שתף קטע נבחר

רבבות בהלוויית הרב ניסים קרליץ: "מענקי פוסקי ההלכה בדורנו"

"אכל רק לקיום הגוף ולא חיפש הנאות": "פוסק הדור" של הזרם הליטאי ומי שעמד בראש בית דין פרטי מהחשובים במגזר ומהגדולים ביותר בעולם היהודי - הלך לעולמו. בהלווייתו משתתפים רבבות בני אדם, וכבישים באזור נחסמו לתנועה. ראש הממשלה: "העמיד רבבות תלמידים". שני פעוטות נפצעו מנפילה

 

 

הרב ניסים קרליץ, מבכירי הרבנים ופוסקי ההלכה בציבור החרדי, הלך לעולמו אמש (יום ב'), עם צאת שמחת תורה, בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק - בגיל 93. הוא נודע כ"פוסק הדור" של הזרם הליטאי ועמד בראש בית דין פרטי מהחשובים במגזר ומהגדולים ביותר בעולם היהודי. כן שימש כחבר מועצת גדולי התורה של תנועת דגל התורה, כרב שכונה בבני ברק וכראש כולל "חזון אי"ש", על שם דודו, הרב אברהם ישעיהו קרליץ, ממנהיגי החרדים בדורות האחרונים.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות  >> 

 

הרב ניסים קרליץ (צילום: שוקי לרר)
הרב ניסים קרליץ ז"ל(צילום: שוקי לרר)

 

הלווייתו התקיימה היום (ג') בבני ברק, ועשרות-אלפים השתתפו בה. מסע ההלוויה יצא מרחוב רבי עקיבא פינת השומר ועד לבית העלמין ברחוב חזון איש בבני ברק. כבר החל מ-11 נחסמו לתנועה רחוב השומר (בקטע שבין רחוב ז'בוטינסקי עד רחוב עזרא משני הכיוונים), רחוב רבי עקיבא (בקטע שבין רחוב השומר עד רחוב ירושלים) - ורחוב חזון איש (בין רחוב רבי עקיבא עד שדרות ירושלים ברמת גן). באזור עומסי תנועה כבדים. במשטרה קוראים לציבור הנהגים להימנע מלהגיע לאזור בכלי רכב.

 

במהלך ההלוויה נפצעו באורח קל שני אחים, בני שנתיים ושלוש, לאחר שנפלו ממרפסת ביתם שבקומה הראשונה בבני ברק. הם פונו לבית החולים מעייני הישועה. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

 

הלוויית הרב ניסים קרליץ, בני ברק (צילום: שאול גולן)
רבבות בהלוויית הרב ניסים קרליץ(צילום: שאול גולן)

 

בלוויה השתתפו רבנים ואדמו"רים בכירים, מנהיגי הציבור החרדי, בראשם הרב חיים קנייבסקי. הרב גרשון אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז', ספד לרב קרליץ, ואמר כי היה "אדם גדול שמלווה אותו הרבה תורה והרבה מעשים טובים". עוד אמר כי המנוח ניחן ב"הבנה מיוחדת בחינוך" עד ש"זיכוי הרבים בחינוך - זה כל מה שעשה".

 

"הרבנות שלו הייתה עבדות, לא שררה"

בנו של "פוסק הדור", הרב אברהם ישעיהו קרליץ, אמר בלוויה: "אנחנו מספידים פה את הגדול בתורה ובמעשים טובים. אחד מגדולי ירושלים הגדיר אותו ששייך לרבנים של דורות קודמים שמדברים מעט ועושים הרבה". הוא סיפר על חוויותיו כילד, בנו של הדיין הבכיר: "הייתי ישן בחדר של הבית דין ומתעורר לקולו הנעים כשאמר ברכות התורה או מסר שיעור במשנה. פעם ניסה לקרב נער שקצת 'גלש' וקבע איתו זמן ללמוד ב-5:30 בבוקר".

