שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האולטימטום הטורקי יפקע הערב, אסד: "ארדואן גנב"

  בשעה 22:00 יחלוף המועד שעד אליו אמורים הכורדים לסגת מגבול סוריה-טורקיה. הנשיא הטורקי יצא לפסגה עם פוטין ואיים: "נחדש את ההתקפות, הפעם ביתר נחישות". נשיא סוריה, המתקרב לניצחון סופי במלחמת האזרחים, בא לביקור נדיר סמוך לאתרי הקרבות באידליב והאשים: "ארדואן גונב את אדמותינו"

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הזהיר בצהריים (יום ג') כי ארצו עשויה לחדש את התקפותיה בעומק האזור הכורדי בצפון סוריה: לדבריו, מאות לוחמים כורדים עדיין נמצאים סמוך לגבול הטורקי, אף שהסכם הפסקת האש שגיבשה אנקרה עם ארה"ב מחייב אותם לסגת משם.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  כורדים זרקו אבנים ועגבניות על האמריקנים הנסוגים    (צילום: רויטרס)

  כורדים זרקו אבנים ועגבניות על האמריקנים הנסוגים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פגישה סוצ'י (צילום: AFP)
  פוטין וארדואן, היום בצהריים בסוצ'י(צילום: AFP)

  ארדואן והאמריקנים סיכמו בשבוע שעבר על הפסקת אש של חמישה ימים שבהם ייסוגו לוחמי המיליציה הכורדית YPG מאזור הגבול, והערב ב-22:00 שעון ישראל יפקע המועד שעד אליו אמורה הנסיגה להיות מושלמת.

   

  ארדואן יצא בצהריים לרוסיה כדי להיפגש עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, ובדרכו לשם אמר כי הנסיגה הכורדית נמשכת. "לפי המידע שקיבלתי, כ-800-700 (לוחמים כורדים) כבר נסוגו והשאר, כ-1,300-1,200, ממשיכים לסגת", אמר ארדואן. "התהליך לא יסתיים לפני שהם ייצאו משם. אם ההבטחות שקיבלנו מארה"ב לא ימולאו – נחדש את המבצע שלנו מהמקום שבו הוא נעצר, והפעם בנחישות גדולה הרבה יותר".

  חלוקת הכוחות בסוריה ()
  חלוקת הכוחות בסוריה

  גבול סוריה טורקיה מבצע כורדים (צילום: AP  )
  גבול סוריה-טורקיה. הטענה: לא כל התנאים קוימו(צילום: AP )

  סוריה פליטים כורדים מנסים לחצות את הגבול ל עיראק מבצע של טורקיה (צילום: רויטרס )
  פליטים כורדים ממתינים לחצות את הגבול לעיראק(צילום: רויטרס )

  טורקיה, נזכיר, רוצה להקים רצועת ביטחון בעומק 30 ק"מ ולאורך 440 ק"מ בצפון סוריה, לסלק ממנה את הלוחמים הכורדים, שבהם היא רואה טרוריסטים המאיימים עליה, ולשכן ברצועה הזו כשני מיליון פליטים שברחו מסוריה לטורקיה בשנות מלחמת האזרחים הסורית.

   

  עד כה התמקדו התקפותיה של טורקיה בשתי ערים באזור הגבול, ראס אל-עין ותל אל-אבייד. שתיהן נמצאות במרכז הרצועה המתוכננת, במרחק של כ-120 קילומטרים זו מזו. מקור ביטחוני טורקי אמר היום כי הכורדים נסוגים תחילה מרצועת 120 הקילומטרים הזו, וכי ארדואן ופוטין ידונו בנסיגה נרחבת יותר משאר הגבול במהלך שיחותיהם היום בסוצ'י.

   

  כוחות סוריים ורוסיים כבר נכנסו בשבוע האחרון לשתי ערים באזור הגבול שבו מתכוונת טורקיה להקים את רצועת הביטחון שלה – מנביג' וקובאני. שתי הערים נמצאות ממערב לאזור המבצע הטורקי. ארדואן אמר כי הוא עשוי להסכים לנוכחות הכוחות הסוריים באזורים האלה, כל עוד הכוחות הכורדיים יידחקו משם החוצה.

  בשאר אסד ביקור ב אידליב סוריה ()
  אסד באידליב, בתמונות שפורסמו היום

  בשאר אסד ביקור ב אידליב סוריה ()

  בשאר אסד ביקור ב אידליב סוריה ()

  מקורות טורקיים סיפרו כי למרות האיבה בעשור האחרון בין המשטר בדמשק לממשלת טורקיה, אנקרה מנהלת מגעים חשאיים עם ממשלת סוריה, חלקם דרך רוסיה, כדי למנוע התנגשות איתה באזור הגבול שבין המדינות.

   

  לפי הארגון הסורי למעקב אחר זכויות אדם, מאז תחילת המבצע הטורקי באזור הכורדי נעקרו מבתיהם כ-300 אלף בני אדם. לדברי הארגון, שדיווחיו נחשבים בדרך כלל אמינים, כ-120 אזרחים נהרגו. כן נהרגו לדבריו 259 לוחמים כורדים ו-196 מורדים סורים משורות הארגונים שהם בעלי בריתה של טורקיה. אנקרה טוענת כי 765 "מחבלים" נהרגו – ואף לא אזרח אחד.

   ()

  בתוך כך, נשיא סוריה בשאר אסד הגיע היום לביקור נדיר במחוז אידליב – קרוב לקו החזית במעוז הגדול האחרון שעדיין נמצא בידי המורדים. שמונה שנים וחצי אחרי שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה, מלחמה שבאמצעה איבד אסד את השליטה ברוב שטחי ארצו, הוא הצליח להשיב לעצמו כבר את השליטה ברוב המחוזות, ומתקרב בהדרגה גם לניצחון באזור הזה שבצפון-מערב סוריה.

   

  בלי כורדים, בלי נסיגה, בלי סנקציות: הניצחון של טורקיה

   

  במהלך הביקור נראה אסד מוקף במפקדים וחיילים בצבאו. הוא השמיע הצהרות נגד ארדואן, שמורדים סורים הפעילים באזור הם בעלי בריתו: "ארדואן הוא גנב, ועכשיו הוא גונב את אדמתנו", אמר אסד לפי סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית. "אמרנו, ואנחנו ממשיכים לומר, שהקרב על אידליב הוא לב-ליבה של המלחמה שמטרתה לשים קץ סופית לכאוס ולטרור בכל רחבי סוריה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: MCT, רויטרס
  אסד וארדואן. מגעים חשאיים
  צילום: MCT, רויטרס
  מומלצים