שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צה"ל סלל דרך מילוט בשמורת טבע בגבול לבנון
  שמורת חניתה היא אחת השמורות היפות בגליל, אך לאחרונה ביצע צה"ל במקום עבודות. התושבים זועמים: "כשפוצעים את הנוף זה כאילו פוצעים אותך". ב"אדם טבע ודין" אמרו: "העבודות אושרו שלא כדין". בצה"ל אמרו: "העבודות הן חלק מצעדי המוכנות למלחמה"

  הטבע מצד אחד - ובטחון המדינה מצד שני: תושבי קיבוץ חניתה שבגליל המערבי הופתעו לגלות שהצבא החל בעבודות לסלילת דרך מילוט בשמורת הטבע הסמוכה. במועצה האזורית מטה אשר אמרו כי העבודות הביטחוניות לא תואמו או אושרו מול המועצה, אבל בצה"ל אומרים כי הם קיבלו את כל האישורים לעבודות החיוניות לביטחון הגליל.

   

  תמונות משמורת הטבע, לפני ואחרי העבודות    (צילום: יובל דיבואה)

  תמונות משמורת הטבע, לפני ואחרי העבודות    (צילום: יובל דיבואה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שמורת חניתה היא אחת השמורות היפות בגליל, ומשתרעת בין הקיבוץ במערב, גבול לבנון בצפון ונחל נמר בדרום-מזרח. בשמורה נכלל אתר העתיקות תל אדר, מקום העשיר במיני עצים ושיחים ומיני סחלבים. ברשות הטבע והגנים התנגדו לעבודות בשמורה, אך במשרד הביטחון התעקשו ובולמ"ב (הוועדה למתקנים ביטחוניים) אישרו את העבודות בשל צרכים ביטחוניים. ברשות ציינו כי הם פועלים מול גורמים הצבא "כדי להבטיח עד כמה שניתן מינימום פגיעה בחי ובצומח באזור ובהתאם כל העבודות מבוצעות תחת פיקוח של הרשות".

   

  "השמורה והיער הם חלק מהחיים שלנו", אמר ערן הדס המתגורר בקיבוץ. "יש שם בעלי חיים כמו דורבנים וחזירי בר, סלמנדרות ושפני סלע. יש מיני ציפורים רבות שמקננות בהם ירגזים ושחרורים, בולבולים ואדומי חזה. היער מתחיל איפה שהקיבוץ נגמר. לקום בבוקר ולראות באגרים שחופרים באדמה, מרסקים סלעים ומייצרים אוטוסטרדה כך סתם - זה שובר את הלב. כשפוצעים את הנוף זה כאילו פוצעים אותך".

   

  השמורה, לפני העבודות (צילום: יובל דיבואה)
  השמורה, לפני העבודות(צילום: יובל דיבואה)

  השמורה, לאחר העבודות (צילום: יובל דיבואה)
  השמורה, לאחר העבודות(צילום: יובל דיבואה)

  השמורה, לאחר העבודות (צילום: יובל דיבואה)
  השמורה, לאחר העבודות(צילום: יובל דיבואה)

   

  במועצה האזורית מטה אשר זועמים אף הם עם היוודע העבודות בשמורה. "מדובר בעבודות ביטחוניות שלא תואמו ולא אושרו מול המועצה", נמסר. "לאור פניית היישוב, אנחנו נמצאים בדיאלוג עם צה"ל בכדי לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בסביבה".

   

  בעמותת "אדם טבע ודין" פנו למשרד הביטחון ודרשו להפסיק את עבודות הפיתוח בשמורה, ולבטל את ההיתר שניתן על ידי הולמ"ב. "עבודות אלה אושרו שלא כדין", כתבו. "לא יעלה על הדעת שבמדינה שומרת חוק, הצבא יהיה זה שמסב נזק בלתי הפיך לאחת משמורות הטבע הערכיות לציבור הישראלי וכל זאת בניגוד להסדרה הנדרשת בחוק ובאיצטלה של חשאיות".

  השמורה, לאחר העבודות (צילום: יובל דיבואה)
  השמורה, לאחר העבודות(צילום: יובל דיבואה)

  השמורה, לאחר העבודות (צילום: יובל דיבואה)
  השמורה, לאחר העבודות(צילום: יובל דיבואה)

   

  מדובר צה"ל נמסר: "כחלק מצעדי המוכנות שמבצע צה"ל ובתוכו פיקוד הצפון למלחמה, מתקיימות עבודות הנדסיות נרחבות לאורך גבול לבנון. ההחלטה על סלילת ופריצת צירים הינה תוצר של ניתוח הצרכים המבצעיים בגזרה. לצד זאת, כלל העבודות מתבצעות בליווי צמוד של פקח מטעם רשות הטבע והגנים על מנת לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בטבע ובנוף במהלך ביצוען".

   

  עוד נמסר מדובר צה"ל כי "בעת תכנון העבודות במרחב יער חניתה נלקחה בחשבון מערכת הצירים הקיימת ביער, לאור המשימות הצפויות בשגרה ובחירום לצרכים אזרחיים וצבאיים. נדגיש כי העבודות המתבצעות באזור המדובר אושרו על פי הנוהל המחייב ואל מול כלל הגורמים הרלוונטים, ביניהן רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות וועדת התכנון של המועצה האזורית. צה"ל מצוי בקשר הדוק ורציף עם הגורמים השונים בהתיישבות גם בנושא זה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים