שתף קטע נבחר

האסטרואיד היגיאה עשוי להשתדרג לכוכב לכת ננסי

חוקרים צילמו את האסטרואיד הנמצא בין צדק למאדים. עתה הם מקווים שהוא ישודרג לדרגה של כוכב לכת ננסי, כיוון שהוא עונה כעת לכל הדרישות

כוכב לכת ננסי נוסף במערכת השמש שלנו? האסטרואיד היגיאה, הנמצא בחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק, עשוי לקבל שדרוג בקרוב ולהפוך מאסטרואיד לכוכב לכת ננסי. אם הוא יקבל הכרה - היגיאה יהיה כוכב הלכת הננסי הקטן ביותר במערכת השמש.

 

יקבל שדרוג? האסטרואיד היגיאה (צילום:  ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm)
יקבל שדרוג? האסטרואיד היגיאה(צילום: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm)

 

אסטרונומים הצליחו לצלם ברזולוציה גבוהה את היגיאה, האסטרואיד הרביעי בגודלו בחגורת האסטרואידים. בתצלום נראה כי סלע החלל הוא עגול - תנאי הכרחי כדי שהוא יחשב ככוכב לכת ננסי. היגיאה כבר עמד בדרישות האחרות לסיווג ככוכב לכת ננסי, כיוון שהוא מקיף את השמש, במסלולו סביב השמש נשארו גופים זרים לאחר היווצרות גרם השמיים והוא אינו ירח המקיף כוכב לכת אחר.

 

צוות החוקרים בראשותו של פייר ורנזה ממכון המחקר לאסטרופיזיקה במרסיי, מצא כי קוטרו של היגיאה האו כ-430 ק"מ. לשם השוואה, קוטרו של כוכב הלכת הננסי פלוטו, שאותו רוצים להחזיר לדרגת כוכב לכת, הוא 2,400 ק"מ. כרגע כוכב הלכת הננסי הקטן ביותר במערכת השמש הוא קרס, הנמצא גם הוא בחגורת האסטרואידים. קוטרו של קרס הוא כ-900 ק"מ.

 

מי שצריך לתת את האישור לשדרג את היגיאה מדרגת אסטרואיד לדרגת כוכב לכת ננסי הוא האיחוד האסטרונומי הבינלאומי - הגוף שהוריד לפני למעלה מעשור את פלוטו בדרגה לכוכב לכת ננסי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm
התמונה שצילמו החוקרים
צילום: ESO/P. Vernazza et al./MISTRAL algorithm
מומלצים