שתף קטע נבחר

אחמד טיבי: "ניפגש עם כחול לבן בקרוב"

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת אישר באולפן ynet כי למרות שטרם התקבלה פנייה רשמית, מזה זמן רב מתקיימים מגעים עם כחול לבן. לדבריו, רוב הציבור הערבי תומך בתמיכה בממשלה מבחוץ

 

 

 

שעות לפני העברת המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי אמר הבוקר (יום ד') לאולפן ynet כי הרשימה טרם קיבלה פנייה רשמית לפגישת מו"מ עם כחול לבן, אך הצהיר "אנחנו יודעים שפגישה כזאת תגיע בקרוב".

 

טיבי אישר כי הרשימה מקיימת מגעים עם כחול לבן מזה זמן רב: "הם התקיימו בחודשים האחרונים ואני מניח שהם יתקיימו גם בשבועות הקרובים. אנחנו הרשימה השלישית בגודלה בכנסת ויש לנו משקל סגולי פוליטי יותר מאשר בעבר".

 

חצי חצי אחמד טיבי ובני גנץ  (צילום: EPA, אבי מועלם)
אחמד טיבי ובני גנץ. "תהיה פגישה"(צילום: EPA, אבי מועלם)

- קיימת אפשרות לממשלת מיעוט? 

"אם אתה מתכוון ל-57 נגד 55 זה לא מיעוט, הביטוי הוא לא נכון, אבל זה לא הוצג בפנינו באופן רשמי. אני עוקב אחרי החדשות ומבין שח"כ גנץ פונה לליכוד, הוא רוצה ממשלת אחדות, ואני מצר על כך. אני חושב שממשלת אחדות לאומית היא ממשלת שיתוק, כמעט כמו הממשלה הקודמת. יש היום שסעים חברתיים בין קהילתיים יותר מאשר אי פעם, גם בתהליך המדיני קיפאון מוחלט, הכל פרי ידיו של נתניהו. אם גנץ רוצה לפתוח דף חדש הוא צריך להתרחק מאלה שנכשלו בעבר והוא עצמו אמר שממשלת הליכוד היא כישלון".

 

- ממשלה שיש בה רק כחול לבן, המחנה הדמוקרטי והעבודה עם תמיכה שלכם מבחוץ יכולה לנהל פה מדינה?

"אני לא רוצה להישמע מסנגר על האופציה הזאת כאילו היא קיימת, היא לא קיימת. אנחנו עוד לא החלטנו אם אנחנו שם, יש לנו עוד דרישות. אין ספק שממשלה בלי נתניהו, בלי הליכוד, בלי הימין היא ממשלה טובה יותר ויכולה להטוות שינוי ממה שהיה קיים עד כה".

 

- אין סיכוי שתהיו בממשלה כזאת?

"אם אתה שר בממשלה, אתה נושא באחריות הקולקטיבית להחלטות הממשלה במציאות הפוליטית הקיימת כיום. זה כמעט בלתי אפשרי. אם מפציצים בעזה אז גם אם אני וחבריי נצביע נגד הממשלה, אנחנו נושאים באחריות. אם מזמינים תקציבים להתנחלויות, אם הורסים בתים בנגב, אנחנו לא יכולים גם מצפונית וגם פוליטית וגם ציבורית. זה לא עולה לפי המצע שלנו, ולכן האופציה של תמיכה מבחוץ - מה שקרוי גוש חוסם, שהייתה בשנות ה-90, יכולה להילקח בחשבון אחרי דיון מעמיק ברשימה המשותפת".

 

 

הרשימה המשותפת עם הנשיא (צילום: רויטרס)
חברי הרשימה המשותפת עם הנשיא ריבלין(צילום: רויטרס)

- גיליתם שיש אהדה למהלך כזה בחברה הערבית?

"בדקנו גם בסקרים, רוב הציבור הערבי תומך בהשתתפות והשפעה ותמיכה מבחוץ בממשלה כזאת, אבל זה כפוף להישגים לציבור הערבי ולהסכם כתוב בין כחול לבן לבין הרשימה המשותפת. אמרתי מה נדרוש, הם יודעים בכחול לבן מה נדרוש, כי יש להם את זה בכתב מאיתנו מזה שבועות רבים. הגישה שלהם לנושאים האזרחיים היא גישה חיובית, ואני אומר לך שיש דברים שהתקבלו גם אם לא נהיה חלק מגוש חוסם או ממשלה".

 

- יכול להיות שאתה וליברמן תמצאו את עצמכם תומכים מהממשלה הזאת מבחוץ ?

 

"אני מייצג את הרשימה המשותפת, מייצג את הדרישות של הציבור הערבי, לא נתמוך בממשלה שיש בה מפלגות נגדו ואנחנו נגדם והגישה שלנו שאנחנו רוצים להיות שותפים בהזזתו של בנימין נתניהו הצידה ושהמנדט היחידי שהוא ידבר עליו זה המנדט הבריטי".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים