שתף קטע נבחר

78, 76: הגיל הוא כל הסיפור בבחירות בארה"ב

סנדרס עבר התקף לב, ביידן מדבר על פטיפונים: כל המועמדים המובילים בני יותר מ-70, וסוגיית הגיל חשובה לבוחרים רבים – בעיקר למבוגרים שבהם. "הם נראים זקנים, הם נשמעים זקנים. הם נופלים במקלחת!"

 

 

ברני סנדרס מתעקש שהוא מרגיש טוב יותר מתמיד, כחודש לאחר שעבר התקף לב, אבל חזרתו לקמפיין שהוא מנהל, בתקווה לזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנה הבאה, עוררה מחדש את סוגיית הגיל המבוגר של המתמודדים המובילים בפריימריז.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

סנדרס בן ה-78, כמו סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן בן ה-76, טוען שגילו אינו סוגיה משמעותית – אבל רבים מהבוחרים, במיוחד המבוגרים שבהם, לא סבורים כך.

ג'ו ביידן אליזבת וורן ברני סנדרס עימות דמוקרטי ב אוקטובר ארה
70, 76 ו-78. וורן, ביידן וסנדרס בעימות הדמוקרטי האחרון(צילום: AFP)

גורדון לונדברג, כומר לותרני בן 71 מאיווה, אומר כי בריאותו של המועמד שלו יעניק את קולו היא דווקא כן חיונית מבחינתו. לדבריו, חשיבות הסוגיה אף בוערת לו יותר ככל שהוא עצמו מזדקן. הוא מספר כי הוא נוטה להצביע לסנאטורית אליזבת וורן בת ה-70.

 

רגל אחת בקבר

"היא הכי ליברלית ואין לה עדיין רגל אחת בקבר", הסביר לונדברג. "ברני פשוט זקן מדי. כך גם ביידן" הוא הוסיף. "הם נראים זקנים, הם נשמעים זקנים. הם נופלים במקלחת והם מקבלים התקפי לב!".

ברני סנדרס  (צילום: AFP)
"מודה באשמה, אני זקן". סנדרס(צילום: AFP)

לונדברג אינו לבד. הסקרים מצביעים על כך שמספר משמעותי של אמריקנים מאמינים שמועמד בסוף שנות ה-70 לחייו מבוגר מדי מכדי להיות נשיא. אם ייבחר, סנדרס יושבע לנשיאות כשגילו חוצה את תוחלת החיים הממוצעת בארה"ב, 78.6 שנים. ביידן יהיה רחוק מכך בחודשים ספורים.

 

וורן, אם תיבחר, תהפוך לאדם המבוגר ביותר בזמן ההשבעה, ותעקוף בכך את הנשיא דונלד טראמפ שהיה בן 70 כשהושבע. הוא עצמו עקף בשיא זה את רונלד רייגן, שהיה אז בן 69. הן ביידן והן סנדרס יהיו ביומם הראשון בבית הלבן מבוגרים יותר מגילו של רייגן ביומו האחרון כנשיא (77).

 

הפריימריז הדמוקרטיים - עוד כתבות:

ביידן שוב מוביל בפריימריז – ובגדול

סנדרס נגד נתניהו וטראמפ: "אחד יודח, האחר יהיה בכלא"

כולם נגד אליזבת: עימות דמוקרטי סוער וצפוף

 

בעוד ביידן נוהג להדוף בבדיחות שאלות בנוגע לגילו, סנדרס נאלץ להתמודד עמן ברצינות רבה יותר כשחזר למסע הבחירות באיווה בשבוע שעבר. איווה היא מדינת מפתח בפריימריז, היות שהיא הראשונה שבה יצביעו הבוחרים הדמוקרטים, בפברואר הקרוב. המתמודדים בפריימריז הצפופים מקווים להשיג בה מומנטום להמשך הדרך.

 

זה מרתון, לא ספרינט

סנדרס, סנאטור מוורמונט, מסתובב בימים אלו ברחבי איווה יחד עם אשתו ומנהל הקמפיין שלו, שעליו מוטלת האחריות לוודא כי סנדרס לא יתיש את עצמו במסע הבחירות, ילך כל יום במשך שעה וחצי (בלי לדבר בזמן זה בטלפון) וישמור על תזונה בריאה.

אליזבת וורן יריד פריימריז דמוקרטיים דמוקרטי ארה
"אין לה רגל אחת בקבר". וורן ביריד באיווה(צילום: AFP)

"הוא רוצה לרוץ", אמר מנהל הקמפיין פאייז שאקיר, שציין כי בכוונתו להמשיך ללוות את סנדרס בחודש הקרוב. "התפקיד שלנו הוא לוודא שהוא יודע שהוא במרתון, לא בספרינט".

 

באחד מבתי הקפה שבהם ביקר לאחרונה סנדרס בעיר דה מוין, בירת איווה, הוא סיפר כי הוא מצפה לשיקום מלא, לאחר שהרופאים הרחיבו עורק אחד בלבו שבו אובחנה חסימת עורקים, והשתילו שני תומכנים (סטנטים) כדי להשאיר אותו פתוח. "עכשיו יש לי שלושה עורקים טובים", אמר סנדרס. "שלושה עורקים טובים זה טוב יותר משני עורקים טובים, אז אני מרגיש די טוב".

