שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עובדי משרד החוץ שובתים - וגופות תקועות בחו"ל

  כל 103 נציגויות ישראל בעולם סגורות בשל עיצומים. ההשלכות: ישראלים שאיבדו את הדרכונים לא יכולים לשוב לארץ, שתי חולות סרטן לא מקבלות עובדות סיעודיות שתקועות בהודו בלי ויזה. ועד עובדי משרד החוץ: הלב נקרע, אך חייבים ללחוץ על פקידי האוצר האטומים

   

  שביתה בשגריויות ובקונסוליות ברחבי הארץ ()
  שביתה בשגרירויות בהונג קונג ובטורקיה

  שגרירויות ישראל בעולם שובתות - ואזרחים סובלים: שתי גופות של אזרחים ישראלים שנפטרו, אחד בגרמניה והשני בגיאורגיה, תקועות בברלין ובטביליסי, והמשפחות לא יכולות להטיס אותן לארץ כדי להביאן לקבורה. זאת, מאחר ועובדי משרד החוץ לא מוכנים לטפל בשחרור גופות הנפטרים הישראלים בשל השביתה הכללית שעליה הוכרז במשרד החוץ ובמסגרתה כל 103 הנציגויות של ישראל בעולם סגורות ואין קבלת קהל או טיפול קונסולרי בישראלים.

   

  שתי חולות סרטן לא יוכלו לקבל מטפלות סיעודיות מהודו שהיו אמורות להגיע לארץ, מאחר והן תקועות בהודו ללא אפשרות לקבל ויזה למרות שכל האישורים התקבלו והן רק צריכות חתימה אחרונה. כמה ישראלים שאיבדו את הדרכונים שלהם לא יכולים לחזור לארץ מאחר והשגרירויות סגורות והקונסולים לא יכולים להנפיק להם דרכונים חדשים.

  שגרירות ישראל ביוון. ארכיון (צילום: protothema) (צילום: protothema)
  שגרירות ישראל ביוון. ארכיון (צילום: protothema)

  אלו רק דוגמאות לנזקים שנגרמים לישראלים בשל השביתה הכללית שעליה הוכרז על ידי ועדי העובדים של משרדי החוץ והביטחון, במחאה על הפגיעה החד צדדית של משרד האוצר בדמי הייצוג של השליחים בחו"ל, שמהווה פגיעה משמעותית בשכרם. ועד עובדי משרד החוץ הקים ועדת חריגים שדנה אתמול במקרים האלו והחליטה שלא להחריג אותם. גורמים בוועד אומרים כי "הלב נקרע, אבל אין לנו שום דרך אחרת להפעיל מנופי לחץ על פקידי האוצר האטומים".

   

  דוגמא לנזק נוסף שגורמת השביתה: הוועד לא אישר לנציג הקונסוליה הישראלית בניו יורק לנסוע לפנסילבניה לקראת דיון והצבעה על החלטה הקובעת שתנועת ה-BDS היא תנועה אנטישמית. הדיפלומט ביקש אישור חריג לנסוע אך סורב.

   

  בתוך כך, עובדי משרד החוץ נדהמו לגלות ששר החוץ ישראל כץ החליט דווקא ביום השביתה הראשון לנסוע לביקור מדיני ביוון ובכך להעמיד בדילמה את עובדי שגרירות ישראל ביוון, האם לשתף איתו פעולה או להחרים את ביקורו.

   

  עובדים במשרד אמרו כי מדובר בחוסר התחשבות וזלזול של כץ בציבור העובדים. בלשכתו של כץ דחו את הביקורת ואמרו שמדובר בביקור שנקבע מבעוד מועד. עוד נמסר כי השר הביע מלכתחילה תמיכה במאבק העובדים בנושא דמי הייצוג ופעל להשגת ההסדר שאושר וכעת בוטל על ידי משרד האוצר.

   

  השביתה הוכרזה כצעד מחאה על החלטת משרד האוצר לפגוע בדמי הייצוג של הדיפלומטים והשליחים הישראלים בעולם. העובדים טוענים כי מדובר בניסיון להחיל באופן רטרואקטיבי כללי דיווח חדשים הפוגעים בחופש הפעולה של הדיפלומטים בפעילותם המקצועית.

   

  מדובר בהפסד כספי גדול מאוד לשגרירים. הכספים הייצוגיים שכוללים דמי ייצוג ואחזקת בית הם בסדר גודל של 3,000 אירו בחודש לשגריר ו-500 אירו לדיפלומט זוטר. האוצר דורש לגבות את כל הכספים הייצוגיים רטרואקטיבית מינואר 2019 ויחזיר כסף רק תמורת קבלות. מי שאין לו קבלות על הייצוגיים, ולא תמיד יש קבלות - עלול לספוג הפסד של אלפי אירו ויותר. מדובר גם בשליחים שחזרו כבר ארצה ואין להם כבר קבלות זמינות.

   

  במסגרת ההשבתה כל השגרירים והדיפלומטים הישראלים לא מגיעים לשגרירויות ולקונסוליות. אין טיפול קונסולרי לישראלים; אין הנפקת דרכונים; הנציגויות לא מטפלות בביקורים של משלחות ישראליות בחו"ל; אין ליווי לאח"מים ישראלים בביקורים בחו"ל ואין טיפול באזרחים ישראלים במצוקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים