שתף קטע נבחר

מלכה לייפר עתרה נגד שב"ס: "לא אסירה מסוכנת"

עורכי דינה של המנהלת החרדית שנמלטה מאוסטרליה עקב עשרות אישומים בגין עבירות מין בתלמידות, טוענים כי תנאיה במעצר הוחמרו. מוקדם יותר הבטיח הנשיא ריבלין לבכירים אוסטרלים כי המדינה עושה כל שביכולתה על-מנת לקדם את ההסגרה

 

מלכה לייפר (צילום: עמית שאבי)
מלכה לייפר(צילום: עמית שאבי)

מלכה לייפר, הנאשמת בשורת עבירות פדופיליה באוסטרליה, הגישה הערב (שלישי) עתירה דחופה נגד שב"ס לבית המשפט לעניינים מנהלים בלוד בבקשה להורות בדחיפות להסיר את סיווגה כבעלת "סיכון גבוה לבריחה" ולהסיר את הסנקציות שנובעות מכך, בהן כבילתה באזיקים במהלך ביקורי משפחה ועורכי דין.

 

הליכי ההסגרה נגד לייפר החלו כבר ב-2014, ורק בשנה שעברה היא נעצרה. לפי העתירה, שהוגשה על-ידי עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי, לייפר זכתה לביקורים ללא מגבלות כמקובל אצל אסירים, אך לדבריה תנאיה הוחמרו לפני כחודשיים וחצי, והיא נאלצת להיות כבולה באזיקים בכל ביקור.

 

עורכי הדין טענו כי כשלייפר ביקשה הסבר לכך, נאמר לה שהיא בסיכון גבוהה לבריחה מכיוון שהיא "מיועדת להסגרה". עוד ציינה כי הסוהרים הסבירו לה שפקודת הנציבות מנחה במקרה כזה להחמיר תנאים כך, אך לטענת עורכי דינה ההנחיה אינה מחייבת - ועל כן יש לבטלה. פריד וגבאי ציינו כי לייפר מעולם לא ניסתה לברוח - והתנאים עלולים לגרום לה לנזק נפשי.

 

לפי בקשת ההסגרה, לייפר מבוקשת באוסטרליה בגין ביצוע עבירות מין בשלוש תלמידות בבית הספר החרדי "עדת ישראל" במלברון, בין השנים 2008-2004, תוך ניצול תמימותן ומעמדה כמורה ומנהלת. בעקבות תלונות התלמידות, הושעתה לייפר מבית הספר ובשנת 2008 נמלטה לישראל.

 

עורכי הדין טל גבאי ויהודה פריד של לייפר (צילום:  אלכס קולומויסקי)
עורכי הדין של לייפר. טל גבאי ויהודה פריד(צילום: אלכס קולומויסקי)

ראש ממשלת אוסטרליה עם הקורבנות של מלכה לייפר  ()
ראש ממשלת אוסטרליה עם המתלוננות

בבקשת ההסגרה מיוחסים ללייפר 74 אישומים, הכוללים מעשה מגונה בקטין ואינוס. במרץ 2012 הוצא נגדה צו מעצר בבית משפט באוסטרליה, וב-2014 החלו הליכי ההסגרה מישראל. לפני שלוש שנים קבע הפסיכיאטר המחוזי כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין, והליכי ההסגרה נגדה הופסקו.

 

לייפר קיבלה טיפול פסיכיאטרי אחת לחודש, אך חוקרים פרטיים חשפו כי לייפר מתחזה ומתפקדת באופן עצמאי. ההליכים נגדה מתמשכים זמן רב ונוגעים לסוגייה של האם היא כשירה לעמוד לדין.

 

מוקדם יותר היום נפגש נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם משלחת של פוליטיקאים אוסטרלים בכירים שמבקרים בישראל. נציג הקהילה היהודית באוסטרליה הביע בפני הנשיא את דאגת הקהילה בעניין ההליך המשפטי בעניין לייפר - וריבלין הדגיש כי המדינה עושה כל שביכולתה על-מנת לקדם את הליך ההסגרה. לאחרונה נפגש ראש הממשלה האוסטרלי סקוט מוריסון עם שתי מתלוננות נגד לייפר - והזהיר כי אם לייפר לא תוסגר - הדבר ישליך על היחסים בין ארצו לישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
מלכה לייפר
צילום: עמית שאבי
מומלצים