שתף קטע נבחר

מרגל אמריקני ברוסיה? "אני פחות ג'יימס בונד, יותר מיסטר בין"

פול ווילן נעצר לפני שנה ברוסיה בחשד לריגול, כשלקח USB שלדבריו הכיל תמונות מהחופשה. הוא מאמין שרוסיה מחזיקה בו כדי לסכם עם ארה"ב על עסקת חילופי אסירים: "הם חשבו שתפסו את ג'יימס בונד. אני בן ערובה"

 

אמריקני שנעצר אשתקד ברוסיה בחשד לריגול אמר לבית המשפט שהוא "פחות ג'יימס בונד ויותר מיסטר בין", לפני שמעצרו הוארך בחודשיים נוספים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

פול ווילן, בן 49, הוא איש מארינס לשעבר. מלבד דרכון אמריקני יש לו גם אזרחות אירית, קנדית ובריטית. הוא משוכנע שמוסקבה "מחזיקה אותו כבן ערובה", וממתינה לעסקת חילופי אסירים. ווילן נעצר בדצמבר בטענה שניסה להשיג סודות מדינה. אם יורשע יישלח ל-20 שנות מאסר.

 

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
פול ווילן. עלול להישלח ל-20 שנות מאסר(צילום: רויטרס)

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: רויטרס)

"רוסיה חשבה שהיא תפסה את ג'יימס בונד במשימת ריגול. האמת היא שהם תפסו את מיסטר בין בחופשה", אמר ווילן בדיון הארכת מעצר בבית המשפט במוסקבה, בסופו הוחלט שיישאר במעצר לפחות עד 29 בדצמבר.

 

ווילן ביקש להחליף את השופט והתובע במשפטו, מכיוון שהתעלמו מתקיפה שעבר בכלא. "התעלמו מהעדויות שהצגתי. כשמדובר בשאלות על החוק תמיד פוסקים לטובת התביעה והשירות החשאי ברוסיה", טען בפני השופט, שדחה את בקשתו. "הייתי אזוק, שומר החזיק אותי והותקפתי", סיפר ווילן.

 

האמריקני, שמשוכנע שהפלילו אותו, סיפר שלקח USB ממכר שלו – והיה בטוח שיש שם תמונות מהחופשה שלו. עורך דינו, ולדימיר ז'רבנקוב, אמר שהמכר שהעביר לו את ה-USB היה היחיד שהעיד נגדו ושמדובר ב"פרובוקטור". שאר העדים, מכרים ותיקים שלו ווילן ברוסיה, העידו לטובתו.

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
ווילן מחזיק מכתב שהקריא בשימוע. "אני בן ערובה"(צילום: AFP)
 

פול ווילן אמריקני עצור בחשד ל ריגול רוסיה ארה
(צילום: AFP)

דיוויד ווילן, אחיו של פול, מוביל קמפיין לשחרורו. אתמול אמר דיוויד ל-AFP שלדעתו מוסקבה מוכנה להחליף אותו תמורת רוסים בכלא האמריקני. "אני חושב שבמקרה הזה מדובר פשוט בסחיטה אכזרית", אמר האח. "פול נתפס ומואשם באישום מטורף של ריגול".

 

את הדיונים בבית המשפט מנצל פול לפנייה לעיתונאים ולממשלות. היום הוא קרא "לראשי ממשלות ונשיאים לפעול בהחלטיות" ולעזור לו. היום הגיעו לבית המשפט לראשונה נציגים מארה"ב, בריטניה, אירלנד וקנדה - ארבע המדינות שווילן מחזיק בדרכון שלהן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים