שתף קטע נבחר

מהו אג"ח קוקו?

מהם הסיכונים והסיכויים באג"ח עם השם המוזר?

בשיתוף מימון ישיר

 

אג״ח קוקו (COCO - Contingent Convertible Bond) הן אגרות חוב לא כל כך משוגעת כפי ששמן עשוי לרמוז. מדובר במכשיר לגיוס חוב, שהתפתח אחרי המשבר הפיננסי הגדול של 2008, והוא מאפשר לבנקים לגייס לא מעט חוב, שכן הוא מציע תנאים אטרקטיביים למשקיעים עם ריבית בעלת מרווח יחסית גדול על אגרות חוב ממשלתיות. אבל עם ריבית גבוהה, כמובן, מגיע גם סיכון גבוה.

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

הקוקו הוא על פניו, בימים טובים, אגרת חוב רגילה. מדובר במכשיר שמחליף ידיים בבורסה ונושא ריבית תקופתית, שבמצב האידאלית תשולם. עם זאת, להבדיל מאג"ח רגילה, שבמקרה של הסדר חוב תהיה הראשונה בתור הנושים לקבל החזר כלשהו - מחזיקי אגרת הקוקו יקבלו את כספם אחרונים. כלומר, הסיכוי של מחזירי אגרת הקוקו לקבל תמורה כלשהי לאגרת שהם מחזיקים נמוכה יותר, ועל כן בעליהם מחזיקים ביותר סיכון.

 

בנוסף, הכלי שנמצא בשימוש די רווח באירופה ובאופן לא מצומצם גם בארץ, קובע גם מנגנון טריגר להמרת אגרת החוב למניות או למחוקן. בארץ, הרגולציה קובעת כי יש לנקוט את אחת משתי הפעולות אם יחס הלימת ההון של הבנק - הוא היחס בין נכסי הסיכון של הבנק ובהם הלוואות ופיקדונות להון העצמי שלו - יורד מתחת ל-5 אחוזים. במצב כזה, הבנק יוכל למחוק מעמודת החובות שבדו"חות שלו את ערך אגרות הקוקו שהנפיק, ובכך לשפר את היציבות שלו.

 

מבחינת המשקיעים, מדובר במכשיר אטרקטיבי בסביבת הריבית האפסית, שכן הוא מציע ריביות יחסית גבוהות. מצד שני, לבנק יש אינטרס רב בהנפקת אגרות החוב הללו, שכן הן מסייעות לו לגייס כסף רב מבלי לדלל את הון המניות שלו, מבלי לקבל עליו יותר מדי אחריות כלפי מחזיקי החוב.

 

לארץ המכשיר הזה הגיע יחסית באחור, רק בשנת 2016, כשאחד הבנקים גייס באמצעות הנפקת אגרות קוקו 600 מיליון שקלים. בנקים ישראלים שונים יצאו למהלך שכזה מאז, כולם עם הצעת תשואות נמוכות יותר מאלו המוצעות באירופה, אך עם יתרון על התשואות המוצעות על ידי האג"ח הרגילות. כל אחד מהבנקים רשאי לבחור תגובה שונה להפעלת טריגר הלימות ההון שלו - בין אם מחיקה מוחלטת של החוב ובין אם המרת האג"ח למניות, על פי מפתח שנקבע מראש בתשקיף.

 

בשיתוף מימון ישיר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים