שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מטהרן לעזה דרך ניו יורק: שלושה חלפני כספים של חמאס על המוקד
  משרד האוצר האמריקני הקפיא נכסים וחשבונות לאנשי עסקים עזתים שמזרימים כספים מאיראן לארגון הטרור הפלסטיני. בצה"ל מעריכים: הבכיר שבהם נפגע מהמהלך בהיקף של 10 מיליון דולר

  אחת המטרות העיקריות של אגף המודיעין בצה"ל בתקופה האחרונה היא חלפני הכספים של ארגוני הטרור. אלו הם אנשי כספים המהווים צינור להזרמת כספים למימון פעילות הטרור והפעילות האזרחית של ארגונים כגון חמאס והג'יהאד האיסלאמי.

  מוחמד איי, פואז נאצר, כאמל עוץ' (צילום: דובר צה
  חלפני הכספים שנכסיהם הוקפאו מוחמד איי, כאמל עווד ופוואז נאסר, והודעת משרד האוצר האמריקני(צילום: דובר צה"ל, AFP)

   

  מבצע להחרמת כספי טרור    (צילום: דובר צה"ל)

  מבצע להחרמת כספי טרור    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מעט על חשיבותם של חלפני הכספים ניתן היה ללמוד כאשר לפני כחצי שנה הפך חלפן הכספים העזתי חאמד חדרי ליעד הראשון שחיסל צה"ל מאז מבצע צוק איתן. לפי צה"ל, האיש היה ממונה על העברות כספים במזומן ובהיקפים גדולים מאיראן לארגוני הטרור ברצועה.

   

  באמ"ן הגבירו את המעקב אחרי צירי מימון הטרור, שרובם מגיעים מאיראן, דרך לבנון וחיזבאללה, ומשם לעזה. הכסף שמגייסים חלפני הכספים מועבר לזרוע הצבאית של ארגון הטרור. חלק מהכסף מוברח לאחר מכן דרך מעברים ליהודה ושומרון, במידה ולא נתפס על-ידי ישראל, או בהעברות בנקאיות מוסווית. ארגוני הטרור מנסים לממן מהרצועה פעילות אזרחית, כגון צדקה או לימודים, לפעיליהם ביהודה ושומרון, וכן גם את תאי הטרור המאורגנים שמנסים להתרומם כל העת בשטחי הגדה המערבית.

   

  "הגברנו את היכולת המחקרית שלנו לעקוב אחרי הצירים הללו", אמר ל-ynet סגן אלוף א', קצין מודיעין בפיקוד המרכז שאחראי בין היתר על ניטור כספי הטרור שמגיעים ליהודה ושומרון. "אלה מהלכים שפוגעים באופן חד משמעי בזרוע הצבאית של חמאס".

   

  בחודש מאי: חיסול חלפן כספים ברצועה    (צילום: דובר צה"ל)

  בחודש מאי: חיסול חלפן כספים ברצועה    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "חלק מהעברות הכספים לחמאס מתבצעות באופן אנושי, פיזי, וחלק אחר בהעברות כספים רגילות מבנק לבנק", תיאר סא"ל א'. "הארגון מנסה להבריח כספי טרור גם בדרכים חשאיות שקשה לעלות עליהן מודיעינית. חמאס מבזר כמה שיותר את צירי הגעת הכספים, ולא פועל דרך 'משרד אוצר' מרוכז".

   

  למאמץ לסיכול העברות הכספים הללו נרתמת לעיתים גם ארצות הברית. משרד האוצר בוושינגטון הכריז בסוף חודש אוגוסט על הכנסתם של שלושה אנשי עסקים עזתים לרשימה השחורה של הרשות לפיקוח על נכסים זרים (OFAC). כתוצאה מכך, הוקפאו כל נכסיהם וחשבונותיהם בארה"ב, וכן נאסר לעשות איתם עסקים.

   

  אנשי העסקים הללו הם מוחמד איי, פוואז נאסר וכאמל עווד. הם שימשו צינורות מרכזיים להעברת כספים לארגוני הטרור ברצועת עזה, והזרימו להם בשנים האחרונות מאות מיליוני דולרים. השלושה מתגוררים ברצועה, אך עסקיהם וכספיהם עברו גם דרך ארה"ב.

  המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי משלחת חמאס, סגן מנהיג חמאס סאלח אל-עארורי (צילום: AP, Office of the Iranian Supreme Leader)
  הכספים עוברים מאיראן לרצועה דרך לבנון. חמינאי מארח משלחת חמאס בטהרן(צילום: AP, Office of the Iranian Supreme Leader)
   

  כחלק מעסקיהם הלגיטימיים, הם יוצאים מעת לעת מהרצועה לחו"ל דרך קהיר. במהלך נסיעותיהם הם מלבינים חלק גדול מתקציבי חמאס והג'יהאד האיסלמי, בסכומים שמגיעים למאות מיליוני דולרים בשנים האחרונות.

   

  "נמשיך לשבש רשתות טרור באמצעות פגיעה באלו שמפיקים מימון כדי להוציא לפועל את סדר היום האלים של איראן", כתבה סגנית שר האוצר של ארה"ב (ילידת ישראל) סיגל מנדלקר בהודעת המשרד על העיצומים נגד שלושת חלפני הכספים.

   

  בצה"ל מציינים כי הפגיעה העיקרית של העיצומים היא במוחמד איי, שהוא חלפן הכספים העיקרי מביניהם: "הפגיעה המוכרת בנכסיו ובכספיו היא בסדר גודל של כעשרה מיליון דולרים". בצבא מוסיפים: "לא מוכרים לנו נכסים שלו בארה"ב, אולם כל ההעברות המוכרות הקשורות אליו מתבצעות בדולרים דרך בנק בניו יורק. מכאן החשיבות בפגיעה בנכסיו ובחשבונותיו". סא"ל א' אמר כי "מוחמד איי נחשב לבכיר יותר מאשר חדרי (חלפן הכספים שחוסל בחודש מאי - י"ז)".

   

  "הצו הנשיאותי שמקפיא את חשבונותיהם של חלפי הכספים בארה"ב מאותת גם לכל מי שמעוניין לעשות איתם עסקים", ציין הקצין מאמ"ן. עם זאת, הוא מדגיש כי השלושה שנגדם פעלה ארה"ב הם רק קצה הקרחון: "ישנם עוד עשרות חלפני כספי טרור בצירים רבים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  חלפני הכספים שנכסיהם הוקפאו
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים