שתף קטע נבחר

האלימות במגזר הערבי: משפחה ברחה מביתה לאחר שאוימה בירי והצתות

משפחה בת שמונה נפשות מכפר קרע נטשה את ביתה לאחר שרכבי המשפחה הוצתו ונורו יריות לעבר חלונות הבית. האב טוען שמקור האיומים בטעות בזיהוי: "החליטו שאני קשור לרצח בכפר". אחת מהבנות שהפסיקו ללכת לבית הספר: "מפחדת לצאת לרחוב". המשטרה: "המקרה נחקר"

  

 

משפחה בת שמונה נפשות מכפר קרע שבוואדי ערה החליטה לנטוש את ביתה בכפר ולעבור לגור ביישוב אחר לאחר שאלמונים הציתו את מכוניותיהם וירו לעבר ביתם. לטענת המשפחה הם אף נדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. אב המשפחה סיפר ל-ynet כי מקור האיומים בטעות בזיהוי: "קשרו אותי לאירוע רצח בכפר שלא קשור אלי. לא יודע למה חיפשו אותי".

המשפחה אשר מקבלת איומים ()
המשפחה שנטשה את ביתה
 

הוא הסביר מדוע החליט לנטוש את ביתו: "הכדורים עברו ליד הבנות שלי. כשראיתי שאנחנו בסכנת חיים יצאנו מהכפר והתגוררנו במשך חודש ימים בנגב אבל לא הסתדרנו. היום אנחנו גרים במקום אחר". הוא הוסיף: "אחרי שיצאנו מהבית הציתו אותו ולקחו את כל הבגדים. גם למקום עבודתי פחדתי לצאת וביקשתי מהבת שלי שלא תנהג ברכב".

המשפחה אשר מקבלת איומים ()
הירי לעבר כלי הרכב

מאז פתיחת שנת הלימודים ילדי המשפחה לא הולכים לבית הספר מחשש לחייהם. אחת מבנות המשפחה סיפרה: "ישבתי עם אחותי ואחי בסלון הבית. פתאום התחילו לירות לעבר הבית ללא הפסקה. למרות הצעקות כלום לא עזר. כדור אחד כמעט פגע בי והרג אותי".

 

היא הוסיפה: "המצב מאוד מפחיד ומדאיג אותי. אנחנו כל הזמן חיים בפחד כי מאיימים עלינו ברצח ואנחנו לא יודעים מה הרקע. אני מפחדת לצאת לרחוב, וגם כשאני יוצאת לעבודה אני מסתכלת ימינה ושמאלה לבדוק אם מישהו רודף אחריי ומתכוון לפגוע בי".

 

היא טענה כי המשפחה לא מקבלת עזרה מהרשויות: "פניתי למועצה המקומית בכפר קרע וביקשתי שהם יטפלו בעניין האיומים אבל הרווחה והחינוך ובתי הספר והמפקחים מזלזלים ולא מעניין אותם עד שירצחו אותנו".

המשפחה אשר מקבלת איומים ()
הבית שהוצת

המשפחה אשר מקבלת איומים ()

האב בא גם הוא בטענות לרשויות: "אף אחד לא דאג לילדים ולא שאלו. מתחילת שנת הלימודים הילדים בבית ומפחדים לחזור כי אין מי שידריך אותם. התחלתי לשלוח מכתבים למשרד החינוך ולמועצה המקומית ופתאום התחילו לדבר איתי אבל לא מצאו לילדים פתרון. רק בת אחת הולכת לבית הספר בצורה סודית ואני חושש שיקרה לה משהו"

 

האב עוד טוען כי "הבן שלי הגדול גם מאוים והוא לא מתגורר איתנו. הוא נחקר במשטרה ולקחו את מכשיר הטלפון שלו לפני כחודשיים ולא החזירו. יש בו ככל הנראה הקלטות לאיומים. לצערי המשטרה לא עשתה כלום. לא יודעים למה עד היום לא מצליחה לעצור את האנשים שפגעו בנו ורוצים לרצוח אותנו. אם ירצחו מישהו מהמשפחה אני מאשים את המשטרה והמועצה המקומית והרווחה והחינוך בכל הפגיעה. הם יודעים ושותקים. אם הייתי עשיר היחס היה אחר לגמרי".

 

המשטרה: "לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מידי בישובים הערביים"

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המקרה נחקר במשטרה ביסודיות בימים אלו תוך ביצוע מגוון פעולות חקירה במטרה לאתר את המעורבים ולמצות עמם את הדין. לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי בישובי החברה הערבית בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות. משטרת ישראל פועלת בנחישות לאורך כל ימות השנה נגד אחזקה, סחר ושימוש באמל"ח בכל זמן ובכל מקום. לצד חקירות יסודיות ומקצועיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצרו והעמדתו של כל פורע חוק לדין, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט בישובי החברה הערבית. מאז תחילת השנה נתפסו ע"י המשטרה למעלה מ-4000 אמצעי לחימה ונעצרו בכל רחבי הארץ מעל 3,600 חשודים, בגין עבירות אמל"ח וירי, מרביתם בחברה הערבית".

 

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד ער ורגיש לצורכי התלמידים ולמצבם. בתוך כך ובהתאם לבקשת ההורים, הילדים שובצו, לפנים משורת הדין, במוסדות החינוך של כפר קרע. משרד החינוך ושתי הרשויות המקומיות ממשיכות ללוות מקרוב את המשפחה, ועם שובם של הילדים אל שגרת לימודים הם יקבלו ליווי מקצועי ובכלל זה מענים טיפוליים רגשיים. אשר להסעות, הילדים יקבלו הסעות למוסדות החינוך עם הסדרת הרישום על ידי האב אל מול הרשויות המקומיות".

 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר: "המשפחה מוכרת לשירותי הרווחה שעמדו עמה בקשר בעבר. אנו מזמינים את המשפחה לפנות למחלקה לשירותים חברתיים שערוכה לסייע להם ככל שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים