שתף קטע נבחר

ר"מ אתיופיה שזכה בנובל לשלום: "מוכנים למלחמה"

אביי אחמד, חתן פרס נובל לשלום ל-2019, הזהיר כי ארצו מוכנה למלחמה עם מצרים, שמתנגדת לסכר במקורות נהר הנילוס. "מיליונים יהיו מוכנים", הכריז – אך הדגיש כי עימות "לא יועיל לאיש". מחר: פסגה עם א-סיסי

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד (צילום: רויטרס)
"מיליונים יהיו מוכנים". ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד(צילום: רויטרס)

ראש ממשלת אתיופיה וחתן פרס נובל לשלום, אביי אחמד, הזהיר היום (ג') כי ארצו תהיה מוכנה לצאת למלחמה – אם יהיה צורך בכך – בעקבות התנגדותה הנחרצת של מצרים לסכר שאותו בונה אדיס אבבה במקורותיו של נהר הנילוס.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

"יש כאלו שמדברים על שימוש בכוח (מצד מצרים). חשוב להבהיר ששום כוח לא יעצור את אתיופיה מבניית הסכר", אמר אביי. "אם יהיה צורך ללכת למלחמה, אז נוכל להכין מיליונים לכך. אם מישהו יכול שגר טיל, אחרים יכולים להשתמש בפצצות", הוא הוסיף – אך הדגיש שאין בכוונתו לצאת למלחמה: "זה לא יועיל לאף אחד מאיתנו".

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד (צילום: רויטרס)
"הפרס כבר ניתן לאביי, הוא לא יילקח ממנו". דיבר על עצמו בגוף שלישי(צילום: רויטרס)
 

 

 

את הדברים אמר אביי בדיון בפרלמנט שבו ענה לשאלות מחוקקים, בנאום הפומבי המרכזי הראשון שלו מאז הוכרז לפני פחות משבועיים כחתן פרס נובל לשלום לשנת 2019, לאור פועלו לסיים את המלחמה ארוכת השנים עם אריתריאה השכנה.

 

המחוקקים שאלו אותו על מספר רב של נושאים, וחלקם תהו אם הוא באמת ראוי לפרס. "יש כמה שמתקשים מאוד לקבל את זה", אמר להם אביי. "זה כבר ניתן לאביי", הוא דיבר על שמו בגוף שלישי, והוסיף: "זה לא יילקח ממנו. זה עסק גמור". ראש הממשלה בן ה-43 קרא למחוקקים שלא "לבזבז את זמנם", ולהתמקד בקידום החינוך של הנוער, על מנת שבעתיד אתיופים נוספים יזכו בפרס.

הנילוס במצרים  (צילום: אלכסנדר גרסט, סוכנות החלל האירופית)
עורק החיים של מצרים. מאבק על הנילוס(צילום: אלכסנדר גרסט, סוכנות החלל האירופית)

אביי נשאל בין היתר על פרויקט סכר "הרנסנס הגדול" בנהר הנילוס הכחול, אחד ממקורותיו של נהר הנילוס. מוקדם יותר החודש התפוצצו השיחות בין אדיס אבבה לקהיר על בניית הסכר, שכבר 70% ממנו הושלמו, והוא מיועד לספק חשמל לכ-100 מיליון תושבי אתיופיה.

 

קהיר חוששת שהסכר ישפיע על זרימת הנילוס אליה, שמהווה את מקור המים העיקרי שלה. בדיווחים בתקשורת הממסדית במצרים על בניית הסכר ופיצוץ השיחות, תואר הנושא כעניין של ביטחון לאומי – כזה שעלול להצדיק גם פעולה צבאית.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי נוחת ב קהיר ()
ייפגש מחר עם אביי. נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי

נראה שאביי הגיב בדבריו לטון המאיים שנשמע בדיווחים הללו, והבהיר כי בכוונת ארצו להשלים את בניית הסכר. אביי צפוי להיפגש מחר עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, בשולי פסגת אפריקה-רוסיה בסוצ'י.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים