שתף קטע נבחר

אריה מליניאק

70 שנים, 7 שיעורים / מליניאק

מחלת הפוליו כילד, הטיפ מוולט דיסני, השיעור מרלף קליין, המרפסת בבית משפחת גרשון ולמה לפעמים צריך להנמיך את הסל כדי לחלום גבוה. יום הולדת 70 זו הזדמנות מצוינת לסיכום ביניים

שיעור 1

גם עם קלף פתיחה גרוע אפשר לקחת קופה גדולה.

התחלתי את חיי ברגל שמאל, תרתי משמע, פשוט כי צד ימין בגופי היה משותק. נולדתי ב-25 באוקטובר 1949 במדינה בת שנה, קצת אחרי מלחמת העצמאות, מחסור באוכל ומגיפת פוליו. לא זוכר שסבלתי. היה דווקא כיף לא ללכת לגן כי רבקה הגננת לא ויתרה על אף ילד, ובימי שישי הייתה מביאה את הגן אליי.

 

כעבור 17 שנים הייתי כבר שחקן נבחרת ישראל, בגיל 34 אימנתי את הנבחרת וב-30 השנים האחרונות אני מאמן מנהלים בכירים במשק. זה קרה כי במוח, כך אני מאמין, יש מסך דמיוני עליו אנחנו מקרינים את החלומות והמטרות. ככל שהתמונה שמוקרנת חדה, בהירה וצבעונית, גדל הסיכוי שנפעל בעוצמה והדברים יקרו במציאות. אין תרופה לפוליו, אבל אחרי כמה חודשים יד ורגל ימין התחילו לזוז. היה לי מזל, את השאר עשיתי בעצמי.

המלצה: אל תחכו לקלף מנצח, עלו למגרש!

 

אריה מליניאק
אריה מליניאק

 

שיעור 2

(המשך לשיעור 1) הכל אפשרי

וולט דיסני טען שכל מה שאתה חולם יש בך את הפוטנציאל לבצע. אם אני מעביר בגיל 70 סדנאות חדשנות לחבר'ה בני 25 בחברות הייטק, אז הוא צדק. ב-1976 העברתי קורס מדריכים ברמה"ש, ראיתי המוני ילדים משחקים ברחובות והצעתי לראש המועצה פסח בלקין להקים בית ספר לכדורסל לילדים מגיל 8.

 

אצלנו מתחילים בגיל 12, הסביר לי, כי בני 8 לא מגיעים לסל גבוה עם כדור גדול. הנמכנו את הסלים, קנינו כדורים קטנים וכאלף ילדים נרשמו. אחד מהם היה נדב הנפלד, אבל מאות נוספים אני פוגש כמנהלים, אמנים, מפיקים. תותחים. הקמנו ליגה למועדונים באזור תל אביב, כעבור שנה כבר היו מאות קבוצות רשומות בליגת קט־סל באיגוד הכדורסל.

 

גדל בליגת הקט-סל. נדב הנפלד (צילום: יוסי רוט) (צילום: יוסי רוט)
גדל בליגת הקט-סל. נדב הנפלד(צילום: יוסי רוט)

 

בתחילת שנות ה-80 הליגה הוצפה בזרים. החלטתי להקים ליגת קיץ כחול-לבן והשחקנים הישראלים התייצבו לדגל. כשאוהדים מכל הארץ נשארו מחוץ לאולם ברמת־השרון, עברנו לאולם באוניברסיטת תל אביב. חברות מסחריות לחצו לפרסם על גופיות השחקנים ולהציב שילוט במגרש, ערוץ 2 הניסיוני שידר את הגמר, גלידות חולקו חינם בכניסה, קומפקט־דיסק לאוהד שקלע מחצי מגרש, הקהל היה בוחר בכל ערב את ההרכבים בדראפט ונהנה מתחרות שלשות לצלילי "גברת עם סלים". בהמשך התחשבתי באוהדים מהפריפריה והוצאתי את הליגה לסיבוב מטבריה עד אילת.

 

המלצה: במקום להתלונן, עשו משהו. הסל גבוה? תנמיכו. הכדור גדול? תקטינו. כוכבים מתפנקים? תנו צ'אנס לצעירים.

 

שיעור 3

יש קיצורי דרך. למדו ממי שכבר הצליח ויודע

בקיץ 1976 העביר ג'ון וודן השתלמות מאמנים במכון וינגייט. חלק מהנוכחים שציפו אולי מהמאמן שזכה ב-11 אליפויות עם מכללת UCLA לאנקדוטות על קארים עבדול ג'באר וביל וולטון, התאכזבו ופרשו. הייתי מהופנט ורשמתי כל מילה, וכשוודן הציג בסוף היום מערך התקפי (2:3 גבוה) אימצתי והשתמשתי בו לאורך כל העונה בהפועל ר"ג. הפסדנו את האליפות רק במשחק האחרון בגומלין למכבי תל אביב, שבוע אחרי שהם זכו בגביע אירופה בבלגרד 1977.

