שתף קטע נבחר

לוחם הודה שהטריד חיילות באוטובוס - ולא נשלח לכלא

החייל ששירת כחובש קרבי הודה בעסקת טיעון כי נגע בירכה של חיילת באופן אינטימי, במהלך נסיעה באוטובוס לבסיס שיזפון, והודה כי נגע גם באחרות. "חוסר הבנה של הקודים, אני באמת מצטער", אמר. בית הדין הצבאי גזר עליו מאסר על תנאי, עבודות צבאיות, קנס והורדה בדרגה

בית הדין הצבאי בחיפה גזר לאחרונה מאסר על תנאי, ארבעה חודשי עבודות צבאיות - המקבילות לעבודות שירות - פיצויים למתלוננת והורדה לדרגת טוראי, ללוחם שביצע מעשים מגונים בחיילת.

 

במסגרת עסקת טיעון, הודה החייל המשוחרר כי נגע באופן אינטימי בירכה של החיילת. "זו רק חוסר הבנה, אני באמת מצטער", אמר החייל שהודה כי התנהג כך גם כלפי חיילות אחרות.

גזר דין ללוחם בגין מעשה מגונה. אילוסטרציה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
גזר דין ללוחם בגין מעשה מגונה. אילוסטרציה(צילום: gettyimages)

האירוע התרחש לפני כשנתיים, כאשר השניים שלא הכירו קודם נסעו באוטובוס של חברת "אגד" לבסיס שיזפון שבדרום, והחלו לשוחח. תחילה דרשה התביעה הצבאית עונש מאסר בפועל, לאחר שהאשימה את הלוחם בעבירות מעשה מגונה והטרדה מינית. אולם, במסגרת עסקת הטיעון התפשרו בפרקליטות הצבאית על עונש מקל - בהסכמת המתלוננת. כך לפי צה"ל. 

 

בכתב האישום המתוקן נטען כי הלוחם נגע באזור אינטימי ברגלה של החיילת, ולאחר שזו העירה לו נגד המעשה - הוא חדל וטען כי "התבלבל". עוד הוחלט במסגרת עסקת הטיעון להטיל על הלוחם המשוחרר מאסר על תנאי, וכאמור הורדה לדרגת טוראי ופיצויים בסך 1,200 שקל למתלוננת.

 

נציגת התביעה הצבאית, סרן מאי ארבל, טענה בדיון עסקת הטיעון כי אחד השיקולים שהובילו להחלטה להגיע להסדר עם הנאשם, היה השיהוי הממושך בהגשת כתב האישום נגדו. "אני לא יכולה לאתר למה היה שיהוי בהגשתו", ציינה. גם השופטים רמזו לביקורת על השיהוי של הפרקליטות בהגשת האישום, שנמשך כשנה "ללא כל הסבר".

 

יצוין כי במקרים רבים אחרים, במסגרת "המלחמה" שצה"ל הכריז על חיילים או אנשי קבע שתקפו מינית חיילות או נשים, המורשע נשלח לעונש מאסר בפועל, ולו של חודשים בודדים.

 

עו
"אירוע חד-פעמי". עו"ד בני קוזניץ

סנגורו של הנאשם, עו"ד בני קוזניץ, הסביר בדיון: "מדובר באירוע חד-פעמי של נגיעה מעל לבגדים. העבירה בסופו של דבר היא עבירת עוון, שנבעה מחוסר הבנה שלו לגבי ההסכמה של המתלוננת. הנאשם עובר טיפולים נפשיים ללא קשר לתיק".

 

הלוחם, ששירת כאמור כחובש קרבי במחנה ההכשרות של חיל השריון, הודה בבדיקת הערכת המסוכנות שנערכה לו, לפי גזר הדין, כי התנהג כך גם כלפי חיילות אחרות.

 

הרכב השופטים התייחס לדברים וציין בהחלטתו: "בבדיקתו הוא דיווח על דפוס חוזר של פגיעות מיניות בחיילות במהלך נסיעה בתחבורה ציבורית, ובה בעת שלל תכנון לפגיעה מינית או למניע מיני או תוקפני למעשיו. רמת המסוכנות שנמצאה בבדיקה לנאשם היא בינונית. מדובר בצעיר נורמטיבי שהגיע ממשפחה יציבה, שהשלים שירות תקין ומוערך. העבירה שבה הורשע היא מכוערת וחמורה, שבה חדר הנאשם את גבולות פרטיותה של חיילת, אותה לא הכיר קודם, למעט השיח הקצר שקדם למעשיו".

 

הלוחם המשוחרר אמר בדיון: "לא הייתה פה כוונה לגרום רע למישהו. זאת הייתה רק חוסר הבנה של הקודים ואני באמת מצטער".

 

מצה"ל נמסר: "במסגרת הסדר הטיעון הובאו בחשבון נסיבות ביצוע העבירה, קשיים ראייתיים, הודאת הנאשם באשמה והבעת חרטה על מעשיו. נפגעת העבירה הסכימה להסדר הטיעון". גורמים צבאיים הוסיפו כי הנאשם משוחרר משירות מאז השנה שעברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים