שתף קטע נבחר

עוד ליל דמים בעיראק: 18 הרוגים וכמעט 1,000 פצועים

בכרבלא ירו כוחות הביטחון אש חיה לעבר המפגינים ולפי דיווחים, גם דרסו את חלקם במכוון. עד ראייה סיפר שחלק מכוחות הביטחון היו רעולי פנים ובלבוש אזרחי. "זה פשע מלחמה, אסור לשתוק". בבגדד הפרו אלפים עוצר לילי

לפחות 18 בני אדם נהרגו הלילה (ג') ועוד 865 נפצעו מירי של כוחות הביטחון העיראקיים בהפגנות בכרבלא. כך מסרו גורמי ביטחון ורפואה. כלי תקשורת ערביים דיווחו על עימותים קשים בעיר השיעית הקדושה. לפי חלק מהדיווחים, כלי רכב של כוחות הביטחון דרסו מפגינים במכוון.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

ההפגנות נמשכות זה היום החמישי ברציפות כחלק ממחאת ההמונים נגד ממשלתו של עדל עבד אל-מהדי, והן הגל השני של פרעות שהחל בתחילת החודש. לפחות 250 בני אדם נהרגו בהפגנות מתחילת אוקטובר ואלפים נפצעו. המפגינים זועמים על האליטה הפוליטית, שלדבריהם אינה מצליחה לשפר את איכות חייהם גם כעת, כשבעיראק לא שוררת מלחמה ודאעש סולק כבר לפני שנתיים.

 

ברשתות החברתיות ובכמה כלי תקשורת פורסמו סרטונים מהעימותים הליליים. באחד הסרטונים נראה כלי רכב מתנגש בעוצמה בקבוצה של מפגינים. ברקע נשמעים קולות ירי.
מחאות אלימות בעיראק בעקבות המצב הכלכלי (צילום: AFP)
250 הרוגים מתחילת החודש. המחאה בעיראק(צילום: AFP)

עיראק הפגנות כרבלא (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עד ראייה סיפר שחלק מכוחות הביטחון הגיעו רעולי פנים ובלבוש אזרחי למאהל שהוקם במרכז העיר וירו לעבר עשרות המפגינים ששהו במקום. הוא הוסיף שיריות נורו לעברם גם מרכב חולף.

 

מפגינים רבים טוענים שמיליציות איראניות לוקחות חלק בניסיון לדכא את המחאה. "טבח בכרבלא על ידי המיליציות האיראניות, עם צנזורה תקשורתית", כתב הפעיל מרואן חאתם לצד סרטון שפרסם לטוויטר. "משתמשים בכדורים חיים ובכלי נשק כבדים, זה פשע מלחמה. אסור לשתוק!".

מחאות אלימות בעיראק בעקבות המצב הכלכלי (צילום: AFP)
לפי עד ראייה, חלק מכוחות הביטחון הגיעו רעולי פנים ובלבוש אזרחי(צילום: AFP)

מחאות אלימות בעיראק בעקבות המצב הכלכלי (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אלפי מפגינים יצאו הלילה גם לרחובות בגדד, על אף העוצר הלילי שהוטל בבירה מחצות ועד 6:00. אתמול הצטרפו למפגינים בבגדד גם תלמידי בית ספר וסטודנטים. הם אמרו שלא ישובו ללימודים עד שהממשלה תיפול. כוחות הביטחון ירו לעברם גז מדמיע וכמה חיילים אף נראו מכים תלמידים.

 

"מה שהסטודנטים העיראקים עברו הוא הפרה קשה של כל הערכים האנושיים, המוסריים והבינלאומיים", אמר עלי אל-ביאתי, חבר במרכז העיראקי לזכויות אדם. "כוחות הביטחון פיזרו את המפגינים בשימוש בכוח ורימוני גז, סטודנטים רבים נזקקו לאשפוז לאחר שנחנקו". הוא קרא לרשויות לפעול במהרה נגד האחראים, והציע להשתמש בתיעוד מהזירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים