שתף קטע נבחר

החלטה מכוננת לגבי אימוץ של ידועים בציבור

השופט אלון גביזון אפשר לבני זוג שלא התחתנו לנהל הליך אימוץ פשוט בדיוק במו בני זוג נשואים. "הגיעה השעה לעגן את זכותם", כתב

ידועים בציבור שמנהלים תא משפחתי יציב זכאים לאמץ בדרך המלך שקבועה בחוק האימוץ בדיוק כמו בני זוג נשואים, וללא צורך להשתמש בחריגים שמקשים על התהליך. כך קבע סגן נשיא בית המשפט למשפחה בבאר שבע, אלון גביזון, בפסק דין מכונן שפרסם לאחרונה. הוא ציין כי המציאות ושינויי העיתים מחייבים פרשנות גמישה יותר להוראת החוק שנוסחה לפני יותר מ-30 שנה.

 

פסק הדין ניתן במסגרת בקשת אימוץ שהגישו בני זוג שמשמשים משפחת אומנה לילדה כבת 4 מיום לידתה. היועץ המשפטי לממשלה והעובדת הסוציאלית לחוק האימוץ הביעו הסכמה מלאה לבקשה, אך השאלה שעלתה הייתה אם אפשר להעניק לבני הזוג צו אימוץ בדרך המלך שקובע החוק, או שמא יש צורך להפעיל חריגים, לנוכח העובדה שאינם נשואים.

 

שאלה זו נבעה מסעיף 3 לחוק האימוץ, שקובע כי "אין אימוץ אלא על ידי איש ואשתו" - נוסח מלפני כ-30 שנה שכיוון לבני זוג נשואים.

 

השופט גביזון ציין שעד עתה אושרו בקשות של ידועים בציבור באמצעות שימוש בחריגים שונים שקבועים בחוק, אך הוא סבור כי הגיעה השעה לעגן את זכותם לאמץ בדרך המלך בדיוק כמו בני זוג נשואים.

 

לדבריו, אנחנו כבר לא חיים בעולם שבו נישואים הם אקט שמעיד על יציבותו של תא משפחתי. "להבנתי, במציאות בה אנו חיים כיום עת התא המשפחתי מקבל צורות שונות, לרבות זוגות ידועים בציבור, לא ניתן לומר כי לתא המשפחתי הכולל איש ואישה הנשואים זל"ז יציבות העולה על היציבות בתא משפחתי הכולל איש ואישה המקיימים מערכת זוגית של ידועים בציבור", כתב.

 

השופט ציטט מדבריהם של שופטי העליון המנוחים מישאל חשין ואדמונד לוי, שבאחת הפרשות המכוננות בתחום האימוץ כתבו בהרחבה על הצורך בהתאמת הוראות החוק לתמורות בחברה הישראלית והמערבית.

 

בנוסף הוא קבע שלדעתו הענקת פרשנות גמישה לסעיף 3 מתאפשרת מעצם העובדה שהחוק לא מגדיר את הביטוי "איש ואשתו" ככזה המתייחס רק לבני זוג נשואים, ואף יש בו הוראה שמקנה לבית המשפט סמכות רחבה לקבל החלטות שמשרתות את טובת הקטין.

 

בפסק הדין צוין כי חוק האימוץ חייב להשתלב גם עם הוראות חוק האומנה מ-2016 שמאפשרות לידועים בציבור לשמש כמשפחת אומנה. השופט הבהיר כי רבות מבּקשות האימוץ מגיעות ממשפחות אומנה, וקשה להאמין שהמחוקק התכוון לאפשר לידועים בציבור להיות משפחת אומנה במשך שנים, אך למנוע מהם את האימוץ כשהילד מוכרז כבר אימוץ.

 

לגופו של המקרה הנוכחי, השופט גביזון ציין כי התרשם מבני זוג שמעניקים לילדה תא משפחתי חם, אוהב ויציב מזה שנים, וקבע כי הם זכאים לאמץ אותה וזוהי טובתה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר בתי המשפט
השופט אלון גביזון
צילום: אתר בתי המשפט
tsfati & blumberg photography
עו"ד אורטל שמואל גנון
tsfati & blumberg photography
מומלצים