שתף קטע נבחר

צה"ל מגביר אימונים באש חיה: "לוחמים ירו 40 אלף כדורים בשבוע"

לא עוד כדורי צבע: בזרוע היבשה החלו בתפיסת אימונים שמגדילה באופן חסר תקדים את השימוש בתחמושת אמיתית במתקנים ללחימה בשטח בנוי. קצין בנח"ל: "רמת הקליעה של הלוחמים שופרה גם במצבי ירי לא נוחים וממחסות"

 

 

 

צה"ל מגביר את האימונים באש חיה - גם בשטחים בנויים וצפופים: אחרי שנים בהן מרבית מתקני האימונים ללחימה בשטח בנוי (לש"ב) הוגבלו לירי בכדורי צבע או בכדורים חסרי קליע, בזרוע היבשה החלו לממש בשבועות האחרונים תפיסת אימונים חדשה ללוחמי החי"ר (חיל רגלים), שמגדילה בהיקף חסר תקדים את השימוש בתחמושת אמיתית בתוך המבנים הצרים והסמטאות המדמות כפר פלסטיני או לבנוני.

 

בצבא העניקו לתכנית החדשה את השם "זירת אימונים", והראשונים להתנסות בה היו לוחמי הגדודים 932 ו-931 של חטיבת הנח"ל, בשטחי האימונים הבנויים במחנה נחל שורק ובבסיס צאלים שבדרום. הדגש העיקרי ב"זירת האימונים", שמתפרסת על פני שבוע של אימון נרחב באש, הוא הפרט, ברמת הלוחם הבודד עד לכיתה, אך במתווים שבהם בצה"ל נזהרו עד כה לחמש את החיילים בכדורים רגילים.

זירת האימונים החדשה לחי
כמות חסרת תקדים של אש חיה - גם בשטח בנוי (צילום: דובר צה"ל)

זירת האימונים החדשה לחי
"חסרה לנו תחושת הירי האמיתית" (צילום: דובר צה"ל)

"הלוחמים בכל גדוד ירו בשבוע שכזה כ-40 אלף כדורים", הסביר ל-ynet קצין מחטיבת הנח"ל, "מה שהיה הכי חסר לחי"רניק זה אימונים באש בלש"ב, חסרה לנו תחושת הירי האמיתית בתוך מבנים ועל המבנים". לוחמים בכל פלוגה עברו בשבוע "זירת האימונים" ארבע תחנות, שכללו הסתערות באש על אויב שפותח בירי לעברם מתוך מחסות ברחוב; ירי של הלוחמים בזוויות של 270 מעלות, בתוך השטח הבנוי, לכל כיוון, לעבר מטרות שקופצות ומפתיעות את הכוח גם מחלונות ומגגות; ירי בתוך חדרים ומבנים שבהם הותקנו קירות קולטי נתזים, במטרה לטהרם מאויב וכן תרגיל מחלקה עם כדורי צבע מסוג איי.טי.קיי, אך כאלו שניתנים לירי מתוך הנשק האישי.

 

"בכך אנו מעלים את כשירות וקטלניות הלוחמים למתארים גדולים יותר בתרגילי פלוגה וגדוד", הוסיף הקצין מהנח"ל, "המתקנים המעטים לירי חי בשטח בנוי שקיימים בצאלים אינם מתמקדים ביכולות הפרט וכאן אנו נותנים לכך מענה שמחזק את הביטחון של הלוחם בקצה לירות בשטח צפוף – ובעיקר לפגוע". התכנית החדשה תפתח למעשה כל פרק של אימון גדודי בחטיבות החי"ר הסדירות ובשנה הבאה תשולב גם בגדודי השריון וההנדסה.

זירת האימונים החדשה לחי
(צילום: דובר צה"ל)

זירת האימונים החדשה לחי
(צילום: דובר צה"ל)

לגבי הסיכון הבטיחותי הכרוך בירי חי בתוך שטח צפוף, הפתיע הקצין מהנח"ל: "עשינו עם הלוחמים את השבוע הזה גם בלילה, ודווקא אימונים באש בטוחים יותר מאימונים אחרים, כי בהם הלוחמים מבינים טוב יותר את הסיכון הבטיחותי ומקפידים יותר על הוראות הבטיחות. היו לנו שני אירועי בטיחות בשבוע "זירת האימונים", אך שניהם לא היו משמעותיים ברמת 'כמעט ונפגע' או עם נפגע רציני אלא הסתיימו בירי מקרוב מדי או עם חריגה קלה מגבולות הגזרה".

 

הקצין התרשם מהכמות האדירה שניתנה לגדוד לירות באש חיה: "עבדנו על מטחי היתקלויות מטווח קרוב, באופן שרמת הקליעה של הלוחמים שופרה במצבי ירי לא נוחים, כמו מזיגים (ירי מזוויות צד במבנים) או ממחסות. פרסנו ברחובות מתקן האימונים מחסות משוננים כמו משולשי מתכת שהלוחמים יפגשו במציאות ודרכם הם ירו. לא תרגלנו מקצי ירי בנאליים, אלא קשים יותר, כמו מעמדת שפיפה או חצי עמידה".

 

בזרוע היבשה עדיין לא התירו ללוחמים שלוקחים חלק ב"זירת האימונים" להשליך במהלך התרגולים גם רימוני רסס לתוך השטח הבנוי בגלל היעדר תשתיות בטיחות מתאימות, אך הלוחמים כן השתמשו ברימוני דמה.

 

"המטרה היא לשדרג את כשירויות הפרט לפי מסמך הרמטכ"ל", ציין קצין הדרכה מזרוע היבשה, שמלווה את התכנית, "להתמקד במיומנויות הלחימה בשטח בנוי שהלוחמים יפגשו בשתי זירות הלחימה העיקריות, בעזה או בדרום לבנון. לדבריו, "התרגולות מצולמות ומתוחקרות מיד על ידינו ועל ידי הכוחות, וניתנים למפקדים וללוחמים הכלים להשתמש גם בתחבולות במהלך כיבוש המטרות, שאינן סטטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
יותר אש חיה - גם בשטח בנוי
צילום: דובר צה"ל
מומלצים