שתף קטע נבחר

מהומות בכותל, מרצה נעצר: "המשטרה פועלת בניגוד להנחיית בג"ץ"

תפילת ראש חודש המסורתית של נשות הכותל, בשיתוף עשרות מנהיגי קהילות ליברליות מרחבי העולם שהגיעו לכינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית - הפכה לכאוס, ועימותים פרצו בין המתפללים הליברלים למתפללים שמרנים שהגיעו להפגין נגדם: "מדינת ישראל שכחה שהיא מדינת העם היהודי"

 

 

ברחבת הכותל המערבי פרצו הבוקר (ד'), ראש חודש חשוון, עימותים בין מתפללות מארגון נשות הכותל - לבין שוטרים שמנעו מהן להכניס ספרי תורה לאתר הקדוש, ונשים שקיימו במקום תפילה הפגנתית נגדן.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

אל "נשות הכותל" הצטרפו הפעם עשרות מנהיגות מקהילות יהודיות ליברליות בעולם, השוהות בישראל במסגרת כינוס חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית - דבר שגרם להתארגנות נגדית של נשים ונערות שמרניות המתנגדות למניין התפילה הפמיניסטי.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אתמול קרא רב העיר ירושלים, שלמה עמאר, לציבור להגיע לכותל כדי להפגין את כוחם של תומכי התפילה המסורתית. באותה שעה נאם יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, המחזיק במנדט להרכבת הממשלה, בכינוס הסוכנות והתחייב כי ממשלתו – אם תקום – תיישם את "מתווה הכותל". שתי האמירות הלהיטו את היצרים לקראת אירועי הבוקר.

 

"שיטות של בריונות והפחדה"

העימותים היו בעיקר מילוליים, ובשוליים נרשמו גם תגרות פיזיות קלות. בתנועה המסורתית טענו כי מפגינים דתיים וחרדים קיללו את המתפללים במילים כמו "בהמה", "כופר", "הומו" ו"כלב", אך המשטרה בחרה לעצור דווקא מרצה בכיר בישיבה הקונסרבטיבית בירושלים שצעק לעברם "תעזבו אותי".

 

  (באדיבות התנועה המסורתית)
טענות למעצר שווא של מרצה בכיר בישיבה הקונסרבטיבית(באדיבות התנועה המסורתית)

 

"מה שקורה בכותל זו שערורייה שלא עולה בקנה אחד עם החוק ועם ההיגיון", טען מנכ"ל התנועה, ד"ר יזהר הס. "אין לאיש סמכות למנוע מנשות הכותל את זכות התפילה עם ספר תורה. מילא עריצותו של רב הכותל, אבל מדוע המשטרה סרה למרותו?"

 

יוכי רפפורט, מנכ"לית ארגון נשות הכותל, הוסיפה: "שוב מתבצעת אלימות כלפינו, ואנו רואים כיצד הכותל נכבש בידי גורמים חרדיים קיצוניים אשר אינם מאפשרים לחלקים עצומים בעם היהודי להרגיש בבית במקום הקדוש ליהודים".

 

"כספי המיסים של כולנו משמשים על מנת לנקוט בשיטות של בריונות והפחדה כלפי נשות הכותל, במקום לתפוס פושעים ולהשקיע במערכת הבריאות הקורסת. אנחנו לא נירתע ולא ניכנע. נמשיך להגיע לכותל מידי חודש בחודשו, כפי שאנחנו עושות כבר 31 שנים".

 

רפפורט סיכמה בקריאה לפוליטיקאים ולנבחרי הציבור "לעמוד לצידנו ולהכריז כי לא יאפשרו פגיעה בנשות הכותל, ויקדמו את מתווה הכותל למען כלל העם היהודי בישראל ובתפוצות".

 

אפליה בוטה - או הפרת נהלים?

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, שהגיע לכותל על מנת לתמוך במניין הנשים, אמר: "רק במדינת ישראל נשים יהודיות שמבקשות לקרוא מן התורה ולהתפלל כמנהגן נחסמות בכוח על ידי עובדי מדינה ושוטרים".

