שתף קטע נבחר

המזרקה הלא-גמורה: זה הסכום ששילמה עיריית ת"א לפסל יעקב אגם

האמן קיבל כ-300 אלף שקל עבור ייעוץ לפרויקט העברת הפסל "מים ואש" לכיכר המחודשת. אולם כעת מחלוקת על הצבע מעכבת את חנוכת הכיכר. אגם תוקף: "העירייה לקחה קבלן לא משהו בלי להתייעץ ובלי מכרז"

 

 

עיריית תל אביב מתקשה לסיים את פרויקט החזרתו של הפסל "מים ואש" לכיכר דיזנגוף המחודשת, וזאת על רקע מחלוקת מול האמן יעקב אגם, שמסרב לצבעים שהוצעו לו. מתברר כי בזמן העבודות להנמכת הכיכר, וגם בחודשים שאחרי הרכבת הפסל (מדצמבר 2016 ועד ינואר 2019), שילמה העירייה לאגם 12 אלף שקל מדי חודש עבור ייעוץ. בסך הכול מדובר ב-312 אלף שקל.

 

כיכר דיזנגוף, היום:

פסל
(צילום: מוטי קמחי)

פסל
(צילום: מוטי קמחי)

יעקב אגם (צילום: יאיר שגיא)
יעקב אגם(צילום: יאיר שגיא)

 

מאז שהוחזר הפסל לכיכר, לפני יותר משנה, הוא עומד אפור, ללא צבעיו הססגוניים המוכרים. "העירייה נתנה את העבודה לקבלן לא משהו, בלי להתייעץ איתי ובלי מכרז", טען היום (ג') אגם בשיחה עם ynet. המחלוקת קשורה לחלקי המתכת הצבעוניים שהוסרו מהפסל המקורי, והיו אמורים להיצבע שוב לפני הרכבתם מחדש. אולם לטענת אגם, צביעתם נעשתה באופן לקוי. בעירייה טוענים שבנוסף דורש אגם לייצר סט נוסף לכל חלק, כך שבמידה שייפגע או ייהרס - ניתן יהיה להחליפו באופן מיידי.

 

על רקע זה, ואף שכאמור חלפה יותר משנה, טרם נערך טקס חנוכה רשמי של הכיכר המחודשת. גורמים בעיריית תל אביב אמרו היום ל-ynet כי מזה כמה חודשים נעשים ניסיונות להביא לסיום העבודות, אולם אגם מסרב בתוקף לכל ההצעות שהועברו אליו.

 

"יש לנו תחושה ששום דבר לא יירצה אותו", אמר גורם בעירייה. "אנחנו מנסים ללכת לקראתו אבל הוא מסרב לכל הצעה שלנו ומציב כל הזמן דרישות חדשות. תושבים רבים פונים אלינו ומבקשים שנסיים את המלאכה לבד, אבל אנחנו מבינים שאי אפשר לעשות את זה בכפייה ללא השתתפות של אגם, שרואה ביצירה הזאת שיא מקצועי ואמנותי".

  

בשיחה איתו היום הוא הביע תקווה שהסאגה תסתיים בקרוב: "יש בפסל הזה אלפי צבעים שונים, כך שהאנשים שצריכים לבצע את העבודה הזאת, מתקשים בביצוע. העירייה נתנה את העבודה לקבלן לא משהו בלי להתייעץ איתי ובלי מכרז, ולכן החלטתי להביא למישהו אחר להכין את הצבעים. אני נשארתי תקוע עם זה. יש הרבה בעיות עם הצבעים, אבל הכול יסתדר. אני מנסה בעצמי לעשות את זה. ישבתי ארבעה חודשים עם בעל מקצוע כדי שזה ייעשה לשביעות רצוני. מבחינה אומנותית הביצוע מאוד מסובך".

 

מעיריית תל אביב נמסר: "הפרויקט נמצא בשלב של הרצת מערכות ויסתיים עם השלמת הפסל, שגווניו נתונים לאישורו של האמן יעקב אגם, אשר טרם אישר את חלקם. כשיסתיים תהליך היצירה תזמין העירייה את הציבור לחנוכת הכיכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
כיכר דיזנגוף, היום
צילום: מוטי קמחי
מומלצים