שתף קטע נבחר

שעון הקיץ שהסתיים הבוקר תרם למשק 350 מיליון שקל

לפי האוצר, התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שעון הקיץ הביא לעלייה בפריון, לגידול בצריכה ולחיסכון באנרגיה. הממשלה הבאה תכריע אם להשאיר את שעון הקיץ כל השנה, כמו באירופה

 

 

שעון הקיץ, שנמשך 7 חודשים - מ-29 במרץ ועד לפנות בוקר (א') תרם למשק 350 מיליון שקל לפחות. כך לפי הערכות של משרד האוצר, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר. כן חסך שעון הקיץ הארוך בחיי אדם, בשל שעת אור נוספת, שהפחיתה את מספר תאונות הדרכים.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

האיחוד האירופי: סוף למעבר משעון חורף לקיץ

מחאת שעון קיץ במרוקו: טיפסו למגדל והזיזו מחוגים

שיא במכירה פומבית: בקבוק ויסקי מקאלן נמכר ב-1.9 מיליון דולר

 

שעון הקיץ הופעל השנה בישראל לראשונה שלא במקביל לאיחוד האירופי, שהחליט לבטלו ולקבוע כי כל מדינה יכולה לקבוע אם להותיר לאורך כל השנה את שעון הקיץ או את שעון החורף.

נתיבי איילון ()
נתיבי איילון. פחות תאונות בערב בזכות שעון הקיץ
 

שעון הקיץ חוסך בעיקר באנרגיה, אך גם משנה את חיינו בעיקר בשעות הערב. תוספת שעת אור בשיאו של היום, בין 6 ל-8 בערב, מביאה ליותר בילויים, קניות וטיולים בשעות אלה. כמו כן שעת האור הנוספת מביאה לעלייה בפריון העבודה, שתמיד נמוך יותר בשעות החושך, ומביאה לנהיגה בטוחה יותר בדרכים, שחלקן חשוכות כאשר יורד הלילה.

 

באיגוד לשכות המסחר אמרו ל"ממון" ול-ynet כי לשעון הקיץ הייתה תרומה להעלאת הפדיון, לגידול בצריכה בענפי המסחר והשירותים וכן להעלאת פריון העבודה וחיסכון ניכר באנרגיה. "לשעון הקיץ תרומה חשובה לצמיחת המשק, במצטבר, במאות מיליוני שקלים, ובחיזוק המגזר העסקי", אמרו באיגוד.

 

עלייה של 15% בפדיון בתי העסק

על פי ההערכה, העלייה בפדיון היומי של החנויות ובתי העסק בארץ בתקופת שעון הקיץ הגיעה לכ-15% לעומת שעון החורף, בעיקר בשל הגידול בצריכה הפרטית בשעת האור הנוספת. מדובר בתוספת של 50 מיליון שקל.

 

כמו כן כל שעת אור נוספת העלתה את הפדיון בעסקים מהצריכה הפרטית ביום בכ-350 אלף שקל. נתון זה בא לידי ביטוי בגידול של כ-50 מיליון שקל בפדיון המגזר העסקי בחודשי הקיץ.

 

בנוסף, השימוש בשעון הקיץ תרם לעלייה בפריון בעבודה ולחיסכון חלקי בעלויות החשמל בסכום כולל של כ-70 מיליון שקל. זאת למרות השימוש המרובה במזגנים בחודשי הקיץ. מבדיקת התאחדות התעשיינים עולה כי בסך הכל התועלת הכלכלית למשק יכולה להגיע לכ-300 מיליון שקל ואף יותר.

 

מנתוני הממשלה והארגונים הכלכליים עולה כי החיסכון באנרגיה מגיע ל-50 עד 70 מיליון שקל. השיפור בפריון העבודה ובכושר התחרות של המשק והגידול במכירות ענפי הבילוי, הפנאי והתיירות מסתכמים בכרבע מיליארד שקל. העלייה בפעילות המשק גורמת לעלייה בצמיחה, על פי ההערכות ב-0.1% לפחות.

 

תרומה לירידה במספר תאונות הדרכים

בנוסף, הירידה המוערכת בהיקף של עשרות תאונות הדרכים בכל יום בשעת האור הנוספת, חוסכת חיי אדם ופציעות, ובכסף מדובר בחיסכון של מיליוני שקלים של טיפול רפואי ונזקים לכלי הרכב.

 

במשרד הבריאות ציינו, עם ההחלטה להאריך את שעון הקיץ לפני שנים אחדות, כי להרחבת משך החלתו של שעון הקיץ יש השפעה חיובית על הבריאות הגופנית והנפשית. באיגוד לשכות המסחר ציינו כי לשעון הקיץ יש השפעה פסיכולוגית משמעותית, מאחר שיש יותר אור לזמן איכות ולבילוי עם המשפחה ולקניות.

 

הממשלה החדשה, כשתוקם, תצטרך להכריע אם לבטל לחלוטין את שעון החורף, כפי שנעשה השנה במדינות רבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תרומה לירידה במספר תאונות הדרכים
מומלצים