 

רלף קליין לימד בנבחרות הנוער אספקטים בכדורסל שייבא ממכללות בארה"ב שלא הכרנו. התמזל מזלי שהייתי גם עוזרו והחלפתי אותו באימון נבחרת ישראל, אבל לא פחות למדתי מפיני גרשון שהיה העוזר שלי, יום-יום אצל אמא שלו במרפסת. כשמפסידים במשחק, חשוב לא להפסיד את השיעור.

 

מליניאק עם פיני גרשון ורלף קליין ב-1984 (צילום ארכיון: יוסי רוט)
מליניאק עם פיני גרשון ורלף קליין ב-1984(צילום ארכיון: יוסי רוט)

 

המלצה: אל תתעקשו לעשות את כל הטעויות בעצמכם. צפו בהרצאה של ג'ון וודן ב-TED על ההבדל בין הצלחה לניצחון.

 

שיעור 4

הרכבת הלא נכונה יכולה להביא אותך לפעמים למקום הנכון!

הצלחה בחיים דורשת קבלת החלטות במצבי חוסר ודאות. ב-1992 הסכמתי לעמוד בראש ועדה לרפורמה בספורט בישראל בלי ניסיון מוקדם. זו הייתה ועדת חלומות של אנשי ציבור,

ספורט ועסקים. ההחלטה החשובה ביותר הייתה ללמוד תחילה למה רק 4 מתוך 44 המלצות של ועדות קודמות יושמו. התוצאה: צירפנו לדוח שלנו תוכנית ביצוע, לוחות זמנים וסנקציות. 90 אחוז מההמלצות שלנו יושמו!

 

ההחלטה הקריטית השנייה הייתה לקחת את אימון נבחרת ישראל ב-1984. עמי שלף הזהיר אותי שלמרות שהצלחתי בקבוצות ובנבחרת הנוער, הנבחרת מבוגרת ועומדת לפני החלפת משמרות, ואחרי ההצלחות הגדולות בטורינו 1979, פראג 1981 ונאנט 1983, הציפיות בשמיים. הוא צדק, אבל לא בטוח שהצעה כזאת תחזור. המקום השביעי שלנו נחשב לכישלון, אבל במהלך השנים התברר שמ-1985 הנבחרת סיימה רק פעם אחת במקום השביעי, 14 פעמים במקומות 9־22 ופעמיים לא עלתה בכלל.

 

אורי לוי מראיין את מליניאק לערוץ 1 בשנות ה-80
אורי לוי מראיין את מליניאק לערוץ 1 בשנות ה-80

 

המלצה: When you have to shoot, shoot!

 

שיעור 5

הלימוד לא מסתיים לעולם

אני משקיע 10 אחוז מההכנסות בהתפתחות אישית ובלימוד מהמנטורים הגדולים בעולם ומעביר הלאה. שנים ליוויתי בחטיבת ביניים "נווה יהונתן" ברמלה תוכנית שמבוססת על אותם עקרונות שאני מנחיל בחברות עסקיות. במרכז פסג"ה להשתלמויות מורים בעפולה בחרו להציב בכניסה ציטוט מטור שלי במדור הספורט: "מי שאין לו מה ללמוד, אין לו גם מה ללמד!"

 

המלצה: הקשבה חשובה מדיבור. שאלו את הלקוחות מה הם צריכים ותנו להם את זה.

 

שיעור 6

תגיד מה שאתה חושב, עשה מה שאתה אומר

שהמעשים ידברו בשבילכם. אין לי טענות לאוהדים ששרים "התקווה" ומעודדים עשרה זרים שמשחקים בשביל כסף. שמעון מזרחי עשה עבודה נהדרת כיו"ר מכבי ת"א, אבל סגן יו"ר איגוד הכדורסל ומינהלת הליגה לא יכול להעביר חוקים שפוגעים בשחקנים הישראלים ובנבחרת ישראל, ולכן לא יכול להיות חתן פרס ישראל.

 

שמעון מזרחי בהיכל (צילום: ראובן שוורץ)
לא יכול להעביר חוקים שפוגעים. שמעון מזרחי(צילום: ראובן שוורץ)

 

אצלי כחול־לבן עומד לפני צהוב, אדום או ירוק, והיחידה שמייצגת את ישראל היא הנבחרת! בריאות ואריכות ימים לשמעון.

 

המלצה: מי שהתעייף מזגזוגים, שיקבע לעצמו סדרי עדיפות, ישמור עליהם וישחק על פיהם.

 

שיעור 7

קבעו כללי משחק ושחקו לפיהם

אין לי בעיה להמשיך לשחות נגד הזרם ולהחזיק עוד 70 שנים באותם עקרונות: הספורט כחול־לבן, זרים רק כחיזוק. מינהל ספורט תקין הוא תנאי לקבלת תקציב. התחרותיות היא שתביא רייטינג וכסף, לא ההפך.

 

אני כותב בעיתון, אבל לא עיתונאי, יש לי רישיון טיס אבל אני לא טייס, לא מזמן הוצאתי לאור ספר "לנצח זה מקצוע", אבל אני לא סופר.

 

המלצה: אל תבזבזו זמן ביציע, כי החיים הם לא שיטה להעביר זמן. לנצח זה מקצוע. בהצלחה! 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים