שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המו"מ יצא לדרך: גנץ ונתניהו ייפגשו בימים הקרובים

  יו"ר כחול לבן קבע להיפגש בהקדם עם ראשי ישראל ביתנו, העבודה, המחנה הדמוקרטי והרשימה המשותפת. הוא ביקש להיפגש גם עם ליצמן, גפני, רפי פרץ וסמוטריץ' - אך נענה שהליכוד מייצג אותם. עם שקד סוכם כי הקשר יחודש אחרי הפגישה עם הליכוד - שנדחתה לראשון. דרעי בירך את גנץ וביקש שישוחחו בהמשך. עם יו"ר בל"ד הוא לא שוחח

  ראובן ריבלין מסירת מנדט הרכבת ממשלה לבני גנץ בית הנשיא ירושלים (צילום: רפי קוץ)
  גנץ מקבל את המנדט מריבלין(צילום: רפי קוץ)

  אחרי שיו"ר כחול לבן בני גנץ קיבל אמש (ד') את המנדט להרכבת הממשלה, המשא ומתן להרכבת הקואליציה בראשותו יוצא לדרך באופן רשמי. הוא שוחח עם ראשי הסיעות השונות בכנסת וסיים בשיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ולאחריה עם ראשי הרשימה המשותפת. פגישת צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד נדחתה ליום ראשון, אחריה תתקיים גם פגישה עם נציגי ישראל ביתנו.

   

  גנץ מקבל את המנדט מנשיא המדינה    (צילום: גיל יוחנן)

  גנץ מקבל את המנדט מנשיא המדינה    (צילום: גיל יוחנן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עוד לפני הטקס הרשמי שבו קיבל את המנדט להרכבת הממשלה פנו בכחול לבן אל מפלגת הליכוד והזמינו אותם לפגישה ראשונה במשא ומתן הקואליציוני. בליכוד אישרו הגעה והפגישה נקבעה בתחילה להיום אחרי הצהריים, אך לבסוף היא נדחתה בהסכמה ליום ראשון ב-14:00.

   

  אחרי ששוחח עם ראשי רוב הסיעות, התקשר גנץ לנתניהו והציע לו להיפגש. לפי כחול לבן, נתניהו השיב שיחזור אליו בנושא. בליכוד טענו כי השניים ייפגשו בימים הקרובים, ובהמשך נמסר כך גם מכחול לבן.

  בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: אסתי דזיובוב, TPS)
  גנץ ונתניהו. ייפגשו בימים הקרובים?(צילום: אסתי דזיובוב, TPS)

  זמן קצר לאחר שקיבל את המנדט שוחח גנץ בטלפון עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, והדגיש את רצונו "להקים ממשלת אחדות ליברלית רחבה". השניים סיכמו להיפגש בהקדם. הפגישה בין צוותי המשא ומתן של הצדדים תתקיים ביום ראשון ב-16:00.

   

  לאחר מכן הוא שוחח עם יו"ר יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן, והציע לו להיפגש, אך ליצמן סירב בטענה שהליכוד מייצג אותם כחלק מבלוק הימין. בהמשך הוא שוחח עם יו"ר העבודה עמיר פרץ וסיכם להיפגש עמו בהקדם. צוותי המשא ומתן של העבודה-גשר וכחול לבן ייפגשו ביום שלישי.

  בני גנץ כחול לבן פגישה עם אביגדור ליברמן ישראל ביתנו (צילום: אלעד מלכה)
  גנץ וליברמן לפני חודש. קבעו להיפגש בהקדם(צילום: אלעד מלכה)
   

  גנץ שוחח גם עם יו"ר דגל התורה משה גפני והציע לו להיפגש. גפני ביקש להתייעץ בנושא ולחזור אליו בהמשך. ביהדות התורה אמרו כי גפני הודיע לגנץ שסיעת יהדות התורה מהווה חלק מבלוק הימין שהמליצו על נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה הבאה.

   

  לאחר מכן הוא שוחח עם יו"ר הימין החדש איילת שקד, שאמרה לו כי המשא ומתן ינוהל דרך צוות המשא ומתן של גוש הימין והוסיפה: "אחרי צוותי המשא ומתן נחליט אם ניפגש". בכחול לבן מסרו כי "לבקשת שקד, הקשר בין הצדדים יחודש לאחר פגישת המשא ומתן הקרובה בין הליכוד לכחול לבן". הוא שוחח גם עם נפתלי בנט, שאיחל לו בהצלחה וביקש כי קודם כל תיערך פגישה בין גנץ לנתניהו ובין צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן וכי לאחר מכן יהיו בקשר.

