שתף קטע נבחר

קנס לבעל בית בד שהזרים פסולת נוזלית לשדות בגליל

בעל בית בד בגליל המערבי נקנס על ידי המשרד להגנת הסביבה, בגין הזרמת פסולת המתקבלת מתהליך הכנת שמן הזית לשטחים חקלאיים ולסביבה הטבעית

עונת המסיק החלה, וכך גם פעולות האכיפה שנועדו למנוע הזרמות והשלכות בלתי חוקיות של פסולת העקר, המתקבלת בעת הכנת שמן הזית. במהלך סיור של פקחי המשרד להגנת הסביבה באזור הגליל המערבי נצפה צינור שבו חורים, המזרים עקר אל קרקע חקלאית השייכת לבעל בית בד באזור. כמו כן התגלתה בריכה של עקר וממנה נמשכה הזרימה אל חלקות נוספות של בעל בית הבד ושל בעלי שטחים אחרים. משם המשיכה הזרימה של הנוזל לתוך ערוץ נחל יסף.

 

 

המשרד להגנת הסביבה הטיל על בעל בית הבד קנס על סך 3,000 שקל בגין הזרמת עקר אל שטחים חקלאיים ולסביבה הטבעית, תוך דרישה לעצירת הזרימה וטיפול תקין בעקר.

 

העקר הוא פסולת נוזלית המתקבלת מתהליך הכנת שמן הזית בעונת המסיק, ומכילה ריכוז גבוה מאוד של חומרים אורגניים וחומרים רעילים. כאשר פסולת זו מוזרמת למערכת הביוב בניגוד לחוק, היא מגיעה למתקני הטיפול האזוריים בשפכים (מט"שים) שאינם ערוכים לקלוט אותה, ותהליך הטיפול הביולוגי המתבצע בהם נפגע על-ידי החומרים הרעילים. כתוצאה מכך, איכות הקולחים ביציאה מהמט"ש יורדת משמעותית, והקולחים אינם מנוצלים להשקיה.
הזרמת העקר לשדות (צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים)
הזרמת העקר לשדות(צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים)

הזרמת העקר לשדות (צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים)
הזרמת העקר לשדות(צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים)

 

אבי רדעי, מנהל אגף סביבה חקלאית במשרד להגנת הסביבה התייחס למסיק בשנה שעברה, וציין כי "מסיק הזיתים בשנת 2018 בחברה הערבית והיהודית היה בכמויות קטנות באופן משמעותי יחסית לשנה שלפני. בהתאם לכך, כמויות העקר שאיתן התמודדנו בשנה שעברה היו קטנות באופן יחסי לשנים קודמות ולכן נתקלנו בבעיות מינוריות בלבד במט"שים ובשטחי הפיזור. גם במקרים שבהם גילינו ליקויים שתוקנו במערך הבקרה והביצוע, לא נגרם נזק סביבתי.

 

"עם זאת, במהלך עונת מסיק 2018 קטן שיעור הזרמת עקר לביוב וגדל שיעור עקר מפוזר, שיעור בתי בד מפזרים באופן תקין ועוד. בנוסף, נסגרו מספר בתי בד שגרמו לנזקים סביבתיים - פועל יוצא של פעולות בקרה ואכיפה שהפעיל מולם המשרד להגנת הסביבה בשנים קודמות. עונת 2019 היא ברוכה, והכמויות בה אמורות להיות גבוהות יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים
הזרמת העקר
צילום: אייל דרור, רשות הטבע והגנים
מומלצים