 

בהמשך, בעצרת שקיים בעיר מרשלטאון, הוא שוב העלה את הסוגיה, אף שלא נשאל עליה. "תוקפים אותי בגלל הגיל שלי. אני מודה באשמה. אני זקן", הכריז, ועורר גל של צחוק ותשואות מצד רבים בקהל.

ברני סנדרס עם אלכסנדריה אוקסיו קורטז עצרת פריימריז  דמוקרטיים ב קווינס ניו יורק ארה
הכוכבת הצעירה אלכסנדריה אוקסיו קורטז הכריזה על תמיכה. סנדרס בעצרת בקווינס(צילום: EPA)

אבל לא כולם באותו אירוע מחאו כפיים. אד קנדיי, פנסיונר בן 72, אמר שהוא מודאג מגילו של סנדרס. "אני יודע שכשאני מזדקן, הכול כבר לא ממש חד. זו המציאות של זקנה. אני מרגיש את זה על הגוף שלי", אמר קנדיי, אך הוסיף באותה נשימה: "אני חושב שמצבו של ברני טוב יחסית לגילו".

 

באירוע בחירות נוסף שקיים סנדרס באיווה, בניוטאון, הוא התעקש שלגילו המבוגר יש דווקא יתרונות מסוימים. לדבריו, יש לו עשורים שלמים של פעילות בתחום הציבורי, שמאפשרים לציבור הבוחרים להכיר אותו היטב ואת המדיניות שהוא מציע. "הניסיון הארוך שלי מאפשר לאנשים להבין שהרעיונות שאני מדבר עליהם –  הם מגיעים מדם לבי. זה מי שאני כבן אדם".

 

גיל זה תבונה

יריבו של סנדרס – והפייבוריט לניצחון בפריימריז – ג'ו ביידן, נשאל גם הוא על הסוגיה, ואמר כי מדובר ב"שאלה לגיטימית". אחרי שהכריז על התמודדותו באפריל, הוא קרא למצביעים "להסתכל עליי" ולהחליט בעצמם אם הוא כשיר למשימה.

ג'ו ביידן יריד פריימריז דמוקרטיים דמוקרטי ארה
"תסתכלו עליי ותחליטו בעצמכם". ביידן צולה סטייקים ביריד באיווה(צילום: רויטרס)
 

ג'ו ביידן פריימריז דמוקרטיים ארה
(צילום: AFP)

אך למרות המספר רב של פליטות פה מביכות מאז שהכריז על הריצה לנשיאות, ביידן לא נאלץ להתמודד עם אותה ביקורת שנמתחה על סנדרס. סגן הנשיא לשעבר שוב ושוב שכח מילים והתבלבל בתאריכים. באחד העימותים הדמוקרטיים, בחודש שעבר, הוא עורר מבוכה כאשר הציע להורים להשאיר את הפטיפון דולק ליד תינוקות בזמן שהם ישנים, כדי שיהיה להם אוצר מילים רחב יותר.

 

בראיון שהעניק לאחרונה לרשת CBS, הדף ביידן את התהיות בנוגע לגילו. הוא טען – קצת כמו סנדרס – כי מדובר דווקא ביתרון. "עם הגיל מגיע ניסיון, עם הניסיון מגיעה תבונה, ועם התבונה מגיע שיקול דעת", אמר ביידן בתוכנית "60 דקות". הוא הבטיח לפרסם בקרוב את הנתונים הרפואיים שלו, על מנת להוכיח שהוא כשיר בריאותית לתפקיד המפקד העליון של הצבא.

ג'ו ביידן יריד פריימריז דמוקרטיים דמוקרטי ארה
(צילום: AFP)
 

בעוד הסקרים הלאומיים מצביעים שביידן זוכה לתמיכתם של הבוחרים המבוגרים, במדינה שבה ייערכו הבחירות הראשונות בפריימריז, הקולות בשטח באיווה נשמעים אחרת. קייתי ג'אדג', בת 58 מאיימס, אומרת כי ביידן וסנדרס "אגואיסטיים מאוד" בגלל התעקשותם להישאר במרוץ, בזמן שלדבריה הוטל ספק ב"כשירותם הפיזית" לסיים את המרוץ ולהביס ב-2020 את דונלד טראמפ.

 

גם היא מסבירה שבגילה המבוגר היא מבינה עד כמה מדובר בסוגיה חשובה. "ברני סנדרס נשאר גם אחרי שעבר התקף לב! ג'ו ביידן לא יכול לזכור איזה יום זה! אני מודה שגם אני לא זוכרת בימים מסוימים, אבל אנחנו צריכים מישהו חד שלא מגמגם", אמרה. היא ציינה כי בכוונתה להצביע לקורי בוקר, סנאטור בן 50 מניו ג'רזי. בוקר הוא אחד המתמודדים שזוכים באופן קבוע לאחוזים בודדים בסקרים, וסיכוייו לנצח נמוכים מאוד עד אפסיים.

נשיא ארה
"טראמפ הוא דוגמה מצוינת למה אסור שמישהו זקן יתמודד"(צילום: רויטרס)
 

דונה פורמן, בת 72 ממנינג, רוצה להצביע לביידן, אך גם היא מביעה חשש לעשות כן בשל גילו. "בגלל שאני מכירה אנשים זקנים, כולל את עצמי", היא אומרת. "אני מתקרבת לשם, ואני חושבת שטראמפ הוא דוגמה מצוינת ללמה אסור שמישהו מעל גיל 70 ירוץ לאיזשהו תפקיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הגיל הוא יתרון? ביידן וסנדרס
צילום: AFP
מומלצים