 

  (באדיבות התנועה המסורתית)
עימותים בכותל(באדיבות התנועה המסורתית)

 

"משטרת ישראל שכחה, ככל הנראה, שהיא צריכה לפעול בהתאם לחוק ולהנחיות בג"ץ והתחילה לעבוד תחת פיקודו של רב הכותל. המצב הזה מבהיר עד כמה המאבק על זכות התפילה בכותל נוגע לסוגיות מהותיות בדרך שבה מדינת ישראל ממלאת את ייעודה כמדינת העם היהודי כולו".

 

מנגד, בקרן למורשת הכותל המערבי טענו כי "כ-30 נשים וגברים מקבוצת נשות הכותל ביקשו להיכנס בניגוד לנהלים לעזרת הנשים עם ארבעה ספרי תורה, וכנגדן ניצבו קרוב לאלף מתפללים ומתפללות שביקשו למנוע זאת בכל מחיר".

 

"סדרני הקרן למורשת הכותל עשו כל שביכולתם על מנת למנוע התנגשות אלימה בין הצדדים. סדרני הקרן נאבקו על מנת למנוע חילול ספרי תורה ונפילתם, וקראו לנשות הכותל להחזירם לעזרת ישראל. הקרן למורשת הכותל המערבי קוראת לכל הנוגעים בדבר לפעול על מנת להרחיק מהכותל כל ניסיון לפרובוקציה, ולהשיב לכותל המערבי את מעמדו כמקום מאחד ומלכד".

 

"הם עבריינים"

גם ב"מטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל" תקפו את נשות הכותל וייחסו להן התגרות מכוונת. בהודעת המטה תואר כי "קבוצת הנשים הקטנה והקיצונית הביאה 'תגבור' בדמות מנהיגי הארגונים הרפורמיים, שניסו להיכנס לרחבת הכותל עם ספרי תורה, בניגוד לתקנות - צעד שכצפוי רק הגביר את הפרובוקציה שלהן במקום, והפך את הכותל לזירת קרב".

 

  (באדיבות התנועה המסורתית)
טענות להפרה של הנחיות בג"ץ להתיר תפילה עם ספרי תורה לנשים בכותל(באדיבות התנועה המסורתית)

 

"אל מול אלפי מתפללים ומתפללות שמגיעים מדי ראש חודש לתפילה חגיגית בכותל, יש מי שמנסה לפגוע ולייצר פרובוקציות ולהפוך את הכותל מהמקום שמאחד את כל העם, למקום התגוששות לטובת קידום אג'נדות זרות".

 

ראש המטה, בצלאל זיני, הוסיף: "כמו בכל ראש חודש, גם החודש הגיעו חבורת פורעי החוק במטרה להפר את התקנות והנהלים ולפגוע במתפללים ובמתפללות במקום. ה'תגבור' שהביאו היום קבוצת הנשים הקיצונית והשולית רק מעיד, פעם נוספת, על מגמותיהן האמיתיות - שינוי הצביון היהודי של המדינה".

 

  (באדיבות התנועה המסורתית)
כך זה נראה הבוקר(באדיבות התנועה המסורתית)

 

"הבאת מנהיגי הארגונים הרפורמים הוא המשך לניסיון של מחריבי היהדות האלה לקבל הכרה במדינת ישראל. מעל מיליון וחצי איש הוכיחו בימי אלול והחגים שעם ישראל מוקיע ודוחה אותם. אסור לייבא לארץ את החורבן שממיטים הארגונים הרפורמיים על יהדות ארה"ב, אסור לתת להם חלק בכותל והכרה במדינה. בפורעי החוק צריך לטפל כמו שמטפלים בעבריינים - בלי הנחות ובלי ויתורים. על הכותל יש לשמור בסמכות הרבנות הראשית בלבד בכל ממשלה שתקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות התנועה המסורתית
מרצה בכיר נעצר
באדיבות התנועה המסורתית
מומלצים