 

  (צילום: רחל שירן)
(צילום: רחל שירן)

 

חתנו של הרב קרליץ, הרב שריאל רוזנברג, שמכהן אף הוא כדיין בבית דינו, אמר על חותנו: "הוא חידש את כל המושג של בתי דינים בישראל, והכול על פי השולחן ערוך, בלי שום פשרות. מעולם הוא לא לקח פרוטה ושום טובת הנאה עבור דיני תורה. הרבנות שלו הייתה עבדות, לא שררה. הוא עמד לרשות הציבור בכל עת ובכל שעה. הכול עם יראת שמים נוראה".

 

עוד ספד החתן: "זה אדם שמעולם לא חיפש ממון. בשעה שהיה לו משכורת מהעירייה הוא לא לקח פרוטה מה'כולל', ורק כשהפסיקה המשכורת מהעירייה הרשה לעצמו לקחת קצת - לא הרבה יותר מאברך. צרכי הגוף לא נחשבו אצלו לכלום. הוא אכל רק כי היה צריך לקיום הגוף, לא בשביל הנאה".

 

פסק בדיני ממונות ואישות

הרב שמריהו יוסף נסים קרליץ נולד באב התרפ"ו, יולי 1926, בבלארוס, וכילד עלה עם משפחתו ארצה. הוא למד בישיבת הליטאית היוקרתית פוניבז' בבני ברק, ולאחר פטירת אביו מונה תחתיו לכמה תפקידים רבניים. בסוף שנות השישים הקים בית דין שבראשותו עמד במשך יותר מ-50 שנה, ועסק בדיני ממונות ובאישות. כעבור כעשר שנים צורף למועצת גדולי התורה המנהיגה עד היום את מפלגת יהדות התורה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעת אבל על "לכתו של גאון התורה, הרב שמריהו יוסף נסים קרליץ זצ"ל - אחד מענקי פסיקת ההלכה בדורנו", כדבריו. הוא הוסיף כי "אישיותו הייחודית ובקיאותו המפליגה בספרות התורנית וההלכתית, העמידו רבבות תלמידים שממשיכים את דרכו, מתוך מחויבות איתנה לעם היהודי ולמורשתו".

 

  (צילום: דוד לף)
(צילום: דוד לף)

 

מתכוננים להלוויית הרב קרליץ ניסים (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

 

"איבדנו את אחד מגדולי הפוסקים"

ח"כ הרב משה גפני, יו"ר תנועת דגל התורה שהרב קרליץ היה ממנהיגיה, ספד לו: "עם ישראל איבד אחד מהפוסקים הגדולים שקמו בדורות האחרונים. מראשי מועצת גדולי התורה, חבר בנשיאות ועד הישיבות שנים רבות, ראש כולל 'חזון איש' ואב בית דין צדק אשר היה מורה דרך לבתי הדין בארץ ובעולם". הוא הוסיף כי "הוא יחסר לעם היהודי בתורתו, בפסקיו, בהנהגתו".

 

מתכוננים להלוויית הרב קרליץ ניסים (צילום: שאול גולן)
המונים בהלוויית הרב ניסים קרליץ ז"ל(צילום: שאול גולן)

 

גפני מסר תנחומים "למשפחתו הרוממה, ולתלמידיו - תנועת 'דגל התורה' שהולכים לאורו יחסר לנו מאוד".

 

  (צילום: דוד לף)
(צילום: דוד לף)

 

בתנועת ש"ס ומועצת חכמי התורה פרסמו הודעה בה הם "מבכים מרה" את פטירת הרב קרליץ: "הגאון זצוק״ל (זכר צדיק וקדוש לברכה) היה שריד לדור דעה, הרביץ תורה עשרות בשנים כראש כולל חזון איש וגאב"ד בית דין צדק בני ברק, ורבים ניאותו לאורו ולפסקיו. עולם התורה וההלכה איבד את אחד מפוסקי ההלכה הגדולים של הדור".

 

 

 


פורסם לראשונה 21/10/2019 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שוקי לרר
הרב ניסים קרליץ
צילום: שוקי לרר
מומלצים