שתף קטע נבחר

עפר שלח: "ממשלת מיעוט? שום דבר לא יורד מהשולחן"

חבר הכנסת מכחול לבן התייחס באולפן ynet לקיפאון הפוליטי: "כשיבינו ששעון הבחירות מתקתק דברים יתחילו לזוז". על דברי רה"מ, שאמר כי האחדות נחוצה לטיפול בבעיות הביטחוניות: "אין אדם שזילות הביטחון בפיו כמו נתניהו"

 

 

 

רגע לפני פגישת נתניהו-גנץ, חבר הכנסת עפר שלח (כחול לבן) לא פסל הבוקר (ראשון) באולפן ynet את האפשרות שבסופו של דבר תוקם ממשלת מיעוט, אך טען כי עדיין תיתכן הקמת ממשלת אחדות בראשות בני גנץ: "אני מאמין ביכולת שלנו. שעון הבחירות מתקתק וככל שזה יתקבע בתודעה שלשם אנחנו הולכים, אני מקווה שדברים יזוזו".

 

בניגוד לדבריו הבוקר של חבר הכנסת ממפלגתו, חילי טרופר, שטען כי כחול לבן פוסלת כינון ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, שלח השיב אחרת לשאלה האם אופציית ממשלת מיעוט עדיין קיימת ואמר כי: "אל מול הסיוט של בחירות שלישיות, אל מול המשבר הדמוקרטי של בחירות שלישיות, שיתוק המדינה לשנה וחצי ואובדן האמון כמעט טוטאלי של הציבור במערכת הפוליטית, שום דבר לא יורד מהשולחן".

 

עפר שלח (צילום : יאיר שגיא)
עפר שלח(צילום : יאיר שגיא)

שלח טען כי מדובר בשלב זה רק בתחילתו של התהליך: "קיבלנו את המנדט לפני יומיים, זה יום העבודה הראשון האמיתי. אנחנו מתחילים בתהליך של פגישות עם ראשי סיעות ומפלגות בכנסת. בחלקו זה עבודה של צוות המו"מ וחלקו ייעשה בכנסת".

 

- אנחנו לפני 28 ימים של עוד מאותו דבר ורק אח"כ נגיע לתקופה שבה משהו יכול להשתנות?

 

"זה ממש לא עוד מאותו דבר, מי שתולה את יהבו ב-21 ימים שאחרי עושה טעות. צריך עכשיו בתוך התהליך שהמפלגות הרלוונטיות להרכבת הקואליציה וכולנו יבואו לדבר עם כחול לבן על ממשלה בראשות גנץ, והדבר העיקרי ששונה הוא שהמנדט היה אצל נתניהו 25 ימים והוא לא עשה שום מאמץ, אנחנו נעשה כל מאמץ".

  

בנימין נתניהו ראובן ריבלין בני גנץ (צילום: עמוס בן גרשום/ לע
גנץ ונתניהו אצל הנשיא ריבלין. יפגשו היום בקריה(צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ )
 

- גנץ יגיד היום לנתניהו שזה או הגוש או להיות ראשון ברוטציה?

"הליכוד צריך להתפרק מהתבצרות בעמדה שבה הוא עמד כל זמן שהמנדט היה אצלו, העמדה שאומרת שנתניהו יהיה ראשון ואנחנו עם גוש של 55. הצעה הגיונית שמונחת על השולחן, היא שכחול לבן והליכוד, שתי המפלגות הגדולות שהן יחד 65 מנדטים מרכיבות יחד ממשלה, בני גנץ שהוא ראש המפלגה הגדולה ראשון ברוטציה כמו שהיה בשנות ה-80. לבנימין נתניהו יש שנתיים שבהן הוא יכול לסדר את ענייניו המשפטיים. אם יסדר אותם הוא יהיה ראש הממשלה, לא יסדר אז מישהו אחר מהליכוד".

 

- כרגע ראש ממשלה יכול לכהן עם כתב אישום.

 "אנחנו לא נהיה בממשלה עם ראש ממשלה שיש לו כתב אישום, אי לכך לא תהיה ממשלה עם ראש ממשלה שיש לו כתב אישום".

 

- גם הנבצרות לא על הפרק?

"ב-25 הימים הבאים ראש הממשלה הפוטנציאלי היחיד הוא בני גנץ. לסוגיית הנבצרות, דעתי הפרטית היא זו: הסיטואציה שבה יש אדם, ראש ממשלה שגר בבלפור והעבודה שלו היא לקום בבוקר וללכת לבית משפט היא סיטואציה בלתי אפשרית".

 

הבוקר שוב קרא נתניהו לכינון ממשלת אחדות לאומית לצורך ההתמודדות עם האיומים הביטחוניים ואמר: "אנחנו רואים מה מתרחש במזרח התיכון. אנחנו יודעים שהכוח ששירת אותנו עד עכשיו חייב להתעצם, זה מחייב החלטות קשות מאוד, מה שנאמר על ידי ועל ידי הרמטכ"ל הוא לא ספין, אנחנו צריכים להחליט החלטות קשות שמחייבות ממשלה עם כתפיים רחבות.

 

 

"החשיבות ביצירת ממשלת אחדות לאומית רחבה היא לא שאלה פוליטית, זו שאלה לאומית וביטחונית ראשונה במעלה ואני מקווה שנוכל לקדם את היעד הזה בימים הקרובים, זו נשארה המטרה שלנו, זה מה שהמדינה זקוקה לו בעת הזאת".

 

שלח התייחס לדברי נתניהו ולעצם העובדה שהפגישה בין גנץ ונתניהו מתקיימת היום בקריה: "למדינת ישראל יש בעיות ביטחוניות ותמיד אפשר להיתלות בהן כנימוק לדברים. אין אדם, אין ראש ממשלה במדינת ישראל, שזילות הביטחון בפיו כמו בנימין נתניהו. הוא מדבר על התוספת התקציבית לביטחון כבר שנה ולא עשה דבר וחצי דבר בנושא הזה, הרמטכ"ל כבר כמעט שנה בתפקידו ולא אושרה תוכנית רב שנתית. מי שבאמת אכפת לו מבעיות מתנהג אחרת, מי שחושב שהמצב הביטחוני כזה חמור ילך עם התסריט שאני אמרתי, בני גנץ ראשון, שנתיים ואח"כ נציג הליכוד, אם המצב הביטחוני כזה חמור נראה אותך מתנהג בהתאם".

  

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים