שתף קטע נבחר

עקב תנאי עבודה: אלביט תפצה ב-690 אלף ש'

הרמת משקלים כבדים ללא אמצעי עזר גרמו להחרפת פגיעה בעמוד השדרה של טכנאי בחברה. שופטת קבעה: סביבת העבודה לא הייתה בטוחה

חברת "אלביט מערכות ל"א וסיגינט-אלישרא" חויבה לאחרונה לשלם לטכנאי שעבד ביחידה לביום מערכות לחימה כ-690 אלף שקל בגין נזקים שנגרמו לו עקב החמרה של פגיעה בעמוד השדרה. סגנית נשיא בית משפט השלום בתל אביב, אפרת אור-אליאס, קבעה כי סביבת העבודה שיצרה המעסיקה, שעובדיה נדרשו להרים ציוד במשקלים גבוהים ללא אמצעי עזר או הדרכה ראויה, הייתה פוגענית ולא בטוחה.

 

התובע (61) הועסק בשנים 2007-2004 בחברת "אלישרא" שלימים התמזגה עם "אלביט". בתביעה שהגיש ב-2013 בעקבות בעיות גב ופגיעה נוירולוגית הוא טען כי מצבו נגרם כתוצאה מעבודה פיזית מאומצת שבמסגרתה נדרש בין היתר להרים ציוד במשקלים גבוהים של בין 50 ל-150 קילו. לדבריו, חלק מעבודתו היה תחזוק גנרטורים כבדים בישיבה כפופה.

 

הוא התייחס לשני אירועים תאונתיים: הראשון אירע באפריל 2006, כשהרים עם עובד נוסף חבית שמן ששוקלת 180 קילו, וכשחברו עזב לפתע את אחיזתו נפל כל המשקל עליו. האירוע השני התרחש לטענתו ארבעה חודשים לאחר מכן, כשסחב לבדו גנרטור ששוקל 100 קילו.

 

אלביט הכחישה את הטענה שהתובע נדרש לשאת משאות כבדים או שביצע עבודה בכפיפה. לדבריה עמדו לרשותו מלגזות ובימת הרמה וצוות עובדים שהיה עליו להיעזר בו. לדבריה התובע קיבל הדרכה לביצוע העבודה בבטחה ואף עבר קורס נאמני בטיחות. לטענתה, תנאי העבודה הם לא הגורם לבעיות הגב שלו, ומכל מקום, הוא אחראי למצבו משום שלא השתמש בכלים שהועמדו לרשותו.

 

השופטת אור-אליאס קיבלה את התביעה בכל הנוגע לתנאי העבודה והאירוע הראשון, שלאחריו בוצע תחקיר ויש מסמכים המאשרים את התרחשותו (בניגוד לאירוע השני שקיומו לא הוכח). היא מצאה כי המשקלים של הציוד שנדרשו עובדי היחידה לשאת לא היו סבירים והיה על הנתבעת להיות ערה לסיכון ולנקוט אמצעים למנוע אותו.

 

בפסק הדין צוין כי בניגוד לטענות החברה, בשנותיה הראשונות של היחידה לא היה ציוד עזר מספיק והעובדים נדרשו להרים את המשאות הכבדים בעצמם. כל זאת, כשכוח האדם היה מצומצם. נקבע כי גם אם לצורך העניין נדרשו ארבעה עובדים להרים חבית ששוקלת 200 קילו, עדיין מוטל משקל כבד מאוד על עובד יחיד.

 

השופטת קיבלה גם את טענת התובע שלפיה במשך תקופה לא קצרה הוא נדרש לתחזק גנרטורים כשהוא רוכן מעליהם בכיפוף וכריעה, וקבעה כי הדבר אינו סביר.

 

בפסק הדין צוין כי החברה הייתה ערה לבעייתיות שבתנאי העבודה ביחידה, ולכן לאורך הזמן הביאה ציוד עזר ופיתחה נהלי עבודה. אלא שלפחות בתקופה הראשונה של העבודה ביחידה תנאי העבודה לא היו סבירים, והעובדים לא קיבלו הדרכה מספקת. "הנתבעת יצרה סביבת עבודה לא בטוחה ואף פוגענית", כתבה השופטת וקבעה כי הנתבעת התרשלה כלפי התובע.

 

היא קיבלה את חוות דעתו של האורתופד שמונה מטעם בית המשפט, שלפיה מחצית מ-30% הנכות של התובע נגרמה כתוצאה מתנאי העבודה. בהתאם לכך השופטת פסקה לו, לאחר ניכוי תגמולי ביטוח לאומי, פיצויים של 578,403 שקל ובנוסף הוצאות משפט של 10,699 שקל ושכר טרחת עו"ד של 100 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: אריאל חרמוני
אלביט
צילום: אריאל חרמוני
מומלצים