שתף קטע נבחר

נסראללה נגד הנהגת המחאה בלבנון: "מאיפה הכסף?"

מזכ"ל ארגון הטרור השיעי יצא נגד מובילי ההפגנות בארץ הארזים - ורמז למעורבות ישראלית במחאה. "תשאלו את עצמכם למי יש אינטרס להכניס את לבנון לכאוס", שאל נסראללה וקרא לפעיליו לעזוב את מוקדי ההפגנות

 

הפגנות בלבנון (צילום: EPA)
חסן נסראללה נגד המפגינים(צילום: EPA)

בזמן שהמחאה ההמונית בלבנון ממשיכה ליומה התשיעי, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה חזר על התנגדותו להתפטרות הממשלה ובאופן לא מפתיע הפנה את האצבע המאשימה לגורמים זרים שמנסים להשפיע על הלך הרוח במדינה.

 

מנהיג ארגון הטרור השיעי אמר כי הוא חושש שההפגנות יובילו למלחמת אזרחים, תוך רמיזה שישראל מעורבת בהוצאת האזרחים לרחובות, והבהיר כי חיזבאללה לא יצטרף למחאה.

 

 

"חיזבאללה השפיל את ישראל, שפלשה ללבנון עם תזמורת צבאית", אמר נסראללה. "המשוואה הזאת השתנתה. תשאלו את עצמכם למי יש אינטרס להכניס את לבנון לבלאגן ולכאוס. אני מבטיח לכם שיש הוכחות וראיות שיש מי שרוצה לזעזע את המדינה. גם בתוך לבנון יש כאלה שאמרו בדלתיים סגורות שהמלחמה בין ארה"ב לאיראן שתפיל את ציר ההתנגדות".

 

הוא דחה את הטענות של המפגינים על כך שהמחאה היא התארגנות עצמאית, ואמר כי "המפגינים מקבלים הנחיות דרך אמצעי התקשורת, וזאת לא הערכה שלי, אלא מידע מבוסס. המפגינים צריכים לדעת שיש מי שמנתב את ההפגנות שלהם".

 

הפגנות בלבנון (צילום: AFP)
ההפגנות בלבנון(צילום: AFP)

לבנון מחאה ביירות מפגינים חסימת כביש כבישים חסימה הפגנה אוהל אוהלים (צילום: EPA)
אוהלים חוסמים את כבישי לבנון(צילום: EPA)

הפגנות בלבנון (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
לבנון מחאה ביירות מפגינים חסימת כביש כבישים חסימה הפגנה אוהל אוהלים (צילום: AP)
(צילום: AP)

הפגנות בלבנון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"האינטרס של כולנו הוא שהמחאה תישאר א-פוליטית", אמר נסראללה בנאום שנשא מהבונקר. "חיזבאללה לא ישתתף במחאה, כיוון שהדבר יצבע אותה בצבעים פוליטיים ויקשור אותה למתיחות האזורית".

 

נסראללה הדף את הדיווחים על העימותים בין פעילי חיזבאללה למפגינים, ואמר: "היום הצעירים חוסמים כבישים וצמתים, מבקשים תעודות זהות מאנשים שרוצים לעבור בדרך ומשפילים אותם. אם הצעירים לא יודעים את מה זה מזכיר, שישאלו את הדור המבוגר" (הכוונה לנוכחות הישראלית בלבנון - ד"ס). הוא פנה למנהיגי המחאה בדרישה להציג את מקורות המימון שלהם, ואמר: "הרבה מאוד כסף נשפך. כפי שאתם דורשים מאיתנו שקיפות, תהיו גם אתם שקופים ותראו לנו מאיפה הכסף. סימן שאלה גדול מרחף מעל עניין המימון".

 

כלי התקשורת בלבנון דיווחו לאחר נאומו כי בעקבות דבריו של נסראללה פעילי הארגון עזבו את מוקדי ההפגנות תוך עימותים עם כוחות הביטחון, אך המפגינים לא התרשמו יותר מדי מדבריו. בסוף הנאום החלו אנשי המחאה לצייץ בטוויטר בגנותו של נסראללה, ולעגו לו. "הנה הוא התחיל להפחיד אותנו במלחמת אזרחים", כתב אחד הפעילים.

 

מפגינה נוספת התייחסה לדבריו של נסראללה על תעודות הזהות וצייצה: "אנחנו לא דרשנו תעודות זהות מאף אחד, האנשים שלך הם אלה שעשו את הבעיות".

 

בתוך כך, מאות מפגינים יצאו הבוקר לרחובות וחסמו כמה מהכבישים המהירים במדינה, וכבישים נוספים, באמצעות צמיגים בוערים והקמת אוהלים. בין היתר, חסמו המפגינים לזמן קצר את הכביש שמחבר בין ביירות לצידון באמצעות צמיגים שרופים. אוהלים הוקמו על הכביש שמחבר בין מערב ביירות למזרחה, והמפגינים חסמו את תנועת כלי הרכב בציר. עם זאת, הם אפשרו מעבר של אמבולנסים וכלי רכב צבאיים.

 

למרות שמדובר במאות מפגינים ברחבי המדינה, עדיין מדובר בכמות קטנה יחסית של מוחים. עם זאת, גם בשאר ימי המחאה היא התגברה לקראת שעות הערב, וכך צפוי גם היום. עד עכשיו ההפגנות היו שלוות יחסית, למעט אמש, אז פרצו עימותים בין המפגינים לתומכי חיזבאללה - שהסתיימו במעורבות משטרתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים