שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי הקייטנות בחנוכה: גם חוגים מסובסדים בצפון בדרך לביטול
  משרד החינוך ביקש להפעיל את החוגים שנועדו לחזק את יישובי הצפון ללא כל מקור תקציבי. באוצר דרשו הבהרות - אך טרם נענו. יו"ר מרכז השלטון המקומי שיגר מכתב חריף לנתניהו: "אנשי החשב הכללי חשים כמנהיגי המדינה, נשקול לשבות"

   אחרי הקפאת קייטנות החנוכה בבתי הספר בשל הפלונטר הפוליטי והיעדר אישור התקציב בזמן ממשלת המעבר, ל-ynet נודע כי התוכנית "חוג לכל ילד" של משרד החינוך במחוז הצפון ככל הנראה תבוטל. המשמעות: כ-40 אלף תלמידים, רובם מיישובים חלשים מבחינה סוציו-אקונומית, לא ייהנו מחוגים מסובסדים לאנגלית, מדעים, ספורט, מוזיקה ואמנות במתנ"סים. יצוין כי לפי שעה, החוגים עדיין פועלים.

   

  גורמים המעורים בפרטי הנושא טוענים כי כבר בעת כניסתו לתפקיד של שר החינוך הנוכחי רפי פרץ, נמסר לו כי יש למצוא פתרון שיבטיח את המשך התקצוב של התכנית – אך עד כה הוא לא נמצא. מלשכת השר לא נמסרה תגובה לפניית ynet באשר לטענה.

   

  לקריאת המכתב שנשלח מיו"ר השלטון המקומי לנתניהו - לחצו כאן

   

  ילדים בקייטנה בעוטף עזה ()
  למצולמים אין כל קשר לכתבה

  התוכנית יצאה לדרך לראשונה בשנת 2017 בעלות של 44 מיליון שקלים ב-93 רשויות מקומיות בצפון הארץ, בשיתוף החברה למתנ"סים שמפעילה אותה, ומיועדת לתלמידי כיתות ד'-ה'. התכנית מתבססת על החלטת ממשלה לחיזוק יישובי הצפון ובפועל מדובר על חוגים שבועיים במגוון תחומים, כאשר עלות ההשתתפות החודשית עומדת על עשרה שקלים בלבד, ואת היתרה משלים משרד החינוך מתקציבו.

   

  לאחרונה דרש החשב הכללי של משרד האוצר הבהרות באשר להמשך יישום התכנית – שלא התקבלו עד כה, ואפילו בפגישה שהתקיימה אתמול ביקש משרד החינוך מהחברה למתנ"סים להפעיל את התוכנית למרות שלא נמצא לה מקור תקציבי שיבטיח את המשכה אחרי ינואר.

   

  טקס חילופי שר החינוך במעמד נפתלי בנט ורפי פרץ (צילום: אוהד צויגנברג)
  עוד נגיסה בתוכנית הדגל של בנט(צילום: אוהד צויגנברג)

  במרכז השלטון המקומי הגיבו בחריפות למהלך שיפגע באלפי הילדים. "ממשלת המעבר הזמנית וחוסר היכולת של משרד החינוך לעמוד במשימותיו ומחויבותו עברו את הגבול", אמר בתגובה חיים ביבס, ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות המכהן כיו"ר מרכז השלטון המקומי. "השלטון המקומי לא ייתן יד לפגיעה נרחבת שכזו בחינוך תלמידי הצפון ובכלל, וישתמש בכלים העומדים לו למנוע את ביטול החוגים לרבות עיצומים או השבתת המערכת".

   

  ביבס שיגר היום מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון ולשר החינוך פרץ וקרא להם להתערב באופן מיידי ולפתור את המשבר. "ככל שהובלתם את התוכניות לכדי אישור ותמיכת הממשלה, אתם מכירים בצורך ובחשיבות הפעלת מסגרות מפוקחות ומעשירות לתלמידים בשעות הפנאי, על אחת כמה וכמה באזורי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית", כתב ביבס.

   

  עוד הוסיף כי "מתן הזדמנות שווה היא אחת הדרכים הצודקות שתוביל לצמצום פערים, וצמצום פערים הוא ערך עליון בחברה דמוקרטית והומנית בכלל ובחברה הישראלית בפרט. מכובדיי, לא נאפשר המשך התנהלות זו, בה נקבעות החלטות שדומה ששיקול הדעת הינו שיקול זר כלכלי בלבד, מבלי לראות את כלל ההשלכות הנגררות מכך. אני קורא לכם לחזור ולנהל את עבודת הפקידות, ולקחת אחריות על אנשי החשב הכללי שנדמה שחשים כמנהיגי המדינה בעת הזו, ולהחזיר התקציבים לאלתר".

   

  חיים ביבס ()
  יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס
   

  בהמשך איים ביבס כי אם הסוגיה לא תיפתר עד סוף החודש, הוא ישקול אף להטיל עיצומים או להשבית את השלטון המקומי - כולל את מערך שירותי העזר של מערכת החינוך.

   

  יש לציין כי ביטול התכנית תהיה "נגיסה" נוספת בהישגיו של שר החינוך הקודם נפתלי בנט, שכן כמו קייטנות החנוכה, תכנית 'חוג לכל ילד' נחשבת לאחד המהלכים החשובים שהוביל בתקופת כהונתו.

   

  במשרד החינוך הכחישו את הכוונה לבטל את התכנית וטענו כי התקציב לשנת 2020 שוריין, אך יש לציין כי תקציב 2020 כלל לא אושר.

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "מדובר בבקשה שהועברה לוועדת הפטור בחשב הכללי. הועדה ביקשה ממשרד החינוך הבהרות לגבי סוגיות מהותיות בבקשה להתקשרות, שלא נענו עד כה על ידי המשרד. כל עוד לא יובהרו סוגיות אלו לא ניתן יהיה לאשרה".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הסכום עבור המשך הפעלת התוכנית אושר בחודש יולי 2019". ואולם, יש לציין כי החברה למתנ"סים טרם קיבלה את הכספים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים