנץ יקבל את המנדט מהנשיא. ההערכה בליכוד היא שבכחול לבן יפעילו לחץ על הספסלים האחוריים ברשימה וינסו לפורר חלקים במפלגה בניסיון לשכנע כי אם יתמכו בנתניהו עד הרגע האחרון, הם צפויים לשלם על כך בקריירה הפוליטית שלהם ולמצוא את עצמם בבית רגע אחרי שבחרו לכנסת.

 

בליכוד פועלים לצופף את השורות ומפעילים לחץ כבד בין היתר מצד פעילים בולטים על מנת שמי מחברי הכנסת שישבור את השורות ישלם מחיר פוליטי כבד. נתניהו, אומרים בליכוד, נחוש לשרוד את הימים שבהם גנץ ינסה להרכיב ממשלה אולם יותר מכך - פניו למה שהוא מגדיר האתגר הגדול יותר- לשרוד יחד עם הגוש ב-21 הימים הנותרים שבהם יוכל הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על כל מועמד שיציג בפניו ממשלה.

 ישיבת סיעה כחול לבן  (צילום: רויטרס)
המנדט יעבור בקרוב לבני גנץ(צילום: רויטרס)
 

 

לשלב הזה ביקש נתניהו להיערך באמצעות החתמתם של חברי הגוש על מסמך לפיו איש מהם לא ישבור את הגוש ב-21 הימים האחרונים אולם נפתלי בנט ואיילת שקד סירבו לבקשה ואמרו כי אין צורך בה.

 

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ נערך לקבל השבוע את המנדט להרכבת הממשלה לאחר שראש הממשלה נתניהו נכשל בניסיון נוסף להרכיב את הממשלה. בכירים בכחול לבן אמרו כי הפניה הראשונה תהיה לאביגדור ליברמן והליכוד ביחד.

 

מקורביו של גנץ אמרו, כי המטרה הראשונה היא לפנות לליברמן ולליכוד ולהציע להם להקים ממשלת אחדות ולפתוח במשא ומתן קואליציוני ישיר בין המפלגות. בכחול לבן מעריכים כי לאחר שהמנדט כבר לא יהיה בידיו של נתניהו הלחץ בתוך הליכוד יהיה גדול יותר וכן יגדל הסיכוי להקים ממשלת אחדות ברוטציה בין גנץ לנתניהו, כאשר נתניהו יהיה השני ברוטציה.

  

גם לאחר שיקבל את המנדט, נראה שהפלונטר הפוליטי עדיין סבוך ומורכב. בלי הליכוד או לפחות בלי חלק מחברי הכנסת של הליכוד - לגנץ אין ממשלה. גורמים בכחול לבן אמרו, כי מרגע קבלת המנדט הם יזמינו את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ביחד עם הליכוד כדי להקים צוות מו"מ להרכבת הממשלה. "אנחנו נפנה לכולם ונדבר עם כולם אבל לא נדבר עם מי שיבוא מראש וידבר בשם גוש ולא בשם מפלגה", אמרו בכחול לבן. "אנחנו לא מכירים בגוש, אבל אנחנו נזמין את כולם, כולל החרדים".

 

תוכנית גנץ: פיצול הליכוד או ממשלת מיעוט  

תוכנית העבודה בכחול לבן היא, שבשלושת השבועות הראשונים לא תהיה פריצת דרך בהרכבת הממשלה וכי רק בשבוע האחרון יהיו שתי פעולות אפשרויות: לחץ פנימי בתוך הליכוד שיגרום לקבוצת ח"כים לחבור לממשלה בראשות גנץ. האופציה השנייה: הקמת ממשלת מיעוט עם ישראל ביתנו בתמיכה מבחוץ של מרצ והמפלגות הערביות, ללא מפלגת בל"ד הקיצונית. גורמים בכחול לבן טוענים, כי מדובר בהקמת ממשלה זמנית (כחול לבן, ישראל ביתנו ומפלגת העבודה) כאשר בתוך פרק זמן של שבועות עד חודשים ספורים תורחב הממשלה על-ידי הליכוד או החרדים. "ברגע שביבי לא יהיה ראש ממשלה הוא יוחלף ואז נוכל לצרף את הליכוד עם יו"ר מפלגה חדש שגם יקבל רוטציה על ראשות הממשלה", אמר גורם בכחול לבן.

 

יחד עם זאת, בכחול לבן לא שוללים הקמת ממשלת אחדות ברוטציה אם נתניהו יכריז שהוא יהיה שני ברוטציה, מאחר שהליכוד היא הסיעה השנייה בגודלה בכנסת אחרי כחול לבן. "אם ביבי יגיד שהוא שני ברוטציה - הכול יהיה פתיר", אמר גורם בכחול לבן. "אם הוא יגיד את זה אפשר להקים ממשלה מחר בבוקר. אבל הוא לא אומר את זה כי הוא רוצה בחירות. הוא כבר נמצא במערכת בחירות. צוות הקמפיין של נתניהו עובד איתו באופן מלא כמו בתקופת הבחירות".

 

יו"ר העבודה-גשר ח"כ עמיר פרץ ויו"ר גשר אורלי לוי אבקסיס: "הערב סיים נתניהו את תפקידו כראש הממשלה. דווקא הכישלון של נתניהו הוא התקווה החדשה של אזרחי ישראל. הגיע הזמן להקים ממשלה שמציבה את אזרחי ישראל ורווחתם בראש סדר העדיפויות, תטפל באלימות הגואה, ביוקר המחיה, במצוקת הדיור, בכשלי מערכת הבריאות ותאחה את השסעים שיצר נתניהו בעשור האחרון".

 

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ בירך את גנץ על קבלת המנדט וקרא להקמת ממשלת שינוי: "המחנה הדמוקרטי שואף להיות חלק מהממשלה שיקים, ממשלת שינוי, שתפסיק את ההסתה והגזענות, תחתור לשלום ותקדם צדק חברתי".

 

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר כי "‏לקוסם מזמן נגמרו הטריקים והוא שוב שולף את קלף ההסתה. מקווה שזאת תהיה הפעם האחרונה שנתניהו מסית נגד האזרחים הערבים בתור ראש הממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר מירון/ לע"מ
בנימין נתניהו ובני גנץ עם הנשיא ריבלין
צילום: עומר מירון/ לע"מ
מומלצים