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ()
  פגישת ראשי בלוק הימין

  מאוחר יותר שוחח גנץ עם יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ וקבע להיפגש עמו בהקדם. צוותי המשא ומתן של הרשימות ייפגשו ביום שלישי. כמו כן הוא שוחח בטלפון עם יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ. פרץ הבהיר בשיחה כי יקיים עמו פגישת משא ומתן רק כנציג גוש ה-55 של המחנה הלאומי. בכחול לבן טענו כי פרץ ביקש להתייעץ בנושא ולחזור לגנץ עם תשובה.

   

  מאוחר יותר שוחח גנץ גם עם יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' והציע לו להיפגש. סמוטריץ' איחלו לו בהצלחה ואמר כי הוא מקווה שתורכב ממשלה רחבה. לפי הודעת כחול לבן, הוסיף יו"ר האיחוד הלאומי כי מבחינתו "רב המשותף על המפריד", אך ציין כי מפלגתו היא חלק מבלוק הימין ולכן צוות המשא ומתן של הליכוד הוא זה שמוסמך לנהל את המגעים.

  אינפו גרפיקה לוח ה זמנים להרכבת ה ממשלה בחירות 2019 סבב ב' ()

  הוא שוחח גם עם יו"ר ש"ס, אריה דרעי, שבירך את גנץ על קבלת המנדט מנשיא המדינה וביקש שישוחחו שוב לאחר הפגישה בין צוות המשא ומתן של הליכוד לצוות המשא ומתן של כחול לבן. בש"ס טענו כי דרעי איחל בהצלחה לגנץ בהרכבת "ממשלת אחדות רחבה" וציין כי תנועתו הסמיכה את נציגי הליכוד לנהל את המשא ומתן מול כחול לבן.

   

  את סבב השיחות הוא סיים עם ראשי הרשימה הערבית המשותפת. ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה ויו"ר חדש, בירך את גנץ על קבלת המנדט והשניים סיכמו להיפגש בהקדם. גנץ קבע גם להיפגש עם יו"ר תע"ל אחמד טיבי. גנץ שוחח גם עם יו"ר מפלגת רע"מ ח"כ מנסור עבאס, וסיכם להיפגש עמו. יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, הוא היחיד שעמו גנץ לא שוחח.

   

  בתום הסבב שכלל 14 שיחות, אמר גנץ כי "אעשה הכל על מנת לממש את המנדט שניתן לי ולהרכיב ממשלת אחדות ליברלית ורחבה, ולהימנע מבחירות מיותרות ויקרות".

   

  הערכה: פריצת דרך אפשרית רק אחרי פגישה חשאית של נתניהו וגנץ

  בכחול לבן מעריכים שהמשא ומתן הרשמי בין הצוותים של כחול לבן והליכוד לא יהיה משמעותי וכי פריצת דרך תהיה רק אם גנץ ונתניהו יחליטו להיפגש, אחרי שיסכימו על הקמת ממשלת אחדות. אם המגעים בין הצדדים יהיו רציניים, סביר להניח שהשיחות או הפגישות בין גנץ לנתניהו יהיו חשאיות במטרה להתקדם לכיוון הקמת ממשלה.

  בני גנץ ובנימין נתניהו בלחיצת ידיים (צילום: עמוס גרשום, לע
  נתניהו וגנץ. רק אם ייפגשו תהיה פריצת דרך במשא ומתן(צילום: עמוס גרשום, לע"מ)

  במהלך נאומו רמז גנץ שיהיה נכון לקבל החלטות פוליטיות קשות כבר בימים הקרובים: "צפוים לנו ימים לא קלים... קיבלתי החלטות קשות בעבר, קיבלתי החלטות קשות בשנה האחרונה, אם וכאשר אדרש אקבל החלטות קשות גם בימים הבאים. זה תפקידו של מנהיג, זו תפקידה של מנהיגות. חבריי ואני ערוכים לכך".

   

  גורמים בכחול לבן העריכו עוד שגנץ לא יתעקש על הגוש שמביא איתו נתניהו, כל עוד הגוש יקבל את קווי היסוד שסוכמו בין שתי הרשימות הגדולות. עם זאת, גנץ מתכוון להתעקש על ההובלה ולדרוש להיות ראשון ברוטציה. גנץ רמז על כך בנאומו, לאחר שקרא לנתניהו להכיר במצבו הפוליטי והמשפטי ולתת את ידו בשינוי ההנהגה.

   

  גנץ מוכן לרוטציה על ראשות הממשלה בינו לבין נתניהו, אך טוען כי לאחר שנתניהו נכשל פעמיים בהרכבת הממשלה, ומכיוון שכחול לבן קיבלה יותר קולות מהליכוד, הוא זה שצריך להתחיל את הרוטציה.


  פורסם לראשונה 23/10/2019 21:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים